Hlavní obsah

Nejprve k notáři, potom k oltáři

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Připadá vám rozdělení majetku jako přízemní starost?

Předsvatební smlouva romantiky vyděsí, ale může zabránit mnohým karambolům do budoucna. Hodí se nejen v případě rozvodu, ale i neúspěšného podnikání.

Článek

Zamilovaným snoubencům se něco takového říká špatně, ale současné manželství se více podobá bárce na rozbouřeném moři než klidnému přístavu v bouři. Předmanželská smlouva se tak může stát kotvou, která vám dovolí zůstat stát na vlastních nohou, i když se loď převrátí a dnes nerozlučný svazek rozpadne.

Dům je můj, chata tvá

Čeho se smlouva může týkat? Čehokoliv, závazné jsou však jen majetkové otázky. Klidně do smlouvy napište, že váš snoubenec bude denně vynášet odpadky a vy že nebudete doma nosit tepláky. Něco takového však zřejmě nikdy nevysoudíte, i kdybyste se nakrásně odhodlali k soudu jít. Pro smlouvu jsou závazné především otázky vymezení a většinou zúžení společného vlastnictví. Tím se totiž jinak automaticky stává prakticky vše, co po svatbě získáte. Pozor: na rozdíl od všeobecně rozšířeného mýtu zůstává majetek, se kterým do manželství vstupujete, váš. Ve společném vlastnictví je až to, co získáte v průběhu manželství. Dům, automobil, jachta, ale i dluhy. Ano, i dluhy jsou ve společném vlastnictví, a rodin, ve kterých děti i partner doplácejí na neúspěšné podnikání toho druhého (o kterém často ani pořádně nevěděli), jsou stovky.

Pro podnikatele povinné

Předmanželská smlouva proto nemusí být a u racionálně uvažujících lidí ani není vyjádřením nedůvěry. Někdy jde o projev obyčejného zdravého rozumu. Především v případě, kdy jeden z manželů podniká či podnikat hodlá, je předmanželská smlouva dobrou pojistkou nejen pro druhého z páru, ale i pro budoucí děti. Podnikající fyzická osoba totiž odpovídá za své závazky celým svým majetkem. A pokud má manželku, ručí i ona. Uzavření předmanželské smlouvy doporučí proto právníci asi každému, ale podnikateli zvlášť. Podnikatelův pracovní neúspěch totiž může rodinný rozpočet ohrozit daleko podstatněji než nezdar zaměstnance.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Smlouva platí jen, pokud je podepsaná před notářem

Předmanželská smlouva vám tak dává do ruky šanci zúžit pojem společného vlastnictví a zmenšit tak případnou rodinnou katastrofu. Pokud váš podnikající partner uvažuje racionálně, neměl by se jí cítit ohrožen. Naopak, měl by být rád, že se už předem snažíte chránit rodinu před finančním karambolem. Podnikatelé by však neměli zapomenout na to, že odvolávat se na majetkovou smlouvu při řešení závazků mohou jen tehdy, pokud o její existenci i obsahu věřitel prokazatelně věděl už při vzniku závazku. Určitě tedy nelze až při vzniku problémů převést na jednoho z manželů majetek a na druhého dluhy.

„Předmanželská smlouva" klidně i po svatbě

Smlouvu o majetku můžete uzavřít kdykoliv, tedy i v průběhu manželství. Pokud však má platit, musíte ji podepsat u notáře. Cena se pohybuje zpravidla mezi dvěma až osmi tisíci korun. Společný majetek lze manželskou smlouvou nejen zúžit, ale i rozšířit. Příkladem může být dům jednoho z partnerů, který zdědil po babičce ještě před svatbou. Podle zákona tedy patří výhradně jemu. Teď si ho však chtějí oba manželé upravit jako své hnízdečko, případně víkendovou chalupu. V takovém případě se může ten z partnerů, kterému nemovitost nepatří, cítit poněkud odstrčen. Pozor: převod nemovitosti z osobního do společného vlastnictví (nebo i naopak) vstupuje v platnost teprve po zápisu na katastru. A ještě jedna poznámka: předmanželská smlouva vstupuje v platnost až ve chvíli uzavření manželství.

Shrnuto a podtrženo: za smlouvu zaplatíte několik tisíc, v budoucnu vám ale může zachránit daleko víc. Anebo nemusí - a tím lépe. Životní pojistku přece také neuzavíráte s představou, že vás zítra přejede vlak.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek