Hlavní obsah

Kam s nábytkem? Pověste ho na stěnu!

Foto: ikea

Úložná sestava Bestå má nastavitelné police a díky částečně skleněným dvířkům nepůsobí ani při své velikosti nijak robustně (120 x 128 x 40 cm, za 3600 Kč)

U kuchyňských skříněk je to zpravidla nevyhnutelné – jejich horní díly se zkrátka musí zavěsit. Avšak podobně šikovně můžete připevnit i jiné skříňky, a nejen je!

Článek

Pokud vám architekt navrhne zavěsit křesla nebo třeba postel a vám se to líbí, proč ne? Ale uznejte, nejčastěji se z pohledu sektorového nábytku věší skříňky a police různých velikostí, předsíňové sestavy a také řada interiérových doplňků, včetně například věšáků a dělicích systémů.

Proč mají viset?

„Závěsný nábytek je díky odlehčenému pocitu, který interiéru propůjčuje, stále oblíbenější. Nehledě na to, že se pak interiér snáz udržuje,“ uvádí Renata Říhová ze společnosti Nábytek Říha. A dodává, že pomineme-li systém uchycení, je třeba počítat jen s určitými omezeními v hloubce skříněk. „Sektorové závěsné skříňky se vyrábějí nejčastěji do hloubky 45 cm a mají klasické otevírání do boku nebo výklop. Zásuvky se v tomto systému příliš nedoporučují, a pokud přece, pak do hloubky 35 centimetrů,“ říká Renata Říhová.

Bojíte se vrtání?

Všechny závěsné skříňky bez ohledu na materiál, ze kterých jsou vyrobené, lze kotvit pomocí hmoždinek a vrutů. Do zděné příčky, panelu nebo ytongu se využívají klasické hmoždinky a vruty, které jsou konstruované pro udržení a upevnění daného břemene do zdi.

Foto: Nábytek Říha

Předsíňová stěna Way In českého výrobce Dřevotvar Znojmo nabízí různá řešení – jednotlivé prvky si poskládejte podle svých potřeb. Na výběr je rovněž řada dekorů

Foto: Designpropaganda

Designový nástěnný věšák Hang On značky Normann Copenhagen z lakované oceli vychází z tvaru ramínka (50 x 73 x 13 cm, za 2178 Kč)

A do sádrokartonu? Pokud do něj chcete cokoli kotvit, musíte ho nejprve vyztužit, například železnou traverzou, dřevěným trámem a podobně. „Pro sádrokarton doporučuji hmoždinku určenou speciálně do dutých prostor. Na rozdíl od klasické hmoždinky bych ji přirovnal k vystřelovacímu deštníku. Jakmile do hmoždinky začnete šroubovat vrut, roztáhne se její spodní část jako vystřelovací deštník a pevně přilne k vnitřní straně příčky,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Foto: kika

Nástěnná tabule Provence z MDF desky vám nabídne prostor na vzkazy, odkládání drobností i háčky na klíče (60,5 x 55 x 6,5 cm, za 899 Kč)

Foto: designoutlet

Nástěnná kovová skříňka na klíče Smajlík poslouží i potěší – každý den vás při odchodu z bytu může provázet veselá tvář (průměr 24 cm, za 869 Kč)

Jiné řešení kotvení

Přestože dvojice hmoždinka a vrut se využívá nejčastěji, někdy se můžete spolehnout i na takzvanou chemickou kotvu. Třeba tehdy, když je zdivo narušené a vlhké. Do navrtaného otvoru se aplikuje speciální lepidlo a do něj se vešroubuje šroub. Po vytvrdnutí jsou vystupující části šroubů připravené pro instalaci nábytku.

