Hlavní obsah

Sviťte doma moderně a přitom úsporně!

Foto: kika

Designové závěsné svítidlo Living Ambiance s LED zdrojem nabízí neskutečné množství barev od jasných po pastelové, ztlumené bílé světlo, ovládá se dálkovým ovladačem (šířka 500 mm, výška 1000 mm – lze upravit, za 18 990 Kč)

Stále doma svítíte žárovkami? Pak je dobré vědět, že od loňského září se už nesmí vyrábět. Co pak, až vám nebo obchodníkům dojdou zásoby? Nejméně elektřiny „sežerou“ LEDky – tak je zkuste.

Článek

Co je to vlastně LED? Dioda vyzařující světlo (z anglického Light Emitting Diode). A výhody LEDky ve srovnání s klasickými žárovkami? Mnohonásobně delší životnost (až 25 let), vyšší účinnost, nižší účty za elektrickou energii, okamžitý náběh, praktická velikost (jsou malé, vejdou se všude) a tak bychom mohli pokračovat.

Samostatně, nebo se svítidlem

Podle Petra Zavřela ze společnosti Eglo v zásadě existují dva způsoby použití LED technologie: 1. Svítidla jsou už z výroby osazena LED panely nebo páskami, zde se myslí hlavně na design. Ovšem když přestane svítit konkrétní čip, musí se vyměnit buď celý modul, nebo pokud to konstrukce svítidla umožňuje, pak jen ten jeden čip. V každém případě to chce zásah odborníka. 2. LED zdroje, které se můžou dát do svítidel, jež máte doma. Dnes se tato technologie používá v zásadě u všech nejrozšířenějších druhů „koncovek" zdroje (závitů a patic), to znamená E27, E14, GU10, MR16 a podobně. Jakmile přestanou svítit, snadno je vyměníte.

Foto: eglo

Stropní svítidlo Privero skvěle vynikne v kuchyni nebo obýváku. Počítejte s délkou 950 mm a šířkou 415 mm, zdrojem světla je objímka LED, maximální příkon 3x 12 W (za 19 990 Kč)

Foto: eglo

Příklad LED panelu, kterým se osazuje svítidlo rovnou ve výrobě

Foto: ikea

Na foto (zleva): Ukázka různých druhů závitů (patic) u LEDek – E27, E14 a GU10

Kde můžete mít LEDky?

Doma všude, v hlavních i vedlejších světelných zdrojích, tedy jak v lustrech, tak v lampičkách. Hodí se i jako nasvícení určité části, například poliček, televizního stolku, čela postele a podobně, ovšem používají se i pro nasvícení domu nebo zahrady. Buď tedy zvolíte svítidlo s LEDkou, samotný LEDkový zdroj, nebo vsadíte na LED pásky, které většinou mají oboustrannou lepicí pásku, takže se snadno připevňují (můžou být vybavené systémem, umožňujícím volbu barevného spektra podle vaší momentální nálady).

Běžné LED zdroje se prodávají v barvách teploty od 2500 K do 6500 K, přičemž nejnižší hodnota je teplá, vhodná do ložnic, obývacích pokojů, nejvyšší studená, blížící se dennímu světlu (použití v koupelnách, kuchyních, na osvětlení pracovního stolu…).

Foto: eglo

Elegantní stojací svítidlo Lepora s osazeným LED zdrojem se hodí prakticky kdekoli v interiéru (výška 1510 mm, maximální příkon 19,5 W, za 10 990 Kč)

Foto: eglo

Díky technologii LED lze využít minimalistický design, což je i příklad stolní lampičky Aboli, která je k dostání v bílé i černé barvě (výška svítidla 405 mm, maximální příkon 1x 7,5 W, za 2990 Kč)

Foto: kika/philips

Na foto (zleva): Osvětlení Scarlet s vestavěnými LEDkami zaujme už svou velikostí, v průměru má 76 cm, vysoké je 28 cm (8x 5W, za 8990 Kč). Designové závěsné svítidlo Cielo má LED diody umístěné po obvodu stínítka (maximální příkon 5x 40 W, doporučená cena 20 052 Kč)

Kolik s nimi ušetříte?

Jedna LEDka může sloužit i 25 let. Tak si to srovnejme. „Když klasická 60W žárovka stála 10 korun a během 25 000 hodin svícení jste ji vyměňovali 25x, pak za 25 let vás vyšla na 250 korun.S touto žárovkou je srovnatelná 8W LED, stojící zhruba 500 korun, přičemž za 25 let potřebujete jednu. Zato pak máte asi 7x menší spotřebu elektřiny a záleží jen na vás, jak dlouho denně svítíte,“ říká Petr Zavřel.

A uvádí další příklad, porovnání LEDky s úspornou žárovkou. „Zde je výpočet obdobný jen s tím rozdílem, že 15W úsporka stojí asi 80 korun a za 25 000 hodin svícení ji vyměníte zhruba 3x. Spotřeba elektřiny pak v případě LEDky je asi 2x menší. Tady bych ale doplnil, že LEDce na rozdíl od úsporky nevadí neustálé zapínání a vypínání, okamžitě se rozsvítí na plný výkon, je odolnější vůči otřesům a podobně.“

Foto: ikea

Závěsná lampa Väster s vestavěným LED zdrojem vydává 320 lumenů, prodává se ve třech barevných provedeních (průměr 30 cm, za 1690 Kč)

Foto: philips

Nástěnné svítidlo Dolinea je z matného bílého kovu, pokryté černou látkou, která ukrývá LED diody a zjemňuje jejich teplé bílé světlo (maximální příkon 2x 7,5 W, 1 kus za 4311 Kč)

Převádíme watty na lumeny

Zatímco žárovky jste si kupovali podle wattů, u LEDek je nejdůležitějším parametrem světelný tok, jehož jednotkou je lumen (lm). Při nákupu si tedy ověřte, jakou mají účinnost.Že se v tom nevyznáte? Podle Štěpána Junka ze společnosti eSvetlo se rychle zorientujete díky následující tabulce, která vychází z nařízení Evropské unie.

Foto: eglo

LED pásky můžete osvětlit, cokoli chcete, a podle potřeby je i zkrátit, případně prodloužit (cena se pohybuje od 1390 Kč za 2 m). Existují i varianty na dálkové ovládání a umožňující změnu barvy

Foto: eglo

LED pásky můžete osvětlit například i stolek v obýváku

Foto: IKEA

Designéři se inspirují všude kolem nás. Například svítidlo z řady IKEA PS 2012 s vestavěným LED zdrojem připomíná baletní sukničku. Tato lampa vydává 170 lumenů, přibližně jako světlo vydávané běžnou 15wattovou žárovkou (výška 155 cm, průměr stínidla 54 cm, za 2790 Kč)

Co říkáte, není už pomalu čas začít nahrazovat staré žárovky nejúspornějšími LEDkami?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.