Hlavní obsah

Líčení po padesátce v pěti krocích!

Foto: Petr Makovička

Pleť po padesátce vyžaduje zvláštní péči

Není líčení jako líčení! V padesáti letech ženy pochopitelně trápí jiné pleťové neduhy než třicátnice. Vrásky už si našly svou cestu, povislá víčka a rozšířené póry jsou také na pořadu dne, o dehydrované pleti ani nemluvě. Vše se ale dá šikovnými triky (ano, i v tomto věku!) zamaskovat. A o tom je dnešní článek. Brunetky i blondýnky, následujte naše kroky a buďte krásné i po padesátce!

Článek

Na pomoc jsme si vybrali dvě dámy, které dobrovolně nechaly odhalit svůj věk, i když u takových žen je to až skoro neslušné. Maminka redaktorky Iva (56) a paní Miluška (61) jsou odlišné typy, a každé tedy sluší něco jiného. Obě ale prý vzhledem k jejich věku potřebují podobné přípravky. Zeptali jsme se jich tedy, jak o svou pleť pečují a co používají.

Zaostřeno na Ivu a Mílu

Najdříve jsme vyzpovídali paní Ivu. „Myslím si, že se své pleti věnuji dostatečně. Již řadu let používám denní i noční krém na obličej, momentálně od značky Oriflame, a také krém na oči, který aplikuji vždy ráno i večer. Ani líčení nepodceňuji,“ říká Iva, která se líčí denně a používá k tomu prý hlavně make-up a pudr, dále stíny a lesk na rty od L'Oréalu a tmavé linky s řasenkou na doladění výsledné vizáže.

Miluška je už v důchodu, a proto se již nelíčí denně: „Když jsem ještě chodila do práce, tak jsem se malovala každý den, ale nyní spíše podle nálady a podle toho, když se naskytne nějaká příležitost.“ A jakou kosmetiku preferuje? „Nikdy jsem neupřednostňovala jen jedinou značku, vždy jsem je střídala. Momentálně mi vyhovuje Dermacol na citlivou pleť a pár přípravků od Oriflame,“ dodává s tím, že se líčí pouze jemně a zvýrazňuje jen oči a tváře.

Jak čtenářky nalíčila a co jim poradila naše vizážistka, se podívejte na videu:

Líčení krok za krokem

Naše vizážistka Janine Alexander doporučuje starším dámám především dostatečnou péči o pleť. Bez té by to nešlo. Co se týče líčení, klade důraz především na jemnost a kvalitní kosmetiku: „Doporučuji nepoužívat příliš umělé či křiklavé barvy, ale vyjít z neutrálních přírodních tónů. Vyvarovala bych se mastných make-upů, lesklých stínů... Vše by se mělo líčit v matných barvách.“ Platí zde ale jednoduché pravidlo: čím více o sebe pečujete, tím odvážnější může být vaše líčení!

Foto: Petr Makovička

Důležitá je kvalitní báze

Foto: Petr Makovička

Pleť by se neměla lesknout

Foto: Petr Makovička

Paní Ivě nalíčení moc sluší

1. Hydratace

Nejdůležitější je dobrá hydratace pleti, protože ta by měla zářit. Určitě je dobré ve vyšším věku, zhruba od čtyřiceti let, začít používat pleťová séra, krémy s liftingovým účinkem a intenzivně hydratovat. Konkrétních značek je celá řada. Mezi ty kvalitní určitě patří Kanebo, Christian Dior či Lancôme.

2. Podkladová báze

Dalším základem je kvalitní podkladová báze pod make-up. Existují určité podkladové báze, které šikovně redukují vrásky, například značky InstantlYoung, nebo kryjí rozšířené póry jako báze Pores No More od značky Dr. Brandt.

3. Make-up

Samotný make-up by měl být také hydratační; jsou speciální řady, určené pro zralejší pleť. Odstín je třeba vybírat přesně k barvě pleti. Vyvarujte se však příliš mastných make-upů, po kterých je pleť nepřirozeně lesklá. Pudr by měl být transparentní, avšak vždy je důležité vyhnout se příliš silným nánosům (pravidlo „čím více make-upu, tím méně viditelných vrásek“ tedy nefunguje).

Foto: Petr Makovička

I make-up by měl být hydratační

Foto: Petr Makovička

Oční stíny by měly být bez třpytek

Foto: Petr Makovička

Obočí můžete zvýraznit pomocí stínů

4. Oči a obočí

Oči nejlépe zvýrazníte přírodními stíny v barvě béžové, mocca či šedé, ale záleží na barvě vlasů a typu každé ženy. Pokud se šikovně použije tmavší odstín stínů ve vhodném tvaru, podaří se zamaskovat i poklesávající víčko. V žádném případě nepoužívejte lesklé stíny s třpytkami. Ty působí velmi lacině.

U světlejších typů je důležité také šikovně zvýraznit obočí, k čemuž výborně poslouží místo tužky stíny. S věkem se ztenčují občas i řasy, a některé ženy mají s přibývajícím věkem problémy s jejich líčením. V takovém případě je dobré řasy nechat v salonu zahustit, případně prodloužit i nabarvit. Pro efekt můžete použít i malého pomocníka v podobě kulmy na řasy, kterou prodává například síť prodejen Sephora.

5. Rty

Obecně platí, že na denní líčení je dobré mít rtěnku v přírodním odstínu rtů či jemný lesk na rty. S věkem mají rty tendenci se zužovat, a proto existují i speciální lesky, které rty opticky zvětšují.

Kosmetické tipy vizážistky

  • InstantlYoung– báze pod make-up, která redukuje vrásky až o 46 %. Seženete ji v prodejnách Sephora a neobsahuje parebeny. To jsou konzervační chemické látky v kosmetice, které se v poslední době považují spíše za škodlivé. (Cena cca 780 Kč)
  • Dr. Brandt Pores No More – báze pod make-up, která zahladí póry a zjemní pleť. (Cena cca 860 Kč)
  • Clarins Eye Contour Balm – lehký oční krém pro hydrataci a minimalizaci vrásek. (Cena cca 730 Kč)
  • MAC Moisturelush Eye Cream – oční krém s částečky perleti, který rozzáří vaše oči. (Cena cca 550 Kč)
  • BeneFit F.Y. Eye – báze pod stíny, aby lépe držely rovnoměrně po celý den. (Cena cca 500 Kč)
  • Dior One Essential– prvotřídní sérum pod make-up, které pleť zjemní, hydratuje i rozzáří zároveň. (Cena cca 1700 Kč)
  • MAC Fix – speciální fixační sprej s vitaminy, který si nastříkáte na obličej po dokončení líčení. Nebude se vám tak potit make-up a zároveň budete mít hydratovaný obličej. Noste ho klidně v kabelce a můžete se s ním osvěžit i během dne. (Cena cca 600 Kč)

A jak o svou pleť pečujete vy, milé čtenářky? Napište nám do diskuse, které kosmetické „vychytávky“ používáte a zda se líčíte každý den.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.