Hlavní obsah

Jak pěstovat na jaře hyacinty: Poradíme vám!

Foto: Vlad Teodor; Shutterstock.com
27. 3. 2017

K nejoblíbenějším poslům jara všech zahrádkářů patří hyacinty. Mají krásně bohaté květy, příjemnou vůni a pestrou škálu barev, které zdobí nejen záhonky, ale i terasy, balkony a parapety uvnitř domů.

Článek

Sluníčko už vás zlákalo a vy jste se pustili do zkrášlování jarních záhonků i truhlíků? Pozvěte k vám jaro v podobě krásných hyacintů. V záhoncích sice zatím vykukují první lístečky, ale na balkon i parapet si můžete zakoupit již rozkvetlé hyacinty, které vám budou dělat parádu hned. Můžete je také naaranžovat podle tipy z článku: Cibule, které vykvetou jen ve váze s vodou? Zkuste to třeba s hyacinty! 

Kdy je vysadit

Hyacinty se řadí k cibulovinám, které se po dlouhé zimě ukazují na zahradě mezi prvními rostlinami. Vysazují se už na podzim, ale vykvétají na jaře. „Cibule se umisťují do kypré půdy špičkou nahoru do hloubky 15 cm a do 20 cm od sebe. Ideální čas je 6 až 8 týdnů před mrazy, tedy přibližně v září či říjnu. Vhodné je vysazovat na slunečné místo nebo polostín,“ radí Martina Mederlyová z e-shopu České rostliny a dodává, že v případě výskytu hrabošů na zahradě je dobré sázet cibule do ochranných košíků.

Pokud jste však na podzim hyacinty nevysadili, nezoufejte. Samozřejmě si je nyní můžete zakoupit předpěstované v zahradnictvích a vysadit do záhonků i truhlíků už nakvetené. „Po výsadbě je zalejte, ale pak již nepotřebují žádnou zvláštní péči. Pokud je máte v truhlících mimo dosah deště, pak jen stačí rostliny občas zalít,“ doporučuje floristka Vlasta Černá Rypáčková.

Foto: Hanna Pylypenko; Shutterstock.com

Jak dlouho pokvetou?

Hyacinty se pyšní rozličnou škálou barev, a tak je můžete dokonce sladit s květináčem nebo zbytkem interiéru a na zahradě vytvořit třeba jednobarevné řady. Vykvést vám mohou především růžové, fialové, oranžové i žluté květy, ale nejněžnější jsou bílé a smetanové. Barvu květu lze dokonce poznat již podle cibulek, které jsou také zabarvené.

Pokud jste hyacinty zasadili na podzim, pokvetou vám zhruba od poloviny dubna do května. Ideální teplota je po ně okolo 20 °C. Zakoupené rostlinky v obchodech vám budou dělat doma parádu zhruba tři týdny. Máte-li však v bytě větší teplo, doba květu se nejspíše zkrátí. Rozhodně je tedy neumisťujte k topení.

Foto: Nataliia Doroshenko; Shutterstock.com

Co s nimi po odkvětu

„Po odkvětu ostříhejte uschlé květy a listy nechte postupně uschnout. Listy totiž zatahují energii do cibulky, a pokud ostříháte listy zelené, oslabíte tím cibulku a kvést budou příští rok méně,“ doporučuje Vlasta Černá Rypáčková. A jestli nechcete nechávat cibulky nadále v zemi, kde postupně chřadnou, je dobré je po zažloutnutí listů vyrýt.

„Pokud chcete cibule vyndat ze země, je vhodné dodržet minimální dobu odpočinku 10 týdnů. Pak nechte cibulky proschnout a odložte je na chladné a tmavé místo až do podzimní výsadby,“ doplňuje Martina Mederlyová.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek