Hlavní obsah

Kůže - luxus pro každého

Foto: Natuzzi

Bílá kůže je velmi efektní

17. 10. 2008

Látkový, nebo kožený potah? Toto dilema řeší snad každý, kdo si kupuje novou sedací soupravu. Do hry potom vstupují hlavně pocity, celkový styl interiéru a také cena. I když ta v posledních letech hodně klesá. Tak proč si doma nedopřát trochu toho luxusu?

Článek

Pro ty nerozhodnuté přinášíme pět důvodů, které hovoří ve prospěch koženého nábytku:

  • dlouhá životnost
  • v létě chladí, v zimě hřeje
  • jednodušší údržba než u textilních výrobků
  • nepřeberné množství typů a barev
  • jednoduchá kombinovatelnost s dalším nábytkem

Dvacet kroků k dokonalosti

Než vznikne z kůže materiál vhodný na potah pohovky či křesla, projde zhruba dvaceti výrobními procesy. Nejen délka a kvalita výrobního procesu, ale také typ a původ kůže rozhodují o tom, kolik za jednotlivý kus zaplatíme. Přitom rozdíly mohou být až v řádu desetitisíců.

Foto: Decoland

Červená sedačka se stane dominantou interiéru

Při výrobě nábytku se používá především hovězí kůže, vhodná je i telecí či buvolí. Nikoli typ kůže, ale výrobní proces potom určuje, jakou životnost bude materiál mít a také jak bude vypadat. Podle povrchového ošetření totiž dělíme nábytek na dvě základní skupiny - impregnovaný a naturální. V domácnostech se více používá první typ.

Děti a zvířata vítány!

Kožený nábytek opatřený několika vrstvami impregnace nabízí všechny vlastnosti, které od něj očekáváme - tedy kromě krásy také dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Ochranné vrstvy, kterými je ošetřen, sice nejsou na první pohled ani dotyk patrné, ale dokážou zpomalovat stárnutí kůže a chrání ji před nečistotami, poničením, zabraňují okamžitému vsáknutí tekutin a podobně. Z kůže tak vzniká nábytek ideální do každé rodiny s dětmi, domácí zvířata nevyjímaje.

Platí, že čím více ochranných vrstev nábytek má, tím je povrch odolnější a výrobek samozřejmě dražší. Setkat se dokonce můžeme i s označením „vhodný pro alergiky". Několik impregnací totiž dokáže zabránit tomu, aby se prach a další nečistoty dostaly dovnitř do čalounění.

Ovšem pozor - všeho moc škodí. A to platí i o počtu impregnačních vrstev. Nábytek, který jich má hodně, je sice velmi odolný, ale také nemusí být tak příjemný na dotek a hlavně ztrácí prodyšnost.

Druhý typ koženého nábytku - naturální - je bez jakékoli povrchové úpravy. Přesto to neškodí. Používáním se na povrchu vytvoří ochranný povlak, který nábytek chrání, a také patina. Ta dodává křeslům a pohovkám na kráse a originalitě a právě kvůli ní si majitelé tento typ nábytku pořizují.

Foto: Alax.cz

Kožené nemusejí být jen sedačky, ale i židle

Naturální nábytek si od nás žádá opatrnost a jemné zacházení. Kdo přemýšlí, kam ho tedy postavit, zde má několik vznešených tipů: jen si představme, jak v důchodu vysedáváme ve vlastní knihovně v ušáku z naturální kůže, vhodné jsou i do salonků nebo jako ozdoba do starožitných interiérů. Více než nábytkem se věci z naturální kůže stávají krásným doplňkem.

S péčí a láskou!

Pokud chceme, aby s námi kožený nábytek došel až do důchodu, musíme mu věnovat patřičnou péči. Přitom nejlepší je řídit se vlastními pocity, neboť „nábytková" a lidská kůže toho mají mnoho společného.

Sedačce také nesvědčí přímé slunce a horko. Máme-li obývák otočený na jih či západ, je nutné ji chránit před sluncem. Třeba tak, že zatáhneme závěsy nebo stáhneme žaluzie.

Podobně kůži nesvědčí horko. Nábytek by tak neměl stát nejen u krbu, ale i u obyčejného radiátoru. Doporučuje se minimální odstup 30 centimetrů.

Pokud se těchto nebezpečí vyvarujeme a budeme koženému nábytku věnovat aspoň minimální doporučenou péči, vydrží klidně deset i dvacet let.

Co diktuje paní móda?

K oblibě koženého nábytku v posledních deseti či dvaceti letech přispívá nejen snižující se cena, ale především mnohem širší škála barev i výrobků.

Foto: Home Style

Sedačka, kterou snadno proměníte v postel

Kožený nábytek nemusí být pouze černý či tmavě hnědý, jak si mnozí myslí. Právě naopak. V posledních letech jsou žádané hlavně světlé odstíny - od bílé přes béžovou až po barvu připomínající kávu s mlékem.

Ovšem dopřát si můžeme i výrazné odstíny, třeba červenou nebo oranžovou. Záleží pouze na našich pocitech. I když světlý nábytek má ještě jedno plus navíc - oproti tomu tmavému je totiž vhodný i do malých místností, neboť nepůsobí tak mohutně výrazně.

Vítejte v koženém světě

Když se řekne kožený nábytek, většina z nás myslí na ten sedací - pohovky, křesla a židle. Ale z kůže si můžeme vlastně zařídit celý interiér. V obchodech totiž objevíme také jídelní stoly, židle, mísy, obaly na květináče, kůží se potahují například čela postelí nebo dvířka skříněk a knihoven.

Ovšem pozor, pokud bychom si chtěli doma vytvořit svůj malý kožený svět, může přijít velké zklamání za spoustu peněz. Kůže nejlépe vynikne jako doplněk jiných materiálů. Nemusí jít zrovna o tradiční dřevo, krásná je i kombinace s moderními a oblíbenými kovy či sklem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek