Hlavní obsah

Klárka a její nová maminka

Foto: Marko Mägi, SOS dětské vesničky

V SOS Sluníčku nalézají ohrožené dětí milující a bezpečnou náruč. (ilustrační foto)

Klárce byly dva roky, když se stala jedním z prvních klientů nově otevřeného SOS Sluníčka, které poskytuje okamžitou pomoc dětem v ohrožení. Za dva roky svého života toho Klárka prožila hodně…

Článek

Klárka* na tom ve chvíli, kdy se jí ujalo SOS Sluníčko v Praze, nebyla dobře. Přestože byl konec ledna, měla na sobě jen obyčejné kalhoty, mikinu a botasky.

Její maminka byla závislá na drogách a o Klárku se byla schopna starat jen někdy. Často na ni zapomněla a ztratila ji z dohledu, takže si Klárka hrávala sama venku a potulovala se po blízkém tržišti.

Situace byla stále horší, a tak úřady musely zasáhnout a Klárku umístit do krizového zařízení SOS dětských vesniček, které se specializují na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným dětem.

Foto: SOS dětské vesničky
Více

Láskyplný domov pro každé dítě

Zařízení SOS Sluníčko poskytuje bezpečné prostředí a také čas k tomu, aby se pro ohrožené dítě našlo to nejlepší dlouhodobé řešení. Na rozdíl od kojeneckého ústavu či dětského domova tu ale v rodinném prostředí o dítě pečují jen dvě tety. Klárka si tak k nim mohla vytvořit vazbu a cítit se v jejich náruči v bezpečí.

Maminka za Klárkou chodila jen nepravidelně a postupně přestala chodit docela. Pro Klárku se nejprve hledal někdo blízký, kdo by byl schopný a ochotný se jí ujmout, ale marně. Úřady proto nakonec začaly hledat vhodné pěstouny. Tehdy se na Klárku konečně usmálo štěstí. Našla se vhodná pěstounka Jana*, která si Klárku hned zamilovala. Začala za ní pravidelně chodit a seznamovat se s ní, brala ji na procházky, pak na krátké návštěvy k sobě domů a nakonec i na víkendy, z nichž se Klárka téměř nechtěla vracet zpět.

Foto: Katerina Ilievska, SOS dětské vesničky
Více

SOS Sluníčko pomáhá dětem od 0 do 18 let (ilustrační foto)

Klárka si za osm měsíců na SOS Sluníčko zvykla jako na svůj domov, měla tu dvě tety, které o ni se vší láskou pečovaly a dávaly jí vrchovatě všeho, co jí do té doby chybělo. Ale od začátku to byl jen domov dočasný, aby Klárka zapomněla na to zlé a podařilo se pro ni otevřít prostor tomu dobrému. A to konečně našla, a SOS Sluníčko tak splnilo svůj účel.

Dnes už je Klárka u své nové náhradní maminky jako doma. Předběžným opatřením byla svěřena do její péče a je jí jedno, že o ní právě definitivně rozhoduje soud, aby u paní Jany mohla zůstat natrvalo. Sama za sebe se už rozhodla – Janě, k níž se konečně může přitulit pod peřinou a cítit se u ní jistě a bezpečně, začala říkat „mami“.

*Jména byla změněna

SOS dětské vesničky v současnosti provozují tři zařízení SOS Sluníčko v Karlových Varech a Praze. Za prvních devět měsíců tohoto roku jimi prošlo již přes 90 dětí.

Provoz SOS Sluníček je hrazen z části také ze soukromých příspěvků, zejména drobných pravidelných dárců.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama