Hlavní obsah

Milujete perly? Koukněte se, jak vypadá farma, kde se vyrábí

Foto: Chevtaeva Liudmila, Shutterstock.com

Ještě než si Coco Chanel navlékla na krk ikonický náhrdelník, než se mořští biologové ponořili do hlubin oceánu, a než lovci lastur sesbírali poklady z písečného dna, provázely tajemné perly nejrůznější báje i pověsti.

Článek

Podle čínské legendy vznikly v hlavě draka. Když dozrály, ukryl je mezi svými zuby. Pokud chtěl válečník klenot získat, musel zvíře usmrtit. V Indii věřili, že perly jsou kapky měsíční rosy, které bohové proměnili v dokonalý skvost. Japonské příběhy o nich vypráví jako o slzách nymf, mořských panen i andělů. A ve Francouzské Polynésii, domovině vzácných tahitských černých perel, se zase tradovalo, že jednu takovou věnoval Oro (bůh míru a plodnosti) princezně Bora Bora na znamení své lásky.

Foto: W. Scott McGill, Shutterstock.com

Jen pět procent kultivovaných tahitských perel dosahuje kýžené šperkařské kvality

Kleopatřino vítězství 

Milovali je i v Egyptě. Kleopatra se vsadila s Marcem Antoniem, že uspořádá nejdražší večeři v dějinách, protože bohatství celé země polkne v jediném doušku. Ze své náušnice vyjmula perlu, nadrcenou ji rozpustila v číši octa a připravený mok vypila. Asi netřeba dodávat, že sázku vyhrála. Královniny luxusní náušnice zmiňuje ve svém díle „Naturalis historia“, nejvýznamnější encyklopedii starověkého Říma, spisovatel a historicky první gemolog (zabývající se kameny) Plinius starší. Jejich cenu odhadoval na 60 milionů sestercií, tehdejších římských platidel. To by se dalo dnes pro představu přepočítat na zhruba 640 milionů českých korun.

Foto: Profimedia.cz

Jedna z nejslavnějších perel světa nese příznačné jméno La Peregrina neboli Poutnice. Byla nalezena na počátku 16. století a ve svém vlastnictví ji měli španělští, francouzští i angličtí panovníci. Na svém krku ji později nosila herečka Elizabeth Taylor. Po její smrti byla Poutnice vydražena za 11 milionů dolarů jako součást náhrdelníku Cartier

Dokonalá náhoda  

Až v 18. století se zjistilo, že perly nejsou výtvorem nadpřirozených bytostí, nýbrž obyčejným dílem přírody. Nebo lépe – souhrou náhod. Do lastury vnikne cizí tělísko, většinou v podobě zrnka písku, a protože se měkkýš před nevítaným hostem brání, začne jej obalovat perletí. Revoluci ve šperkařství přinesl Japonec Ichimatsu Mikimoto, když se mu v roce 1893 povedlo vypěstovat první perlu uměle, tím, že vložil do útrob perlotvorky drobnou kuličku z lastur sladkovodních měkkýšů.

Foto: S-F, Shutterstock.com

Protože se při umělé kultivaci vkládá do perlotvorek kousek lastury z jiného mlže, musí se vždy některý obětovat

Duhové barvy 

Dnes dokážou farmy na jejich výrobu vydělat svým majitelům i miliardové částky. Nejznámější podniky naleznete u pobřeží Japonska, Indonésie, Polynésie či Austrálie, a protože jsou perlotvorky na každém místě jiné, liší se finální perly i barvou. Potkáte se tedy s odstíny bílé, modré, stříbrné, zlaté, růžové, hnědé, šedé a černé. Jedinečné tahitské perly se například vyznačují tmavými tóny, které mohou házet nejrůznější odlesky od tmavě zelené až po jasně žlutou.

Foto: Ethan Daniels, Shutterstock.com

První perlová farma vznikla v Japonsku, ale protože je o šperky velký zájem, výrobny se rychle rožšířily do celého světa

Slané vs. sladké vody

Perly můžeme v základu rozdělit na mořské a říční. Sladkovodní perlorodky umějí vytvořit až dvacet kuliček najednou (perlotvorky max. 2), což obchodníci samozřejmě velmi oceňují. Protože je ale kultivace říčních perel oproti těm mořským mnohem jednodušší, nejsou zase tak vzácné. Pravý přírodní skvost vylovený z hlubokých vod oceánů se však objeví ve výloze jen toho nejexkluzivnějšího klenotnictví nebo v aukční síni a je už spíše raritou. V dobách úspěšného farmaření se používají hlavně perly z vyšlechtěných ústřic, uměle vypěstované.

Foto: Apostle, Shutterstock.com

Hodnota perly se posuzuje podle velikosti, tvaru a souměrnosti, barvy, povrchu, lesku a celkového dojmu. To, jaké má ve výsledku zabarvení, závisí na barvě pláště perlotvorky či perlorodky, složení potravy i místě, kde se nachází

Co myslíte, sáhnete do šperkovnice pro perlový náramek po babičce, když už znáte legendy, které se k takovým pokladům vážou? Pokud pravé přírodní perly zatím nevlastníte, či do nich nechcete investovat, omrkněte jejich levnější sladkovodní variantu nebo povedené imitace:

Drobné náušnice

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): náušnice Mango, 299 Kč. set náušnic a náramku Cellbes, 499 Kč

Výrazné náušnice

Foto: Archiv firem

Na foto: náušnice ve zlatém provedení, oboje Reserved, 199 Kč

Prsteny

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): prsten Ti Sento (prodává Mirror), info o ceně v obchodě, prsten Pandora s kultivovanou říční perlou, 1925 Kč

Stříbrné náhrdelníky 

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): náhrdelník Swarovski, 2090 Kč, náhrdelník Pandora s kultivovanou říční perlou, 1925 Kč

Zlaté náhrdelníky

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): náhrdelník Claire’s, 269 Kč, náhrdelník ze zlata Tous, 5399 Kč

Náramky 

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): náramek Tous, 1299 Kč, náramek Swarovski 1890 Kč

Nosíte perly rády, nebo jste jim zatím nepřišly na chuť? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek