Článek
Pokles duševních schopností je daní za to, že vás moderní doba nutí stále méně namáhat mozek. Nejlepší prevencí je duševně nezahálet - číst, luštit křížovky, učit se cizí jazyky nebo hře na hudební nástroj, udržovat společenské kontakty. Důležitý je také pravidelný spánek, schopnost zvládat všudypřítomný stres, denně se aktivně hýbat a dbát na zdravý jídelníček. Neznamená to, že byste měli následující potraviny ze svého talíře úplně vyřadit, jen to s nimi nepřehánějte.
Sůl
Riziko demence narůstá u pacientů s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními chorobami. Pozor si dejte především na přemíru soli, která k chorobám srdce a cév vede. Napomáhá také zhoršenému prokrvování mozku, paměti a schopnosti koncentrace a zvyšuje apatii.
Smažené
Zajít čas od času do fast foodu a dopřát si něco smaženého vám neublíží, pokud se tak ale stravujete většinu času, nesvědčí to vaší postavě, cévám ani mozku. Smažené a vysoce průmyslově zpracované jídlo přispívá k zánětlivým procesům v mozku.
Nepleťte si ovšem smažené jídlo s tučným. Některé tučné potraviny jsou naopak pro zdraví mozku nezbytné. „Na správný vývoj a zdraví mozku působí pozitivně zejména pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin. Mezi jejich nejdůležitější zdroje patří rostlinné oleje, vlašské ořechy nebo lněné semínko,“ prozrazuje nutriční terapeutka Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. „Omega-3 kyseliny pomáhají také snižovat riziko srdečně-cévních onemocnění, která bývají příčinou degenerativních onemocnění mozku,“ dodává.
Alkohol
Časté popíjení alkoholických nápojů snižuje schopnost učit se novým věcem a může způsobovat potíže s pamětí. Mozku nesvědčí nadměrná konzumace alkoholu zejména v kombinaci s kouřením. Dochází totiž ke stahování cév a nedostatečnému okysličování mozku. Kromě toho alkohol narušuje normální funkci mozkových buněk. V úplném extrému se dokonce můžete propracovat až k alkoholové demenci, kdy se vlivem alkoholismu vaše duševní schopnosti sníží natolik, že o sebe nebudete schopni samostatně pečovat.
Ostré
Pokles kognitivních schopností by mohl souviset i se zálibou v pálivém jídle. „Konzumace chilli je sice prospěšná pro tělesnou hmotnost a krevní tlak, v naší studii jsme však odhalili nepříznivé účinky na paměť a schopnost poznávání u starších lidí,“ prozradil profesor Zumin Shi z University of South Australia.
Ryby
Mozku mohou škodit i některé na první pohled prospěšné potraviny, například mořské ryby. Mohou se v nich totiž kumulovat nebezpečné těžké kovy, včetně rtuti. Ta by mohla mít vliv na urychlení nemoci, ale i její vyvolání u mladších ročníků, byť je Alzheimerova choroba především nemocí lidí z kategorie 65+.
Pokud tedy na některém jídle nešetřit na úkor kvality, jsou to právě ryby. Rozhodně se jich nevzdávejte, jejich pozitivní dopad na zdraví i prevenci demence je značný zejména díky obsaženým omega-3 kyselinám. Volte ale maso z prověřených zdrojů a střídejte druhy ryb. Více těžkých kovů v sobě mívají ryby tučné a dravci, jako mečoun, tuňák nebo makrely, lepší volbou budou sledě nebo pstruh.
Lektiny
Dáváte před pšenicí přednost žitu, quinoe, ovsu nebo kukuřici? Pestrost v jídle je prospěšná stejně jako nižší podíl lepku, který je pro řadu lidí dráždivý. Obiloviny, ale i luštěniny, sója a mnohé ořechy ale bohužel obsahují jednu látku, která zdraví mozku nesvědčí.
Jde o bílkovinu lektin. Pro lidské trávení je hůře stravitelný, v těle se může hromadit a funguje jako toxin, který zpomaluje růst nervových buněk a vede k zánětům mozku. Může vyvolat i kožní potíže, poruchy imunity a onemocnění trávicí soustavy. S lektinem je to ale podobné jako s lepkem - zdravému člověku s pestrým jídelníčkem a dostatkem aktivního pohybu by škodit neměl. Jeho množství v potravinách navíc klesá klíčením, macerováním, fermentováním a dlouhým vařením.