Hlavní obsah

Jak prostřít vánoční stůl? Inspirujte se!

Foto: thinkstock

Usaďte rodinu k hezky prostřenému stolu. Měl by ladit s výzdobou bytu

Během roku sice máte dost příležitostí ke slavnostnímu prostření stolu, ale vánoční svátky jsou momentem, kdy se scházíte i se širší rodinou a dalšími hosty. Naše tipy vám usnadní roli hostitele.

Článek

Protože věcí neustále přibývá, je lepší při pořizování výbavy myslet na praktičnost a vybavit se jednobarevným servisem, hladkým sklem a základním stolním textilem bez dekoru.

Ke konkrétní příležitosti jej pak snadno doladíte vhodnými doplňky a dekoracemi. „Pro kombinování a výzdobu platí jedno pravidlo. Pokud se vám věci líbí, určitě je to správně. Je to váš osobitý styl, ve kterém vám je společně s vašimi blízkými příjemně a útulno. A to je zvláště o Vánocích to nejdůležitější,“ upozorňuje Tereza Horáková z Ikea.

Vsaďte na nadčasový dekor a doplňky

Příznivci nadčasového designu s čistými liniemi, s tradičním důrazem na tvar, detail a funkčnost si mohou dopřát Vánoce ve skandinávském stylu. Na trhu jej zastupuje hned několik firem.

Foto: Ikea

Tradičním stolním dekoracím vévodí také stromečky, starodávní medvídci, houpací koně a hudební nástroje, dekorace jsou v červeném, modrém a kostkovaném provedení

„Oblíbené je porcelánové nádobí, ubrusy a prostírání, zdobené hravými motivy v hřejivých barvách a veselých vzorech," říká Martina Svadbíková ze společnosti Bella Rose a dodává: „Spolehlivě s nimi proměníte všední stůl ve sváteční tabuli. Chybu neuděláte, když zvolíte doplňky v módních červených a šedých tónech."

Foto: Villeroy & Boch

Základní soupravu volte z prvotřídně zpracovaného kvalitního porcelánu, který pak vhodnými doplňky přizpůsobíte rozmanitým stylům

Mohou to být svícny, vázy, ubrousky a dekorace, typické pro jednotlivé příležitosti, jakou jsou právě kvapem se blížící Vánoce. Někteří výrobci každoročně přicházejí s vánočním sortimentem jídelních a dekorativních produktů.

Foto: Ikea

Půvabné je prostření slavnostního stolu ve stříbrnobílém provedení. Zkuste naaranžovat vánoční koule do velké vázy nebo skleněné mísy

„Letos zaujme vedle klasiky s elegantními tvary a vzory na prestižních materiálech jako kostní porcelán, zlato, platina například ještě country styl s něžnými vzory a tvary čerpajícími inspiraci z přírody," prozrazuje Eva Lapešová ze společnosti Luxury Table.

Foto: Ikea

Stále jsou oblíbené stříbrné a zlaté ozdoby a dekorace i svíce dostávají moderní design, který ještě více podtrhuje tyto klasické vánoční barvy

Textil a prostírání

V současnosti již většinou nemáte zásuvky plné ubrusů, prostírání a ubrousků. Postačí jeden slavnostní damaškový ubrus nebo praktičtější stolní běhouny či středový napron, jež doplníte ubrousky.

Foto: thinkstock

Dejte si práci s aranžováním ubrousků. Vějíře jsou efektní a jednoduché

Také se prodávají textil připomínající „hotelové" papírové ubrousky, které sice nepatří k nejlevnějším, ale dovolí vám prostřít stůl pro více hostů pokaždé jinak a neplnit skříně textilem pro sezonní použití.

Foto: Bonami

Vdechněte svému stolování nádech luxusu a elegance: tabuli korunuje krásný ubrus a umně poskládané ubrousky. Bílá barva je slavnostní při jakékoli příležitosti

Foto: Bella Rose

Pravou vánoční atmosféru vytvoříte porcelánem a doplňky s dekorem hvězd od značky Green Gate. Elegantnímu základu v bílé a šedé barvě dodají punc luxusu stříbrné doplňky

Foto: Luxury Table

Díky základní bílé barvě se dá nádobí z kolekce Toy´s Delight s dekorem hraček kombinovat s klasickým porcelánem, dekoracemi a textilem, který už máte doma

Advent a zimní svátky

Když je venku tma a nevlídno nebo mráz, je u hezky prostřeného stolu skutečně útulno. Možná, že se v posledních letech kvůli pracovnímu vytížení a životnímu stylu rodiny nescházíte společně již ani u večeře. Zkuste to v zimním období změnit a začít u prostřeného stolu příjemný večer, ve kterém se v klidu a pohodě společně pobavíte!

Foto: Luxury Table

Letošní kolekce Villeroy & Boch se dělí podle životního stylu na 3 základní kategorie. Country, to jsou něžné vzory a tvary čerpající z přírody (například kolekce French Garden, Petite Fleur, Urban Nature)

Foto: Ikea

K vybranému nádobí zvolte vhodné sklo

Pro nejhezčí rodinné svátky jsme připravili inspiraci, která vám usnadní přípravu hezky prostřených i velmi slavnostních stolů. Tak si u nich poseďte, ochutnejte připravené laskominy a užijte si šťastné a veselé Vánoce.

Foto: thinkstock

Magická fialová doplněná o veselé červené a růžové akcenty se v dekoracích i stolování drží v popředí zájmu již několik let

Slavnostní atmosféru dodají večeři svíce a svíčky. Přečtěte si, jak správně osvětlit jídelní stůl, abyste u něj dobře viděli. Dalších 5 tipů na vánočně prostřené stoly najdete zde.

Scházíte se u společného jídla s rodinou denně, nebo i vy se krčíte s jídlem u konferenčního stolku na pohovce?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.