Hlavní obsah

Nemoci se nevyhýbají ani hvězdám

Foto: UCB

Caroline Woznacki bojuje s nemocí již tři roky

Asi byste čekali, že revmatoidní artritidou trpí spíše starší a hlavně muži. Nemoc se však nevyhýbá ani slavným ženám. Známé tenisové jedničce Caroline Woznacki byla revmatoidní artritida diagnostikována v pouhých 28 letech. Jak s nemocí bojuje a co může její příběh přinést pro české pacienty?

Článek

Caroline Woznacki je mladá žena, tak jak je možné, že touto nemocí trpí? Revmatoidní artritida bohužel není nemocí starých, jak si mnozí myslí. Nejčastěji se první příznaky objeví už mezi 30. až 40. rokem a ze 2/3 trpí touto chorobou ženy. Caroline bojuje s nemocí třetím rokem. Co jí v tomto boji pomáhá a jaká je její strategie mimo tenisové kurty?

Její výhoda

Caroline si již na začátku onemocnění vytvořila plán, jak s nemocí bojovat a naučit se s ní žít. Některé dny můžete mít nad nemocí výhodu vy, jindy je to obráceně. „Její výhoda“ je i označení pro globální kampaň, jejímž cílem je povzbudit ženy s revmatoidní artritidou, aby se nevzdávaly svých snů a šly za svým cílem tak jako tenisová hvězda. Boj s chorobou lze zvládnout, důležitý je ale aktivní přístup.

Foto: UCB

Nechte se inspirovat a zapojte se do kampaně #AdvantageHers

TOP tipy od Caroline Wozniacki na boj s nemocí

• Poznej samu sebe a buď aktivní

• Spolupracuj se svým lékařem

• Piš si deník (příznaků/spouštěčů/pocitů)

• Naplánuj si nové aktivity

• Buď v kontaktu s lidmi, kteří mají stejný problém

• Obklop se přáteli a rodinou

• Přijmi svoji nemoc a poslouchej svoje tělo

Advantage Hers – buď svým příběhem inspirací

Tipy a rady, jak s nemocí bojovat, najdete i na stránkách věnovaných tomuto onemocnění.

Nejčastější příznaky

Chronická onemocnění, mezi která revmatoidní artritida patří, jsou způsobena dlouhodobým zánětem trvajícím měsíce až roky. Revmatoidní artritida se nejčastěji projevuje poškozením kloubů, trvalou únavou, častými infekcemi nebo gastrointestinálními komplikacemi. Bohužel jsou zde i negativní dopady tohoto onemocnění, jako je zvýšené riziko deprese, diabetu nebo onemocnění srdce. Nemoc není vhodné podcenit.

Přijměte svůj stav

Pro boj s chorobou je i podle Caroline důležité přijmout svůj stav. Někdy máte lepší dny, jindy horší. Její výhoda spočívá i v tom, pochopit, že ne vždy je vše růžové a je důležité se nevzdávat. Inspirovat se můžete právě od Caroline.

Foto: UCB

Život s revmatoidní artritidou není snadný

Nebuďte na to sami

Psychika hraje v souvislosti s nemocemi důležitou roli a ani revmatoidní artritida není výjimkou. Pokud se vás týká takto závažné onemocnění, je vhodné vytvořit kolem sebe tým lidí, kteří vám budou oporou. A nemusí to být pouze členové rodiny, ale i lékařský tým je pro zvládání nemoci důležitý. Život s revmatoidní artritidou je jako hra. Jen s dobrým týmem ji lze porazit. Pokud nevíte, jak takový podpůrný tým vytvořit, inspirujte se právě od Caroliny Woznacki v kampani #AdvantageHers a třeba i vy můžete být inspirací pro někoho jiného.

CZ-P-CZ-RA-2100008

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek