Hlavní obsah

Nechejte čistění okapů na robotovi

Robot na čištění okapů iRobot Looj

A je to tady zase. Podzim. Na zimu se chystá příroda i lidé. Listí na zemi, na střeše, a hlavně v okapech. Nechat okapy plné znamená riskovat zatékání do domu. Čištění okapů naštěstí nikdy nebylo jednodušší.

Článek

Kdo bydlí v paneláku a nemá vlastní chatu, bude o čištění okapů vědět asi tolik, co prvňáček o kvantové fyzice. Je to pochopitelné. Zaprvé veškeré servisní služby mívají v panelových domech na starosti specializované firmy a zadruhé do okapů sedmipatrového paneláku toho ze stromů moc nenapadá. Majitelé domů a chat ovšem o okapech vědí své.

Robot je voděodolný

Okap představuje klíčového spojence v rámci ochrany omítky před vodou stékající ze střechy, brání zatékání do domu a často pomáhá svádět dešťovou vodu do nádob, odkud se následně odebírá za účelem zalévání zahrádky či květin. Existují i kabrňáci, kteří dešťovou vodou nenapájejí pouze flóru v okolí domu, ale také sebe, a dokonce díky tomu údajně nestárnou.

Díky sponě na opasku můžete mít na žebříku vždy obě ruce

Čisté okapy? iRobot Looj 330 se o to postará

Aby se však dešťová voda dostala tam, kam má, musíte okap udržovat plně průchozí, a tedy čistý. Většina odborníků doporučuje jarní a podzimní údržbu, tedy čištění dvakrát za rok. Někdo dává přednost dokonce kratším intervalům. Ať už však čistíte okapy jednou nebo dvakrát ročně, určitě se shodneme na tom, že to není nic příjemného a bohužel ani bezpečného.

Právě z těchto důvodů mnoho lidí nečistí okapy vůbec či na tento poměrně banální úkon povolává specializované firmy. Americká společnost iRobot, specialista na robotiku, naštěstí přišla s inteligentním řešením. Na jaře letošního roku uvedl iRobot na český trh za mořem velmi populární robotický čistič okapů iRobot Looj 330 (čtěte lůž 330).

Sponka na opasek k uchycení robota

Nejsem hlupák. Moji bráchové jsou profíci

Tento robot navazuje na úspěchy robotických vysavačů Roomba a vytíračů Scooba, ale využívá rovněž poznatky ze sféry profesionálních robotů určených hasičům, jednotkám rychlého nasazení, armádám a dalším záchranným a silovým složkám ( více na této stránce). iRobot Looj 330 se v první řadě může pochlubit skutečně pevným a voděodolným tělem. Looj dokáže vodě odolávat až do 20 cm výšky vodního sloupce.

Pokud se iRobot Looj během úklidu okapu zašpiní, vše vyřeší vydatná sprcha ze zahradní hadice. Robotický čistič okapů pracuje na principu „pokud je tam binec, všechno vyhoď ven“. To je možné díky výkonné čisticí hlavě osazené dvojicí velkých a dvojicí malých gumových vyhazovačů doplněných o dvojici dlouhých štětinových kartáčů.

Robota můžete po práci očistit pod proudem vody

Když hlava maká na plné obrátky

Hlava se otáčí rychlostí 500 otáček za minutu a nekompromisně vyhazuje z okapů vše, co tam nepatří. Nutno podotknout, že Looj 330 není žádný hlupák. iRobot skutečně mistrně využil svého robotického know-how a vybavil Looj dvěma čisticími módy. V automatickém módu robot sám vyhodnotí optimální postup čištění. V jeho průběhu reaguje na překážky a upravuje čisticí pohyb tak, aby dosáhl nejlepšího možného výsledku.

V manuálním módu ovládáte robota sami pomocí dálkového ovladače a rukojeti v jednom s dosahem až 15 metrů. Zde záleží pouze na vás, jak dlouho robot na určitém místě setrvá a kdy vyhodnotíte daný úsek jako čistý. iRobot Looj na jedno nabití vyčistí okap o délce až 60 metrů. Jelikož robotický čistič okapů Looj 330 váží pouze 1,26 kg a má skutečně velmi nízký profil, nepronese se, a hlavně se nezasekne prakticky v žádném okapu.

Čisticí hlava s vyměnitelnými gumovými lištami

Looj 330 je k dostání v síti autorizovaných prodejců iRobot nebo na oficiálních internetových stránkách irobot.cz. Jeho doporučená cena činí 7489 Kč. Seznam všech autorizovaných prodejců najdete na webu irobot.cz v sekci Prodejci.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.