Hlavní obsah

Objevte a chraňte život ve vaší zahradě! Život v zahradě

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Pořízením budky, krmítka nebo hmyzího domku ožije celá zahrada.

Článek

Při trávení času s rodinou na terase nebo přímo v zahradě je možné zpestřit prostředí kolem domu vhodnými budkami pro malé opeřence. Současně je to výborná příležitost ukázat dětem, jak probíhá hnízdění i krmení mláďat.

Zahrada může být plná života i mimo letní období, kdy v ní trávíme nejvíce času. Na podzim i v zimě můžete pomocí krmítek a přikrmování udělat zahradu pro ptáky atraktivní. Naproti budkám se krmítka dají umístit jak do zahrady, tak na terasu či balkon bytu a při přikrmování ptáků může celá rodina pozorovat a poznávat jednotlivé druhy drobných ptáků.

Na lidská obydlí jsou vázány vlaštovky a jiřičky. I těm se dá výrazně usnadnit hnízdění, a to umělými hnízdy, kterými jim zároveň můžete zatraktivnit místa, kde vám jejich pobyt nebude vadit a kde se budete moci těšit na jejich každoroční návrat k vám domů.

Foto: Jezírka Banat

Příklad bezpečné budky pro ptákyFoto: Jezírka Banat

Ochrana ptáků před nárazem do skel

V současných novostavbách jsou v oblibě velká okna a prosklené plochy, které prosvětlí interiér a propojí ho se zahradou. Tyto skleněné plochy představují smrtelné nebezpečí pro ptáky. Zabránit nechtěným kolizím můžete pomocí ochranných nálepek proti nárazům ptáků do skel. Již dávno se nevyužívají pouze černé siluety, které na okenním skle nevypadají příliš dobře. Velmi oblíbené jsou téměř průhledné samolepky, které jsou opatřeny povrchem, jenž odráží světlo ve spektru viditelném pouze pro ptáky.

Ostatní obyvatelé vaší zahrady

Vaši zahradu neobývají jen ptáci. Velmi zajímavé může být i pozorování různého užitečného hmyzu včetně populárních včelek samotářek, které přilákáte do zahrady umístěním hmyzích domků.

Chtěli byste do zahrady přilákat veverky a zajistit tak výbornou podívanou pro děti? Přilákat je můžete pomocí mlsání umístěného do krmítka určeného přímo pro veverky.

Foto: Shutterstock

Podzimní přikrmování ptákůFoto: Shutterstock

Život ve vaší zahradě po setmění

Mezi noční obyvatele vaší zahrady mohou patřit netopýři nebo ježci. I tyto tajemné obyvatele, o kterých běžně ani nevíte, lze nejen pozorovat, ale i chránit. Umístěním speciálně vytvořených budek umožníte těmto zajímavým savcům přečkání zimního období, případně podpoříte jejich rozmnožování.

Ježkům je možné pomoci s přezimováním umístěním domku pro ježky na klidnější místa v zahradě.

Široký sortiment všech popisovaných výrobků a pomůcek na ochranu nejen ptáků najdete na našich stránkách www.jezirkabanat.cz. Všechny produkty na ochranu a podporu ptáků konzultujeme s Českou ornitologickou společností, jejímž jsme partnerem.

Reklama

Související témata: