Hlavní obsah

Skrytý tuk v těle: Nevidíte ho, ale může vám ublížit!

Foto: thinkstock

To, že nemáte žádný tuk na těle, neznamená, že ho nemáte uvnitř

To, že jste štíhlí, protože faldík tuku by na vás nikdo nenašel, ještě neznamená, že vaše tělo nemá v sobě kila tuku. Existuje totiž i takzvaný tuk útrobní. Kde, jak ho změřit, a v čem je nebezpečný?

Článek

To, že je někdo štíhlý, nutně nemusí znamenat, že je jeho tělo zcela bez tuku a že je zdravý. Je to případ i čtenářky Štěpánky. „Když jsem si nechala poradit od odbornice s jídelníčkem, zjistila mi při měření, že mám uvnitř těla a na orgánech uložený tuk,“ vypráví Štěpánka. Trochu prý znervózněla, když se dozvěděla, že právě útrobní tuk neboli viscerální je velmi nebezpečný. V čem? A jak to poznáte?

Dva druhy tuků: podkožní a útrobní

Možná jste také nevěděli, že existuje nejen tuk podkožní – což jsou většinou ta kila, co chcete shodit. Ale tuk se ukládá také uvnitř těla – kolem orgánů. Ten nevidíte a musí vám ho někdo (lékaři, výživoví poradci) změřit. Podkožní tuk, pokud je ho hodně, vám zatěžuje klouby, srdce a způsobuje další nemoci pramenící z obezity či nadváhy. „Útrobní tuk vám obaluje orgány, a tím je nejen zatěžuje, ale i zabraňuje jejich dostatečné funkci,“ uvádí poradkyně na výživu Lada Nosková z DietPlan. Důležité je vědět, že jeho množství může být vysoké bez ohledu na to, zda jste tlustí nebo tencí!

Kdy je to málo a kdy moc?

Že mít kila navíc není zrovna zdravé, je vám dávno asi jasné. Ale kde jsou hranice toho, kolik tuku v těle je tedy málo, a kolik už moc? „Celkové množství tuku u každého z vás se liší nejen pohlavím, ale i věkem,“ říká expertka na výživu pro Holmes Place Iva Veselá. Proto je rozmezí hodnot jiné u vás a u vaší maminky. „Pokud je vám třeba 25 let, bude akorát, když budete mít zhruba 23 procent celkového tuku. U ženy, které je jednou tolik, bude vynikající 28 procent tuku,“ doplňuje výživářka.

Foto: thinkstock

Nechte si změřit množství tuku v těle, ať víte, jak jste na tom. Budoucí zdraví se vám odmění

Muži mají v průměru o 10 procent tuku méně, což znamená, že jejich optimální celkové množství se pohybuje kolem 15 procent. Když jsou sportovci v rýsovací dietě, mají třeba i šest procent tuku. Rizika hrozí ženám, které mají nad 36 procent a mužům nad 20 procent tuku. Důsledkem bývá vznik obezity a s tím související zdravotní komplikace, třeba i inzulinová rezistence.

Budete mít jasno

Jak na sobě poznáte, že máte tuku hodně či málo? Existují domácí váhy nebo tukoměry, které ale nejsou příliš přesné. Navíc podkožní tuk vidíte – tvoří se celulitida, faldíky. I když posouzení je velmi individuální – co je na jednoho moc, druhému může připadat super...

Naproti tomu viscerální tuk doma nezměříte, je nutné jej změřit na speciálních přístrojích. „Ty většinou vlastní fitcentra nebo někteří výživoví poradci,“ radí Lada Nosková a dodává, že jde o přístroj, který do vašeho těla pošle několik nízkofrekvenčních impulzů a na základě odporu různých hmot (svaly, tuk, voda) změří jejich poměry v těle. Komentáře, zda jste v pořádku, nebo ne, vám pak udělají sami odborníci. Cena vyšetření se pohybuje zhruba od 500 korun, zdravotní pojišťovny nic nehradí. Na trhu jsou nejpoužívanější dva přístroje: InBody a Tanita.

A co na to Štěpánka? „Byla jsem ráda, že jsem za odbornicí na výživu šla, a to i přesto, že si ze mne kolegyně utahovaly – co prý ještě chci zhubnout,“ doplňuje sedmadvacetiletá dívka, která má konfekční velikost 36 při výšce 170 cm.

„Zjistila jsem tak, že musím vnitřní tuk úpravou stravy zlikvidovat, abych v budoucnu netrpěla zdravotními potížemi," doplňuje čtenářka. I když se útrobní tuk snižuje hůř než podkožní, funguje na něj zdravá stava s přesným rozložením potravin při zachování trojpoměru živin – cukrů, tuků a bílkovin. Přesně jak by měl váš jídelníček vypadat, vám poradí odborník.

Co vy na to?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.