Hlavní obsah

Nástrahy domácnosti

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

V kuchyni na vás číhá mnoho nebezpečí

Znáte to: „Všude dobře, doma nejlíp." Ale, je doma i bezpečně? Kuchyňské nože, dveře či šuplíky u skříněk, mokrá podlaha v koupelně... Nemluvě třeba o takovém malování a s tím spojeném pádu ze štaflí atd. Nechceme vás strašit, jen na domácí úskalí upozornit a případné bolístky ošetřit.

Článek

Mezi „domácí zabijáky" patří nejenom špatně osvětlené chodby a schody, ale třeba pantofle na zemi, rohožka přede dveřmi, nečekaně otevřené dveře či rohy nábytku. Možná se vám vybaví vyprávění strýce Pepina z filmu Postřižiny: „...sousedova dceruška si pořád rozbíjela hlavu o rohy nábytku. Tak soused vzal hromadu vycpávek a obložil s nima rohy nábytku, ale protože byl z toho všeho hrozně nervózní, trhl tak prudce dveřma, že tu dcerušku omráčil."

Riziková kuchyně

Ovšem domácnost, to je především kuchyně. Právě zde se nejčastěji odehrávají malá, často i krvavá dramata. Nejvíce úrazů vzniká pouhým uklouznutím po podlaze. Takový pád v poměrně omezeném prostoru kuchyně znamená, že ještě narazíme na nějakou tvrdou hranu, nebo na sebe shodíme šálek horkého čaje či hrnec. V nebezpečí je i naše hlava. Velmi tvrdý úder hrozí třeba o otevřený šuplík, pod který se skláníme a zapomněli jsme ho zavřít. Nejzrádnější jsou volně ložené ostré nože, horké hrnce, rozpálený fritovací hrnec, o spotřebičích nemluvě... A jak si poradit s nejčastějšími domácími nehodami?

Drobné oděrky

Malé, lehce znečištěné oděrky omyjte proudem čisté vody, větší znečištěnou ránu následně ošetřete Septonexem Plus, který zabrání rozmnožení bakterií a virů. Nechte ji na vzduchu zaschnout a ochraňte ji náplastí s polštářkem nebo kompresí.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Řezné rány jsou v kuchyni nejčastější

Tříska v kůži

Malé třísky, zadřené těsně pod povrchem kůže, můžete odstranit sami pomocí pinzety. Dávejte jen pozor, abyste třísku vytáhli celou. Potom ranku vydezinfikujte, obvažte nebo přelepte náplastí. Větší třísky, u kterých nerozpoznáte, jak jsou v ráně hluboko, raději sami neodstraňujte. Zakryjte ránu opatrně kapesníkem a vzhůru k lékaři.

Řezné rány

Ránu nechte chvilku krvácet; tím se z ní odplaví špína a zárodky infekce. Omývejte ji jen velmi krátce a k dezinfekci použijte sprej s anestetikem. Přelepte náplastí, abyste fixovali okraje rány - lépe se zhojí. Silné krvácení zastavíte tlakovým obvazem. Na ránu přiložte sterilní kompresivní obvaz a upevněte jej obinadlem.

Pohmožděniny

Na postižená místa přikládejte studené obklady, zabráníte tak dalšímu krvácení do tkáně a zmírníte bolestivé otoky. V případě nouze použijte ledové kostky nebo mraženou zeleninu. Poraněnou končetinu zvedněte, podložte ji, aby zůstala ve zvýšené poloze a zůstaňte v klidu. Pokud máte doma enzymatické preparáty, masti a krémy s protizánětlivým účinkem, můžete je na podporu léčení použít. Jestliže bolesti přetrvávají více než dva dny, navštivte lékaře.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Oděrky vyčistěte a přelepte náplastí

Popálení nebo opaření

Ochlazujte popálené místo co možná nejdéle (asi 20 minut) tekoucí studenou vodou, dokud neodezní bolest. Po opaření rychle odstraňte mokré oblečení. Látku nalepenou na ráně ale odstraňovat nesmíte. Větší a hlubší rány přikryjte po ochlazení sterilním obvazem. Při popálení nebo opaření větší části těla hrozí šok, proto zavolejte okamžitě záchrannou službu.

Milé dámy, dávejte na sebe pozor i doma. Zóna klidu a bezpečí se může mávnutím proutku (tedy spíše říznutím nože, překlopením hrnce, skluzem po mastné skvrně) změnit v lokalitu životu nebezpečnou. A že se kýženého odpočinku dočkáte ulehnutím do postele? Nenechte se mýlit. Jedna moje kamarádka před lety spadla v rámci divoké noční můry z postele tak šikovně, že si zlomila obě ruce v zápěstí... Ale uznávám, to opravdu není standardní zranění.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek