Hlavní obsah

Jak řešit pády seniorů starších 65 let v domácím prostředí?

Foto: Adobe Stock

Časté úrazy seniorů pomáhá řešit Asistenční a tísňová péče Anděl na drátě. K přivolání pomoci stačí jeden přístroj

Podle posledních statistik bývají nejčastější příčinou zranění a úmrtí seniorů úrazy důsledkem pádu. Opakované pády jsou pak nejčastější příčinou nezbytnosti přijetí do ošetřovatelských a pečovatelských zařízení.

Článek

Alespoň jedenkrát ročně upadne více než 30 % seniorů nad 65 let. Ve věku mezi 70 až 80 lety se pak toto číslo ještě zvyšuje. U třetiny pádů jde o pády opakované.

Stáří jako projev vyčerpaného organizmu

Vysoký výskyt pádů ve stáří souvisí s tím, že chůzi ovlivňuje řada věkově vázaných změn, např. poruchy zraku, koordinace pohybů, udržování rovnováhy, oslabování svalů dolních končetin a další podobné příznaky. Spolupodílet se může i nízký tlak seniorů, kardiální arytmie či dopady užívání některých léků. V důsledku pádů či kolapsů dochází u seniorů k různým zraněním, v horším případě k nehybnosti související s tím, že si postižený nedokáže sám přivolat pomoc. Statistiky potvrzují, že pokud se k seniorovi, který náhle upadne, dostane odborná pomoc do 60 minut, ve většině případů se jeho další život obejde bez trvalých zdravotních následků.

Foto: Anděl na drátě

Služba Anděl na drátě pomáhá seniorům

Asistenční péče pomáhá při pádech seniorů

Služba Anděl na drátě pomáhá seniorům, osobám se zdravotním znevýhodněním a všem, kteří se ocitli ohroženi či byli propuštěni do domácího léčení. K přivolání pomoci stačí jeden malý elektronický přístroj. A to buď v podobě hodinek, nebo přívěsku na krk s tlačítkem, které funguje podobně jako mobil. Po jeho stisknutí se okamžitě ozve asistent, který vyhodnotí situaci a zajistí pomoc. Celou dobu operátor s postiženým komunikuje.

Foto: Anděl na drátě

Asistenční a tísňová péče Anděl na drátě – pomoc seniorům: vyzkoušejte na dva měsíce zdarma

Tento chytrý mechanismus dokonce sám rozpozná, pokud senior náhle upadne nebo se déle nehýbe. Poté automaticky upozorní asistenty, že je něco v nepořádku. Asistent zároveň aktivuje zadané kontakty na příbuzné, přátele či sousedy.

Pravidelným hlasovým spojením se seniorem je možné kontrolovat jeho stav či mu připomenout, že si má vzít léky. Tím se předchází pozdějším vážným zdravotním problémům.

„Na zařízení se dá nastavit i oblast, kde se dotyčný pohybuje, a když se ocitne mimo tuto zónu, opět nás náramek zalarmuje. To se nám stává hlavně u seniorů s alzheimerem. Potom ihned voláme příbuzným, kteří si rodiče vyzvednou,“ říká ředitelka služby Martina Galbová.

Za zkoušku nic nedáte 

Nyní lze službu včetně SOS zařízení vyzkoušet na dva měsíce ZDARMA. Teprve po ověření, že zařízení i služba seniorům vyhovuje, mohou ve využívání těchto služeb pokračovat a zařízení si následně zakoupit nebo pronajmout.

Tísňová péče Anděl na drátě je sociální služba registrovaná dle §41 zákona č.108/2006 a má pověření Ministerstva práce a sociálních věcí k zajištění dostupnosti poskytování služeb zařazením mezi veřejně podporované sociální služby v obecném hospodářském zájmu.

Pro více informací volejte bezplatnou telefonní linku 800 555 655, případně zanechte kontakt prostřednictvím webových stránek www.andelnadrate.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek