Hlavní obsah

Jediná karta, která může zachránit život

Vsaďte na jedinou Kartu života!

Podívejte se do své peněženky. Kolik v ní máte karet? Tři, pět, nebo deset? A může vám některá zachránit život? Ne? Tak čtěte dál, rádi vám představíme Kartu života, která vám život zachránit může.

Článek

Karta života je praktický pomocník pro každého v každém věku, který vytvořila Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Jedná se o souhrn zdravotních údajů obsahující všechny důležité informace o vašem zdravotním stavu, užívaných lécích, výdajích za poskytnutou lékařskou péči a mnoho dalšího.

Jak může zachránit život? V případě, že je k vám přivolána záchranná služba, a vy nemůžete komunikovat, přivolaní lékaři okamžitě vědí, jaké užíváte léky, na co jste alergičtí, zda trpíte chronickými nemocemi nebo jaké operace máte za sebou. Dále záchranná služba získá kontakt na osobu blízkou, kterou v případě nutnosti může kontaktovat.

Mobilní aplikaci dokážete snadno ovládat

Osobní údaje jsou v bezpečí

Vaše údaje jsou uloženy na zabezpečeném serveru ZP MV ČR. Přístup k nim je umožněn pouze oprávněným pracovníkům záchranné služby a praktickému lékaři, a to pouze, pokud k tomu dáte souhlas.

Vy se ke svým údajům dostanete na internetu po zadání PINu a hesla, popřípadě můžete mít Kartu života i ve svém chytrém telefonu a své údaje kdykoli aktualizovat. V případě, že nevlastníte chytrý telefon, můžete si nechat zaslat důležité zdravotní údaje SMS zprávou. Přečtete si zde více o mobilní aplikaci.

Jak Kartu života získáte?

Kartu života si můžete jednoduše a zdarma zřídit třemi způsoby. Za prvé vyplněním formuláře přímo na internetu nebo pomocí vyplněného a podepsaného papírového formuláře, který si můžete vytisknout nebo získat přímo na některé z poboček ZP MV ČR, ale také v ordinaci praktického lékaře.

Kartu si můžete zařídit různými způsoby

Navíc se nemusíte bát, že vám v peněžence přibude další karta. Karta života je v podstatě virtuální a potvrzením, že ji vlastníte, je samolepka na vaší kartičce pojištěnce. Více informací o Kartě života naleznete zde.

Stále přemýšlíte, proč si Kartu života zřídit? V případě, že užíváte více léků a všechny složité názvy si nepamatujete, tato karta bude vaším dobrým pomocníkem. Navíc ji můžete využít i při pobytu v zahraničí. Pokud se vám zhorší zdravotní stav, stačí si vygenerovat anglickou verzi svých zdravotních údajů. Kartu života by měli mít všichni, kteří se zajímají o své zdraví, a i ti, kteří trpí nějakou vážnou nemocí. Nezapomeňte ji zřídit také dětem, které jezdí na školy v přírodě, tábory nebo jsou často mimo místo svého bydliště.

Co říkáte na Kartu života? Líbí se vám? Podívejte se i na projekt Zdraví jako vášeň a staňte se fanouškem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.