Foto: designpropaganda

Plastový dělič prostoru Algues od Vitry připomíná mořské řasy. Jednou může sloužit třeba místo obrazu, a když dáte dohromady více dílů, získáte elegantní přepažení místnosti. Připevňuje se na vlasce, které zavěsíte (25 kusů je třeba na 1 m^2, za 1732 Kč)

Foto: nábytek říha

Nábytkový systém Merano funguje jako skládačka, abyste si vybrali jen takové skříňky a police, které opravdu využijete. Korpus je z lamina, čelní plochy se nabízejí v různém provedení (lamino, i lesklé, fólie nebo lak)

Foto: trachea

Obýváková stěna sice využívá více kusů nábytku, a přesto prostor nijak nezahlcuje a vypadá elegantně. Stačí jen vhodně sestavit jednotlivé kusy a kombinovat dvířka nábytku

Musíte nábytek zpevnit?

Pokud si kupujete skříňky, police nebo jiné kusy už určené k zavěšení, pak s tím jejich výrobce počítá – vy je doma určitě nebudete speciálně vyztužovat. To je přece práce pro kotvicí komponenty. Samozřejmě můžete pověsit i nábytek, který k tomuto účelu není primárně určený, mnozí z nás si takto často připevňují zpravidla police, pak je však otázka správného připevnění jen na vás.

Foto: Trachea

Máte doma starší nábytek, jehož korpusy jsou v dobrém stavu? Pořiďte mu nová dvířka, například v provedení fólie takzvaných uni barev mandarinka a bílá káva, a může dál sloužit třeba ve studentském pokoji. Ukotvení je snadné – hmoždinkami s vruty (1940 Kč za 1 m^2 dvířek)

Foto: alax

Nástěnná police Bimensola značky Emporium z metakrylátu spolehlivě oživí každý interiér (100 x 20 x 16 cm, cena od 6851 Kč)

Foto: designpropaganda

Silikonový nástěnný věšák Strap značky Droog pohlídá vzkazy i drobné předměty. Prodává se po kusech o velikosti 72 až 90 x 3 cm (kus za 398 Kč)

Nebude příliš těžký?

Poličkám a dalším drobným kusům nábytku, které nebudete příliš zatěžovat, stačí kotvení na zeď ve dvou místech v horní části zadní strany nábytku. „U kuchyňských skříněk je možné jejich stabilitu zajistit třemi, nebo až dokonce čtyřmi kotvicími body – opět v horní části zadní strany nábytku. Obecně však platí, že hmoždinka má nosnost 20 kg, čili dva nosné body jsou většinou skutečně dostačující,“ dodává Martin Dusík.

Foto: sapeli

Designovou šatnu vykouzlí obkladový systém Grand v dýhovaném provedení dub evropský a ořech americký (k pořízení v ceně od 5810 Kč za 1 m^2 obkladu s policemi)

Foto: designpropaganda

Plastový regál Magis výrobce Tide (vlevo) nabízí prostor pro vaši kreativitu – jednotlivé díly lze poskládat vedle sebe i nad sebe (1 kus o rozměrech 45 x 45 x 25 cm za 3020 Kč). Efektně vypadá i polykarbonátová police Bookworm značky Kartell (aktuálně za 7640 Kč)

Foto: ikea

Dokážete si představit, že by odpadkový koš sloužil i jinak? Třeba jako závěsný modul pro časopisy. Můžete ho nechat stát na zemi nebo připevnit hmoždinkami ke stěně (za 59 Kč)

Foto: trachea

Horní kuchyňské skříňky zavěšené přes hmoždinku s vrutem nabízejí jednoduché, a přesto atraktivní provedení fólie dřevodekor dub lanýž (1 m^2 dvířek za 2060 Kč)

Foto: ikea

Koupelnová skříňka s umyvadlem Godmorgon/Odensvik se zásuvkami působí subtilněji právě díky zavěšení na zeď (80 x 64 x 49 cm, za 4490 Kč)

Ovšem skříňky a jiné kousky nábytku můžou u vás doma nejen viset, ale také se vznášet nebo třeba jezdit. Znáte Nový hit? Létající nábytek! A do mini prostor se zase hodí interiérové vybavení na kolečkách. Naše rada pak zní: Vychytávka do malého bytu? Pojízdný nábytek!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.