Hlavní obsah

Bavilo vás švihadlo? Zkuste rope skipping

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Rope skipping vám zlepší fyzičku

28. 2. 2009

Co je na tom zajímavého? Přes švihadlo skáče každé malé dítě a školku umím i já. Ale rope skipping je něco jiného - je to sportovní aktivita, která je zařazena do high-impactových cvičení, kdy jde o pohyb s vyšším nárokem na zatížení kloubního aparátu. Pojďte si s námi posílit fyzičku a kondici!

Článek

Rope skipping je určeno pro zdatné a zdravé cvičence s kondiční průpravou. Ovlivňujeme dovednost odrazu, rychlost pohybu dolních končetin, dynamiku, rovnováhu. Je to cvičení koordinační, rychlostní, vytrvalostní a i silové.

Zájemkyně si mohou vyzkoušet i cvičení rope skippingu - single rope, připravuje se také Rope skipping camp.

Co podporuje?

Hravost, cit pro rytmus, časování pohybu, týmovou spolupráci, kreativu.

Historie rope skippingu

Sportovci využívají švihadel pro zlepšení své fyzické kondice a koordinace. Rope skipping vzniká v 60. letech v USA. Richard Cendali, učitel tělocviku, neměl dobrou kondici a dostal ultimátum, aby si ji zlepšil. Musel skákat 15 minut denně přes švihadlo. Časem začal ztrácet motivaci a zpestřil si cvičení různými přeskoky, triky - nůžkami, dvojšvihy, slalomem. Motivace se vrátila, kondice se zlepšila - a zábava byla na světě.

Technika skákání

Nejdůležitější je mít správně dlouhé švihadlo. Postavte se na střed a držátka natáhněte kolmo nahoru. Měla by sahat do podpaží. Vzpřímeně držte tělo, zpevněte břicho a hýždě. Neprohýbejte se. Lokty držte u těla, neskákejte na celá chodidla. Občas paty uvolněte, abyste předešly křečím.

Co mít s sebou?

Švihadlo, obuv, pohodlné oblečení. „Trikové" švihadlo je k dostání na internetu (má jiné ručky, umožňuje hodně přeskoků a dají se zvládnout „triky", které by s normálním švihadlem nešly.) Vždy mějte pohodlné boty (aerobiková či halová obuv). Oblečení lehké, pohodlné a sající pot, budete se hodně potit.

Foto: karatedepot.com

Můžete si vybrat z mnoha druhů švihadel

Kdy je dobré raději neskákat?

  • při problémech s klouby
  • při nadváze
  • při onemocnění srdce a cév
  • máte-li vysoký krevní tlak
  • při angíně a jiných virových onemocněních

Na začátku

Nikdy neskákejte bosá, hrozí úraz, zranění. Oblečení savé a pohodlné, ale ne příliš volné, mohlo by se zamotat do švihadla. Zajistěte si dostatečný prostor pro skákání, vbíhání a vybíhání ze švihadel. Důležitý je i povrch - parkety, gumový povrch - tlumí nárazy, nevhodný je beton. Na začátku se určitě zahřejte a protáhněte. Také se asi neobejdete bez základních informací týkajících se techniky skákání, takže ideální je navštívit kurz.

Základní formy

  • Single rope - jeden skokan s jedním švihadlem, skokan pracuje samostatně, může trénovat kdekoliv.
  • Wheel formation - dva skokani držící dvě švihadla, připomíná točení mlýnu. Procvičí si koordinační schopnosti a komunikaci. Jsou závislí na timingu, který je unikátní.
  • Double doutch - dvě dlouhá švihadla, kterými točí dva cvičenci proti sobě - další skáče uprostřed. Velmi lákavá týmová forma, cvičenci se musí na sebe zvyknout. Double doutch dokonale procvičí koordinaci a vzájemnou komunikaci mezi členy družstva.
  • Dále jsou také známy formy long rope, two in the loop, the traveller atd. Všechny aktivity se mohou provádět na hudební předlohu, cvičence to motivuje.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.