Hlavní obsah

Kuchyňská linka: Jak ji správně osvětlit, abyste na vše viděli?

Foto: Kika Nábytek

Abyste si vaření v kuchyni opravdu užili, myslete také na správné osvětlení pracovní plochy

Přestože se vaše představy o ideální kuchyni liší, v jednom se snad shodnete všichni – na práci s potravinami musíte dobře vidět. Poradíme vám, jak vybrat správné osvětlení.

Článek

Jaká je optimální situace pro řešení vhodného osvětlení do kuchyně? Když uvažujete o nové kuchyňské lince a svoje požadavky na osvětlení budete realizovat společně s materiály skříněk, jejich vnitřní výbavou a dalšími prvky (víte, Jak lze otevírat skříňky v kuchyni? Je spousta možností!).

Dostatek osvětlení si také můžete dopřát i dodatečně, do už stávající linky, ale v tomto případě je třeba počítat s určitými omezeními, estetickými i technickými.

Aby bylo vidět všude

Kuchyně neexistuje sama o sobě, často se spojuje s jídelním nebo i obývacím koutem. Do jednoho většího prostoru s ohledem na jeho odlišné funkce se vybírá také osvětlení. Další zóny má i samotná linka; někde musíte uložit kuchyňské pomůcky, skladovat potraviny, instalovat dřez, potřebujete místo pro přípravu jídla i k vaření.

Foto: Ambience Design

Vybavili jste svou kuchyni zejména spodními skříňkami? Potom pracovní plochu dostatečně osvětlete na více místech – zkombinujte více typů světel jednoho modelu (zde závěsná a nástěnná)

Foto: Eglo

Do moderní kuchyně se hodí polohovatelné bodové svítidlo Piana z chromu a hliníku (za 1190 Kč)

Co se nabízí?

Obecně se skříňky můžou vybavit osvětlením instalovaným v jejich dně, uvnitř na bocích či nahoře. Nebo pak nad nábytkem, či naopak pod ním. Jako doplňkové, byť efektní řešení, se vnímají osvětlené police nebo sokly. „Při plánování nové kuchyně se světla už ve výrobě zafrézují do nábytku, při dodatečné instalaci se například bodovky zašroubují nebo se ke dnu linky připevní kovová lišta třeba se zářivkami, využívají se LED pásky a jiné,“ uvádí Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.

Foto: J.A.P./Grafosklo

Světelná lišta může být součástí skříňky už od výrobce, nebo ji lze připevnit dodatečně – formou LED diodového pásku, který osvětlí linku i obklad

Foto: Kuchyňské studio DATART

Pro lepší orientaci i práci v kuchyni se můžou horní skříňky vybavit vnitřním osvětlením, další najdete ve dně těchto skříněk a rovněž se použily bodovky

Světlo pod drobnohledem

Pro dostatečné nasvětlení při ukládání suchých potravin nebo kuchyňského nádobí a pomůcek je nejlepší použít osvětlení umístěné přímo v korpusu skříňky či zásuvky.

„Pak otevřete skříňku – zásuvku – a jen se dotknete vypínače, prostor se nasvítí. Nebo součástí osvětlení můžou být i senzory, kdy stačí otevřít kuchyňský nábytek a světla se rozsvítí automaticky,” vysvětluje odbornice. A dodává, že další variantu nabízí montáž světla do horních skříněk shora – tím nasvítíte dvířka, což vypadá velice působivě, a když skříňku otevřete, prozáří se i její vnitřek.

Foto: Trachea

Bodovky umístěné ve dnu horní části kuchyňské linky šikovně osvětlí pracovní plochu, další světlo se použilo v rámci digestoře

Foto: Kuchyňské studio DATART

Tato horní skříňka bez světel stojí 2154 Kč. Kdybyste ji chtěli vybavit externím osvětlením shora, jedno by vás vyšlo na 1989 Kč, a pokud zvažujete i světlo zafrézované do dna této skříňky, připočtěte si dalších 1260 Kč

Foto: Eglo

LED pásky použité zdola u barového pultu jsou vybavené RGB přepínačem barev. Délku světla lze zkrátit podle potřeby (5 m za 2190 Kč)

Pozor na pracovní plochu

Světlo u pracovních ploch představuje samostatnou kapitolu; tady jde nejen o komfort, ale i bezpečnost při přípravě pokrmů. „Osvětlení pracovní desky by mělo být přímé, proto se nabízí integrovat ho do skříněk umístěných nad touto deskou. Šikovné je použití skleněného světelného dna horní skřínky, které osvětluje interiér skříňky a současně zajišťuje dostatečné nasvětlení pracovní plochy,“ nabízí tip Iva Vrbová.

Foto: Ambience Design

Pokud zvažujete svíticí dno horních skříněk, pak na to myslete už při zadávání kuchyňských skříněk do výroby

Foto: Eglo

Ocelové svítidlo Extend 1 lze ke skříňce připevnit i dodatečně. Počítejte s rozměry 60 x 7 cm, zdrojem světla jsou tři žárovky G4 (za 949 Kč)

Světelné dekorace

Nápadité jsou i světelné doplňky, které kuchyni dosvětlují, a navíc působí dekorativně. Používají se například skleněné světelné police, z nichž se světlo line směrem nahoru i dolů. Další atraktivní řešení poskytne osvětlení v soklech kuchyňské sestavy. Kromě vizuálního efektu získáte jemně nasvícený kuchyňský prostor, ve kterém se budete dobře orientovat i ve tmě, což oceníte vy nebo i vaše děti, až vás v noci přepadne žízeň.

Foto: Kuchyňské studio DATART

Také svíticí police si můžete nechat namontovat dodatečně, jen je třeba myslet na přívod elektřiny (police o délce 60 cm v provedení skla a kovové hrany, za 3280 Kč)

Foto: Kuchyňské studio DATART

Jak osvětlit okolí varného ostrůvku, abyste se v kuchyni dokázali zorientovat třeba i v noci? Vsaďte na LED pásek umístěný pod dnem spodní skříňky

Co je nejdůležitější? Snažte se mít veškeré osvětlení pod kontrolou, jen tak ho můžete korigovat podle aktuálních potřeb. Pak dobře uvidíte i na své spotřebiče: Milujete retro? Poradíme, jak si zařídit takovou kuchyni.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama