Hlavní obsah

Poznejte příběhy starobylých hradů Vysočiny

Foto: archiv Vysočina Tourism

Středověký hrad Lipnice obestírá spousta záhad. Podle pověsti je v něm zazděná krásná KateřinaFoto: archiv Vysočina Tourism

Vysočina, kopcovitá krajina v srdci českých zemí protkaná obchodními stezkami v minulosti skýtala skvělé podmínky pro budování hradů a opevněných sídel. Vyrůstaly v hustých lesích, na skalách a po mnohých zůstaly jen zříceniny. Těch tu objevíte tři desítky. Některé hrady zůstaly zachovány dodnes.

Článek

Jedním z hradů Vysočiny je Lipnice. Středověká architektura mohutného kamenného strážce Posázaví vás uchvátí. Vždyť v kraji stojí již sedm století. Vystoupejte na ochoz jeho věže Samson, nahlédněte do sklepení i kaple, jejíž návštěva vám třeba pomůže odhalit tajemství Kateřiny v ní zazděné. A víte, že s Lipnicí se pojí jméno spisovatele Jaroslava Haška? Kdysi hradem provázel a v hostinci v podhradí, který dnes provozují jeho potomci, psal svůj světoznámý román o vojáku Švejkovi.

Po prohlídce hradu si udělejte výlet i kolem zatopených lomů blízko Lipnice nad Sázavou. Nebudete litovat. Najdete v nich žulové útvary Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho a Zlatý voči, které jsou Národním památníkem odposlechu. Připomínají sledování, odposlechy a udávání za minulého režimu a vy je možná znáte z pohádky Princezna zakletá v čase.

Za vůní benzinu na hrad Kámen

Hrad Kámen je velkým lákadlem pro milovníky motocyklů, strojů převážně značek Jawa a ČZ předválečné i poválečné produkce. Muzeum jednostopých motorových vozidel je tu již od roku 1974 a jeho tematická instalace se tak řadí mezi nejstarší svého druhu v Česku.

Foto: m-ARK

V muzeu motocyklů na hradě Kámen najdete převážně stroje značky Jawa a ČZFoto: m-ARK

Ale nejen motorky, jsou tu i další expozice, třeba Starý palác s hodinovými stroji z 18. století či Bydlení mapující životní styl z 19. a počátku 20. století. Za návštěvu stojí i hradní park. Je po celkové revitalizaci osázený pěti sty dřevinami. Je rozdělen na tři části – pravidelnou terasovitou zahradu, rozsáhlé alpinium a volně řešený park krajinářského stylu. Pobyt v něm zpříjemňují místa k odpočinku kolem jezírka.

Foto: m-ARK

Hrad Kámen má co nabídnout dětem i obdivovatelům historických motocyklůFoto: m-ARK

Na Roštejně potkáte vlka i jelena

Na skalnatém vrchu nedaleko Telče ční nad koruny stromů bývalý lovecký hrádek Roštejn. Vás i vaše děti nadchne svými moderními interaktivními expozicemi. Hravou formou představují přírodu, les a myslivost.

Zavítáte do nočního lesa a před vašima očima ožijí stopy zvířat. Setkáte se s jelenem, netopýrem, prolezete mraveniště, vyzkoušíte lovy beze zbraní, dozvíte se mnohé zajímavosti o rostlinách a získané znalosti si pak ověříte v herně. V hodovní síni usednete k prostřenému stolu a před vašima očima ožije ta pravá hradní hostina.

Foto: archiv Vysočina Tourism

Hravé expozice hradu Roštejn představují přírodu, lovectví a myslivost. Dětem se budou líbitFoto: archiv Vysočina Tourism

Úžasnou vyhlídku na okolní krajinu Jihlavských vrchů nabízí sedmiboká věž. Dost možná vás zláká k pěšímu výletu na další místa Geoparku Vysočina, jehož srdcem i symbolem je Míchova skála. Tvoří ji dvě zvětralé skalní věže asi 13 metrů vysoké. Zkuste je zdolat a užijte si nevšední výhled.

Foto: archiv Vysočina Tourism

Hrad Roštejn, někdejší lovecké sídlo, je ukrytý v lesích Javořických vrchůFoto: archiv Vysočina Tourism

Další turistické cíle Vysočiny najdete na vysocina.eu.

Článek vznikl ve spolupráci s #kudyznudy.

Foto: CZT

Foto: CZT

Reklama