Hlavní obsah

Koupací jezírko u vás doma? Přírodní koupání bez chemie

Foto: Jezírka Banat

Chcete koupání ve vlastním, ale nelíbí se vám standardní bazén? V tom případě je řešení koupací jezírko. Jak ho postavit a jak se o něj starat?

Článek

Koupací jezírko je nádrž, u které se k čištění vody nepoužívá chlór nebo jiná chemie. Čisté vody vhodné ke koupání se dosahuje mechanickým zachytáváním a odstraňováním pevných, okem viditelných částic, které vznikají ve vodě, a rozkladem nežádoucích látek pro lidské oko neviditelných. Správné fungování těchto dvou způsobů čištění zajišťuje čerpadlo, které cirkuluje vodu přes UV lampu, jež čistí vodu od volné řasy, a filtr, ve kterém se zachytávají pevné částice, a kde probíhá rozklad neviditelných látek pomocí bakterií.

Koupací jezírko

Velikost koupacího jezírka

Vzhledem k poměrům – pořizovací cena, provozní náklady, nutné údržby, velikost filtrace a doba, po kterou je možné se v Česku koupat – je nejvhodnější jezírko s objemem okolo 50 m³ vody. Jezírka menší než 20 m³ nemohou sloužit pro plavání. U jezírek větších než 50 m³ už zase musíme zvážit vyšší náklady na pořízení a provoz i čas věnovaný údržbě jezírka.

Foto: Jezírka Banat

Vaše děti budou jezírko milovat

Filtrace pro koupací jezírka

Při koupání se ve vodě zvíří spousty malých organických částic. Tomuto zatížení je potřeba přizpůsobit velikost a kvalitu filtrace. Pro koupací jezírko je tedy lepší zvolit stejné filtry jako pro jezírka s větším počtem ryb, byť by v něm žádné nebyly.

Foto: Jezírka Banat

Koupací jezírko s kameny

Ukončení okrajů koupacího jezírka

Základem jsou vyzděné, kolmé stěny, ale výhodné je molo lemující krátkou stranu jezírka s největší hloubkou. Pro koupací jezírka je nejvhodnější, pokud je molo i z jedné nebo obou dlouhých stran. Zvyšuje to využití pro děti i dospělé, usnadňuje vstup i výstup z vody a údržbu.

Hloubka a sklon dna koupacího jezírka

Pro koupací jezírko je vhodná hloubka 180–220 cm na straně v nejhlubší části a protilehlá strana je pak 150 cm hluboká, aby se plavec mohl při plavání ve vodě otočit, aniž by se bál, že se uhodí do holeně nebo kotníku o dno.

Foto: Jezírka Banat

Jezírko je krásné v každém ročním období

Řasy v koupacím jezírku

Řasy jsou nutná daň za nepoužívání chlóru nebo jiné chemie. Správně vybraná technika minimalizuje problémy s řasami.

Údržba koupacího jezírka

Rozdíl mezi bazénem a jezírkem je v tom, že v jezírku nechceme, ale ani nemůžeme použít chlór. Jezírko funguje na přírodních procesech. V živé vodě koupacího jezírka totiž neustále něco vzniká, zaniká, usazuje se a plave na hladině. Tento materiál je potřeba pravidelně odstraňovat jak z filtrace, tak z jezírka.

Jezírko je krásné v každém ročním období a stane se dominantou zahrady. Mnoho příkladů a fotek, jak jezírko vytvořit, nejdete na stránkách Jezírek Banat Jezirkabanat.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek