Hlavní obsah

Postinor bez předpisu: Spása, nebo zlo?

Foto: Thinkstock

Chvíle lásky, vzrušení a vášně dokážou divyFoto: Thinkstock

Možná jste tu scénu už také zažily: nechráněný pohlavní styk a havárie při něm. Co s tím? Obávat se, zda budete těhotné, či se vydat pro takzvaný prášek poslední záchrany Postinor do lékárny, kde ho nově dostanete bez předpisu? Zjišťovali jsme pro a proti!

Článek

Postinor získáte od začátku letošního prosince v lékárně na občanský průkaz. Jelikož ale jde mimo jiné o silný preparát, zajímalo nás, zda je výdej bez receptu dobrá volba, či existují nějaká rizika.

Jak vlastně funguje?

„Princip účinku postkoitálního preparátu, který není na trhu jen jeden, je v tom, že změní vlastnosti cervikálního hlenu, chování vejcovodů a děložní dutiny,“ vysvětluje podrobně doc. MUDr. Jozef Záhumenský, vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky FNKV a 3. LFUK. „Tím preparát zabrání usídlení případně oplodněného vajíčka. Když ještě nedošlo k oplodnění, tak brání i pronikání spermii směrem do vejcovodu, kde k oplodnění zpravidla dochází,“ dodává lékař. Prášek je účinný, když se užije ideálně do 24 hodin, nejdéle do 72 hodin po styku. Čím dříve, tím je vyšší pravděpodobnost účinku.

Tip redakce: Těhotné být nemůžete, neboť vás právě nyní trápí bolestivá menstruace? Přečtěte si, co vše by to mohlo znamenat, ZDE!

Nejde o bonbon, tak opatrně

„Důležité je však říct, že se jedná o preparát obsahující vysoké dávky hormonů. Patří mezi antikoncepci druhé volby, používat by se tedy měla výjimečně,“ dodává docent Jozef Záhumenský. „Například tehdy, kdy selže jiná, neškodnější antikoncepce, nejčastěji bariérová – prezervativ,“ doplňuje lékař.

Foto: Thinkstock

Hezké chvíle nemusí končit... hezkyFoto: Thinkstock

Zdůrazňuje tak, že jeho užívání je potřeba skutečně zvážit a nepřistupovat k němu jako běžnému prášku na bolení hlavy. Jde totiž o pilulku k použití v nouzi, která však výrazně zatíží vaše tělo. Kromě možných bolestí v podbřišku, závratí, pocitům na zvracení a narušení cyklu může dojít při častém používání  například i k infaktu myokardu, k žilní trombóze, a jiným skutečně vážným potížím. Proto se použití doporučuje nejvýše dvakrát do roka.

Bez receptu: Ano, či ne?!

Co si myslí lékaři o tom, že už nebudou mít kontrolu nad vydáváním postkoitální antikoncepce, což některé ženy mohou zneužívat a třeba si i ublížit? „Na vydávání bez receptu mám veskrze pozitivní názor,“ říká MUDr. Zuzana Fučíková. „Je zcela zbytečné, aby ženy, které si nezvládly včas zajistit antikoncepci, zaměstnávaly po nocích službu konající lékaře a sestry kvůli tomu, že měly nechráněný pohlavní styk.“

Každý svého zdraví strůjce

Docent Jozef Záhumenský ji doplňuje o další podstatnou věc, kterou bychom si měly uvědomit: „Každý z nás je zodpovědný za své zdraví a delegování odpovědnosti přímo pacientovi je podle mě velkým krokem dopředu," říká lékař. Abyste byly v obraze, přečtěte si, na co máte u svého gynekologa nárok.

Riziko uvolnění preparátu je jeho případné nadužívání. Podle něj argument, že lékař mohl v kartě vidět, jak často pacientka chodí pro emergentní antikoncepci, ale neustojí. „Žena mohla přece navštěvovat různá zdravotnická zařízení a tím zcela zkreslit informace.“ A také tomu momentálně částečně brání jeho cena: stojí přibližně stejně jako měsíční balení běžné hormonální antikoncepce.

Dvakrát měř, jen jednou řeš

Všichni odborníci se však shodují, že každá z vás by si měla před užitím léku přečíst příbalový leták. A když budete mít nejasnosti, můžete před užitím navštívit svého ošetřujícího gynekologa. „Osobně bych doporučil, aby si žena před užitím provedla těhotenský test, který je běžně k dostání v lékárně," tvrdí lékař. „Vyloučí se tím případné starší nepoznané těhotenství, které by mohlo být postkoitální antikoncepcí ohroženo.“

Podtrženo a sečteno: Každá z nás by měla být natolik zodpovědná, aby se o své zdraví starala sama. „Je třeba si konečně uvědomit, že zdraví lidu není zdraví státní,“ uzavírá MUDr. Zuzana Fučíková. Být chytrá a chránit své zdraví, to je in!

Reklama

Související témata: