Hlavní obsah

Brýle jako módní doplněk? Ano!

Foto: shutterstock.com

Brýle vás dokážou ozdobit

Dioptrické brýle již dávno nejsou pro ostudu. Naopak! Stále častěji po nich touží i ženy, které žádnou oční vadou netrpí. Proč? Protože brýle jsou také zajímavým a pěkným módním doplňkem. Pokud i vy nad pořízením dioptrických brýlí uvažujete, nechte si od nás poradit.

Článek

Před dvaceti lety používaly tento trik hollywoodské hvězdy. Slavní herci a herečky jezdili domů z natáčení v parukách a dioptrických brýlích s obyčejnými skly proto, aby je neobtěžovali novináři a obdivovatelé. Později se ale z tohoto pokusu o maskování stal módní hit. Brýle začalo nosit jako součást image hned několik slavných jmen, například Leonardo DiCaprio. Nikdy nebyl krátkozraký, ale na jeho nose se přesto čas od času brýle objevily. V brýlích se proslavila třeba také zpěvačka Anastasia. Ta je ovšem ve skutečnosti nenosila kvůli image, ale proto, aby vůbec viděla.

Nicméně čím více celebrit se začalo v dioptrických brýlích veřejně objevovat, tím více si lidé tento módní doplněk oblíbili. K nám boom brýlí s obyčejnými skly - dorazil zhruba před deseti lety. „Člověk v brýlích většinou vypadá starší a působí seriózněji. To jsou hlavní důvody, proč lidé chtějí nosit brýle, i když nemusejí,“ říká módní poradkyně a stylistka Martina Koliková.

Nechte se vyšetřit

Pokud jste rozhodnutá, že si pořídíte dioptrické brýle jen jako módní doplněk, stejně byste měla podstoupit lékařské vyšetření očí. Mnohdy totiž, ačkoli o tom sama ještě pořádně nevíte, nějaké zhoršení zraku už máte. Pokud získáte od lékaře doporučení nosit brýle, byť je to třeba jen čtvrt nebo půl dioptrie, máte nárok na slevu při jejich nákupu. Část nákladů totiž u pořízení prvních brýlí uhradí pojišťovna. A navíc pomůžete svému zraku! Pokud vám lékař žádnou vadu nezjistí, necháte si do brýlí nasadit skla bez dioptrií. Jejich cena bude ale stejná, jako by šlo o skla dioptrická.

Foto: Prima TV

Dana Morávková dotvářela image brýlemi

Výběr brýlí

Nyní přistupme k výběru vhodných obrouček. Vzhledem k tomu, že je s největší pravděpodobností nebudete nosit denně, nejste v jejich výběru tolik vázaná tím, aby vám slušely téměř k jakémukoli oblečení. „Řada lidí si kupuje dioptrické brýle v neutrálních barvách, jako je černá a šedá, aby se jim hodily prakticky na každou příležitost a ke každému oblečení, účesu i líčení. Když si ale kupujete brýle jen jako módní doplněk, můžete naopak experimentovat. A vybrat si třeba obruby výrazné barvy anebo netradičního tvaru,“ vysvětluje stylistka Koliková. A nemusíte ani nutně kupovat nejdražší model nebo luxusní značku. Nikdy totiž předem nevíte, kdy vás nošení brýlí omrzí. Navíc pokud si koupíte více druhů levnějších brýlí, budete vypadat originálněji a nápaditěji, než s jedněmi za vysokou cenu.

Výrazné líčení

Každá žena, která brýle nosí, ví, že jim musí přizpůsobit i líčení. To by v tomto případě mělo být podstatně výraznější. A jaké se hodí? Pokud máte brýle se silnými tmavými obroučkami, není dobré kreslit si na oku tlusté výrazné linky. „Dávejte přednost spíše výrazným stínům,“ radí stylistka Koliková. A při používání řasenky je třeba být také opatrná. Řasy byste si neměla udělat příliš dlouhé, aby se na sklo brýlí nenalepily nebo neobtiskly. Proto se doporučují spíše řasenky zhušťovací než prodlužovací.

Nosíte brýle? Máte nějaký tip na líčení pod dioptrické brýle? Pokud ano, poraďte i ostatním na info@prozeny.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek