Hlavní obsah

Stylová lavička na zahradu z obyčejných palet

Foto: Archiv
23. 5. 2017

Paletový nábytek je v současnosti velmi populární. A není se čemu divit. Palety jsou snadno dostupné a levné, dřevo z nich je po opracování pevné a kvalitní, s hezkou kresbou. Z palet se dá snadno vykouzlit prakticky vše, co vás napadne. My jsme je tentokrát rozebrali a ukážeme vám, jak z nich sestavit stylovou lavičku na zahradu či terasu.

Článek
Foto: Archiv

Co budete potřebovat:

  • prkna a trámky z asi 2 rozebraných palet (záleží na druhu a rozměrech palety)
  • kotoučovou pilu
  • aku vrtačku/šroubovák
  • metr a tužku
  • úhlovou brusku s brusným nástavcem
  • vruty (delší do trámků a kratší na prkna)

Foto: Archiv

Začněte sestavováním rámu lavičky, na něj budete potřebovat silnější trámky. Naměřte čtyři trámky o délce 65 cm, které použijete jako nohy. K tomu naměřte dva trámky o délce 55 cm, jež jsou určené na opěrky. Také si připravte dva dlouhé trámky, které udávají délku lavičky. My jsme použili trámky o délce 105 cm.

Foto: Archiv

Pomocí kotoučové pily trámky nařežte dle stanovených rozměrů.

Foto: Archiv

Než začnete lavičku sestavovat, všechny trámky pečlivě obruste dohladka.

Foto: Archiv

Nyní můžete začít sestavovat rám. Začněte tím, že opěrky přišroubujete shora k nohám. Použijte dlouhé vruty, aby byly spoje co nejpevnější. Otvory pro vruty v opěrce doporučujeme raději předvrtat, aby dřevo nepopraskalo.

Foto: Archiv

První nohu (přední) upevněte 5 cm od okraje opěrky, druhou, zadní nohu upevněte zároveň s opěrkou. Takto sestavte obě části.

Foto: Archiv

Nyní připravené části spojte nejdelšími trámky. Trámky umístěte 40 cm odspodu nohou lavičky.

Foto: Archiv

Tím vám vznikne spodní konstrukce lavičky, kterou nyní zaplňte prkny.

Foto: Archiv

Obroušená prkna z palety naměřte na délku 50 cm. Počet prken, která budete na zaplnění potřebovat, záleží na rozměrech vaší palety.

Foto: Archiv

Pomocí krátkých vrutů prkna přišroubujte ke konstrukci lavičky. Začněte od kraje a postupujte, dokud lavičku celou nezaplníte.

Foto: Archiv

Nyní máte prkna připevněná po celé délce a zbývá opěradlo. Při jeho výrobě můžete využít svoji fantazii a také zužitkovat nejrůznější odřezky.

Foto: Archiv

Začněte jedním dlouhým paletovým prknem tak, aby jeho délka zakryla celou zadní stranu lavičky. V našem případě se jedná o délku 120 cm.

Foto: Archiv

K dlouhému prknu nyní začněte šroubovat další krátká prkna, která budou tvořit opěrku.

Foto: Archiv

Do krajních prken je potřeba vyříznout jakýsi „výkus“, jak vidíte na obrázku, aby zadní strana zapadla do již hotové konstrukce.

Foto: Archiv

Hotový zadní rám stačí jen přišroubovat k zadní straně konstrukce lavičky.

Foto: Archiv

A máte hotovo! Nyní zbývá lavičku nalakovat. Záleží pouze na vás, zda zvolíte barevný nátěr, nebo ji natřete lazurou a necháte tak vyniknout kresbu dřeva.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek