Hlavní obsah

Koupelna snů: Je velká a s oknem!

Foto: RAKO

Velkou koupelnu zdobí okno nad vanou

Zpráva o narození druhého potomka donutila mladou rodinu poohlédnout se po parcele, kde by si postavila vlastní dům. U prarodičů už jim začínalo být těsno. Protože je nic nenutilo stěhovat se hned, měli dostatek času na plánování a vymýšlení. Mohli si tak splnit i dlouhodobý sen o velké koupelně s oknem.

Článek

Nový dům si rodina postavila na vesnici a tomu přizpůsobila i jeho vnitřní zařízení včetně koupelny. Celý prostor je laděný do přírodních barev, nábytek v dezénu dřeva. A protože na rozdíl od města zde nehrozí, že by si sousedé navzájem koukali i do talíře nebo do vany, mohli si tu dovolit i velké okno. To je ale přece jen kvůli zachování určitého soukromí vyplněné matným sklem.

„O tom, že budu mít velkou koupelnu s oknem, jsem vždycky snila a sen se stal skutečností,“ říká majitelka. Aby nemuseli slevit z metrů, raději si v domě nechali postavit jen jednu koupelnu, zdálo se jim to lepší než mít dvě panelákových rozměrů. V domě ji doplňuje už jen samostatná toaleta, jak to požadují hygienické normy.

Foto: RAKO

Koupelna vznikla v novém domě, majitelé mohli upravovat dispozice

Když centimetry nepočítáte

Protože místa bylo hodně, rodina si dopřála jak vanu, tak prostorný sprchový kout v luxusní šířce 110 centimetrů. Nejen kvůli malým dětem zvolili akrylátovou vanu, která je na omak teplejší a příjemnější. Má klasický obdélníkový tvar a za ní zbyl praktický odkládací prostor na šampony, mýdla a další kosmetiku.

Sprchový kout Rapier s nízkou vaničkou je vestavěný do niky, což je velmi elegantní a také praktické řešení. Sklo je na úklid náročnější než klasický obklad a zde je z něj jen jedna „stěna“ – vstupní dveře. Příčka niky odděluje sprchu do umyvadla a posloužila zároveň na zavěšení trubkového otopného tělesa. Žebříkový radiátor vedle umyvadla je velmi praktický. Nejenže nepotřebujete další držáky ručníku, ale také vám rychleji uschnou.

Na dokonalosti koupelně dodává i dvoukřídlé okno. Matné sklo sice nedovoluje koukat z něj ven – pokud si ho tedy neotevřete, což je samozřejmě možné – ale prochází skrz něj do místnosti dostatek světla. Proto se majitelé nemuseli bát tmavšího nábytku ani obkladů.

Foto: RAKO

Hnědé obklady ve dvou odstínech doplňuje zelený textil

Obklad, nebo dřevo?

„Máme rádi přírodní materiály, což je vidět nejen v této koupelně, a tak nás zaujal obklad Defile, jehož rafinovaný povrch připomíná strukturu dřeva,“ popisuje majitelka. V prostoru se kombinují světlé a tmavé odstíny, které jsou natolik zajímavé, že už nebylo třeba volit žádné ozdobné pásky či listely.

Podobně jako při výběru sprchového koutu i tady se myslelo na praktičnost. Spár, které jsou na čištění nejnáročnější, je tady minimum. Nejenže obklady mají formát 30 x 60 centimetrů, ale také kalibrovanou hranu. Ta je velmi přesná, proto lze dlaždice klást jen s úzkou spárou. V prostoru před vanou je pod dlažbou ze stejné kolekce, má rozměr 45 x 45 centimetrů, nainstalovaná elektrická topná rohož. Podlaha tak bude nejen teplá, ale zároveň tady i rychle uschne nacákaná voda, po které se snadno uklouzne. A to je v koupelně, kterou budou používat také dva malí kluci, hodně důležité.

Foto: RAKO

Do koupelny se vešla i toaleta a velký sprchový kout v nice

S nábytkem šli do autolakovny

Do koupelny chtěli majitelé toaletu, přestože je v domě další samostatné WC. Závěsnou skříňku s integrovaným umyvadlem, stejně jako úložnou skříň na protější stěně, majitelé koupili v Kika. Bohužel to nebylo ideální řešení. Skříňky jim totiž vyhovovaly dispozičně, ale jejich barva se „tloukla“ s vybraným obkladem. Proto se rozhodli pro razantní proměnu. „Otec má autolakovnu, takže nám nábytek přestříkal podle našich představ, “ vysvětluje majitelka. Rodina tak získala dostatek úložného prostoru na vše potřebné.

Koupelnu ještě doladilo zrcadlo a osvětlení pořízené ve specializované prodejně, aby odpovídalo bezpečnostním požadavkům. Protože majitelé mají rádi přírodní odstíny, doplnili koupelnu zeleným textilem.

Foto: RAKO

Kolem vany zbylo dostatek odkládacího prostoru na kosmetiku

*K této částce je třeba si připočítat ještě stavební materiál, instalační prvky a cenu za práci.

Platí, že zařídit velkou místnost je vždy jednodušší než malou. Tato koupelna to potvrzuje, myslíte si to také?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.