Hlavní obsah

Světelné vánoční dekorace: Vytvoří tu pravou atmosféru!

Foto: obi

LED osvětlení je vhodné i pro ozdobení vánočního stromečku. Pokud chcete odekorovat terasu či zahradu osvětleným stromečkem, dbejte na to, aby světelný řetěz měl krytí IP 44

17. 12. 2013

Oč dříve se stmívá, o to více musíte svítit. Světlo obstarají lustry a lampičky. Dekorativní osvětlení si ale pořizujete hlavně pro radost a zkrášlení domova, a to zejména o Vánocích.

Článek

Dekorativní osvětlení můžete použít skutečně všude, ať už doma, v interiéru, nebo venku na balkoně, terase, či v zahradě.

Co se nosí?

„Vánočnímu osvětlení tento rok vévodí dekorace v podobě figurek, stromků a koulí. Velkým trendem jsou rovněž zvířata a domečky, mezi tematicky zaměřené patří světelné dekorace typu sněžné saně, lední medvěd, anděl a další. Tradičně se zákazníci zajímají i o světelné řetězy či hvězdy a nově také o LED svíčky,“ vypočítává designérka Dagmar Christovová ze společnosti Kika Nábytek.

Ozdobit nemusíte jen interiér, ale třeba i balkonové zábradlí nebo terasu. Na tu se dá postavit světelný sněhulák či stromeček. Pěkně také budou vypadat mohutnější balkonové rostliny, které lze ponechat přes zimu venku, omotané drobnými světelnými řetězy.

Foto: kika nábytek

Svítit může skutečně kdeco, tak proč ne třeba stylové sáňky (za 499 Kč), kolem nichž zavěsíte světelný řetěz?

Foto: ikea

Světelný řetěz Stråla je vybavený 16 LED zdroji, které vypadají jako šperky (za 499 Kč)

Foto: eglo

Solární sněhulák z lakovaného plechu je vysoký asi 30 cm a bude zdobit váš balkon, zádveří či terasu (kus za 499 Kč)

Foto: decoled

Světelná síť Tech-Line Balcony s LED zdroji se hodí na všechny typy balkonů, lodžií, zábradlí například teras a podobně (2,5 x 0,5 m, za 1085 Kč)

A co doma?

Často se dekorují okna, kromě řetězů jsou k dostání závěsné girlandy, běžně se používají ozdoby v podobě koulí či hvězd. Ovšem v interiéru můžete menšími či většími světelnými dekoracemi ozdobit vlastně cokoli – půvabně bude vypadat zátiší pod obrazem, třeba v podobě malých sáněk, nebo židle, jejíž opěradlo propletete řetězem s mini andílky či sněhuláčky, i závěs mezi dveřmi, který dozdobíte například „padajícím sněhem“. Pokud chcete něco většího, poohlédněte se po kovovém stromku i v téměř reálné velikosti, ten navíc poslouží místo stojací lampy.

Foto: Desina design

Řetězy patří mezi nejoblíbenější světelné dekorace. Tento značky Sirius vsadil na 20 srdíček s LED technologií (za 491 Kč)

Foto: eglo

I venku může zářit váš stromek, přestože tam nemáte ani kousek zeminy. Dekorativní svítidlo s LED zdroji je vysoké 180 cm (za 1390 Kč) nebo 250 cm (za 3890 Kč)

Foto: decoled

Svítící řetěz s 16 mini LED krystalky na baterii rozzáří nejen adventní svícen (120 cm, za 260 Kč)

Foto: Desina design

Máte rádi větší dekorace? Nám se zalíbil svítící anděl o velikosti 21 x 19 cm značky Sirius (za 638 Kč)

Nástup LEDek

Velkou změnu nejen v dekorativním osvětlení způsobily LED technologie. Díky nim totiž lze vyrobit nejrůznější tvary, protože malé LED diody se vejdou všude. A nejen to. LED technologie ve srovnání s klasickými žárovkami lidově řečeno „spolknou“ mnohonásobně méně elektřiny. „Současně s extrémně nízkou spotřebou výrazně klesla i vyzařovaná teplota všech druhů LED osvětlení, což oproti standardním žárovkám i halogenovým prvkům eliminuje možnost popálení a negativně neovlivňuje okolní teplotu,“ říká Marek Procházka z hobbymarketu OBI a dodává, že LED světlo nabízí širokou škálu barevných teplot (měřených v Kelvinech). Dále LED zároveň vyzařuje světlo, které neobsahuje UV záření, a navíc se jedná o stabilní nekmitavý zdroj.

Foto: ikea

Rozzářit spoustou světýlek můžete třeba už chodbu nebo vstupní halu

Foto: kika nábytek

LED osvětlení Carat je dekorativní už svým designem, například stromeček je vysoký 90 cm (za 990 Kč), anděl má rozměry 43 x 15 x 61 cm (za 879 Kč)

Foto: ikea

Na velké dekorace není ve vašem malém bytě místo? Ozdobte si kameny s LED zdroji třeba stůl, a zítra skříň, pozítří parapet u okna nebo cokoli jiného (3 kusy za 129 Kč)

Na co ještě myslet

Když si kupujete dekorativní osvětlení do interiéru, zpravidla vás zajímá jen design – doma ho zapojíte do zásuvky a hotovo. Měli byste ještě něco řešit? „Pokud je interiérové osvětlení určeno pro nižší napětí, které je v rozmezí 12–24 V, což platí pro naprostou většinu, je jej nutné redukovat transformátorem. V případě dekorací, LED pásků a podobně bývá transformátor součástí balení,“ uvádí Marek Procházka.

A ven? Světelné dekorace lze samozřejmě umístit i na kryté venkovní plochy (balkon, terasa a podobně) a přívod energie vést z bytu například průchodkou ve zdi. Takové osvětlení by mělo mít krytí v hodnotě IP 44. U modelů pro čistě venkovní použití se musí uvažovat o venkovní zásuvce s příslušným krytím.

Foto: decoled

Tech-Line Snowman neboli svítící sněhulák o výšce 80 cm slibuje nízkou spotřebu energie díky použité LED technologii, IP 44 (za 1888 Kč)

Foto: obi

Venkovní osvětlení vás bude vítat, než vejdete do domu, a potěší i kolemjdoucí

Foto: kika nábytek

Svítit může skutečně kdeco, tak proč ne stylový kastrol s větvičkami, jimiž se proplétá světelný řetěz s 20 diodami (cena za dekoraci 259 Kč)?

Ozdobit svůj příbytek, ještě než přijdou nejhezčí svátky v roce, samozřejmě můžete i jinak. Nabízíme vám Krásné dekorace s vánoční hvězdou. Inspirujte se! A pokud ještě nemáte nakoupené všechny ozdoby, pak doporučujeme Vánoční stromeček: Tyhle ozdoby letos frčí!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek