Hlavní obsah

Relax ve vaně? S tímhle stylovým stolečkem žádný problém

Foto: Archiv
20. 4. 2017

Pokud rádi odpočíváte v horké koupeli, jistě oceníte náš jednoduchý „stoleček“ přes vanu, na který si můžete položit oblíbenou knihu, skleničku vína a pro trochu té romantiky i svíčku. Takový příjemně strávený večer plný odpočinku si přece zaslouží každý!

Článek

Takže jak na to?

Foto: Archiv

Co budete potřebovat:

  • hranol (4 x 4 cm)
  • prkna (šíře 7,5 cm)
  • úhlovou brusku s brusným nástavcem
  • barvu a štětec
  • aku vrtačku a vruty
  • madla
  • metr a tužku
  • kotoučovou pilu

Rozměry a spotřeba materiálu záleží na rozměrech vaší vany. Pro představu – náš „stoleček“ je vyroben na vanu o celkové šířce 76 cm (i s okrajem).

Foto: Archiv

Prkna naměřte podle toho, jak chcete, aby byl stoleček široký, my jsme zvolili šíři 35 cm.

Foto: Archiv

Nařežte dostatečný počet prken (opět podle toho, jak bude stolek dlouhý – i tato míra je závislá na šíři vaší vany). My jsme si nařezali celkem sedm prken.

Foto: Archiv

Na další krok budete potřebovat širší paletové prkno, případně laťku z vašich předešlých projektů. To poslouží na uchycení příčných prken. (My jsme rozřízli prkno o šíři 9 cm napůl, výsledná šíře je tedy 4,5 cm, může být ale i o něco menší.)

Foto: Archiv

Široké prkno opatrně rozřízněte po celé délce kotoučovou pilou, nejlépe s pomocí přídavné lišty.

Foto: Archiv

Nyní přijde na řadu trámek, který poslouží jako zarážka vašeho „stolečku“, aby vám nedopatřením nesjel do vany. Hranol o velikosti 4 x 4 cm si naměřte na stejnou šíři, jako mají základní prkna z obrázku 2 (což je v našem případě 35 cm). Budete potřebovat 2 ks.

Foto: Archiv

Lať opět pomocí kotoučové pily seřízněte na požadovanou délku.

Foto: Archiv

Nyní máte všechen materiál připraven. Pomocí kotoučové pily s brusným nástavcem, případně ručně smirkovým papírem, vše obruste. Povrch by měl být opravdu dokonale hladký, ať si ve vaně nezadřete třísku.

Foto: Archiv

Pokud máte vše připraveno, můžete začít sestavovat. Začneme první, nejdelší latí o šířce 4,5 cm a prvním prknem o délce 35 cm. Prkna k sobě ze spodní strany přišroubujte.

Foto: Archiv

Postupně do řady přidávejte další prkna, mezi nimi rozměřte mezery o stejné velikosti (konkrétní velikost mezer záleží jen na vás).

Foto: Archiv

Přišroubujte všechna připravená prkna. Na obrázku vidíte hotovou základní desku.

Foto: Archiv

Hotovou desku otočte spodní stranou vzhůru a z této strany přišroubujte zarážky z hranolů. Od kraje desky k zarážce si nechte místo na hranu vany. Může se stát, že okraje vany budou rozdílné, proto se řiďte rozměry konkrétní vany, zarážky mohou být umístěny asymetricky.

Foto: Archiv

Takto vypadá hotový stoleček. Nyní už jen zbývají poslední úpravy.

Foto: Archiv

Na krajní prkna stolečku přidělejte ještě madla, která slouží pro snadnou manipulaci. Zároveň díky nim stoleček můžete použít jako podnos a přinést si do vany rovnou i něco k snědku.

Foto: Archiv

Stoleček natřete oblíbenou lazurou. Vybírejte kvalitní laky, odolné vůči vlhkosti, které dřevo ochrání na dlouhá léta. Na trhu také najdete barvy atestované pro styk s potravinami, které jsou velmi odolné a zároveň šetrné.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek