Hlavní obsah

Najděte svou ideální barvu vlasů!

Foto: Thinkstock

Odstín vlasů by měl korespondovat s vaší pletí

23. 11. 2010

Týdny přemýšlíte o nové barvě vašich vlasů a pořád nevíte, jestli do ní jít, nebo ne? Ulehčíme vám vaše dilema a poradíme, jak objevit barvu, která vám padne jako ulitá.

Článek

Rudnete, i když se zrovna nestydíte? Jste nezdravě bílá nebo jde vaše pleť spíše dožluta? A jak vypadají vaše žíly? Může vám to znít podivně, ale právě za pomoci těchto otázek objevíte barvu, která bude vašim vlasům slušet nejvíce! Jste připravena na diagnostiku?

Otypujte se!

„Jestliže toužíte po nové barvě nebo přelivu, měla byste znát svou barevnou typologii. Odstín vlasů by měl korespondovat s vaší pletí," říká vlasová stylistka a vizážistka Alena Hofmanová. V úvahu proto vezměte fakt, jste-li spíše teplejší nebo studenější typ. Ten určíte hlavně podle odstínu pleti a očí. Často se přidává také barva vlasů, ale ta může být trochu zavádějící, mělo by se totiž vycházet z původní barvy, ale tu už má dnes málokterá žena. Navíc díky barvení se vám v ní mohou objevovat různé odlesky. Prohlédněte se tak pořádně na denním světle, samozřejmě nenalíčená, a vypozorujte, do které z následujících kategorií spadáte. Neexistuje barva, kterou byste si nemohla dovolit, jde jen o to zvolit její správný odstín.

Jarní typ – světlá pleť se žlutým, případně zlatavým nádechem, často mívá pihy, bez problémů se opaluje, oči jsou modré, šedozelené nebo oříškově hnědé.

Zkuste odstíny:nazlátlé a medové – spíše světlejší či středně hnědé

Letní typ – pleť má narůžovělý nebo olivový nádech, většinou se dobře opaluje, oči bývají šedé, tmavě modré, modrozelené nebo hnědé.

Zkuste odstíny: popelavou blond, oříškovou nebo světle hnědou barvu

Podzimní typ – bledá nebo světlá pleť s broskvovým nádechem, pokožka se hůře opaluje, oči hlavně hnědé nebo zelené. Zkuste odstíny:zlatavé nebo měděné, hnědý s červenými odlesky

Zimní typ – bledá s namodralými podtóny nebo naopak tmavá, olivová pokožka bez výraznějších podtónů, dobře se opaluje, oči jsou modré, hnědé nebo šedé. Zkuste odstíny:tmavé barvy, chladnou hnědou barvu, bordó

Pozor na nedostatky

Opatrná buďte také na to, abyste zbytečně nezdůrazňovala nedostatky. Máte-li například zarudlý obličej, jsou pro vás načervenalé barvy tabu. Ani hodně světlá blond není při tomto problému vhodná, ideální je plavá, medová, karamelová nebo nazlátlá. Tyto barvy zarudnutí opticky „stáhnou“. Je vaše pleť až nelichotivě dožluta? Pro vás platí to samé – žádné nažloutlé ani zlatavé odlesky. Ke zneutralizování vám dobře poslouží chladnější odstíny.

Foto: Thinkstock

Radikální změnu raději proberte s kadeřníkem

Žádný spěch

Pořád přemýšlíte, jestli do nové barvy jít? Minimum škod můžete způsobit s odstíny, které jsou o pár tónů světlejší nebo tmavší než vaše přirozená barva. Podobně postupujte i v případě, kdy zvažujete větší změnu. Když změníte blond barvu na světlou medovou a bude vám slušet, můžete zase o malinko ztmavit. Cesta k vysněné hnědé bude třeba delší, ale budete mít jistotu, že jdete správným směrem.

Ovšem chcete-li se proměnit radikálně, poraďte se s kadeřníkem. Přikládáním barevných pramínků k pleti byste si měla udělat představu o tom, co by vám mohlo slušet a co ne. Nezapomínejte jen, že zásadnější zesvětlování poškozuje vlasy, takže pokud je máte suché nebo už teď poničené, změnu zvažte.

Zvládnete údržbu?

Odpovězte si i na otázku, zda budete mít dostatek času i peněz barvu udržovat, zejména pokud měníte barvu o více než odstín, dva. V tom případě byste si měla každé čtyři až pět týdnů nechat odrosty dobarvit. Tím to ale bohužel nekončí. Nejnáročnější na udržování je asi blond barva, která chce kromě dobarvování ještě ošetřovat přípravky určenými proti žloutnutí vlasů. Výrazné barvy, jako je například mahagonová, se zase rychleji vymývají a je tak dobré je ideálně podpořit speciálními přípravky pro červenou barvu, které ji zase oživí.

A jakou barvu zvolíte na vánoční svátky vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek