Hlavní obsah

Téma týdne: Muži v uniformě: Dar, nebo trest?

Foto: shutterstock.com

Dodává uniforma na mužnosti?Foto: shutterstock.com

Reklama

Jak se žije s policistou, vojákem nebo třeba hasičem? Máte zkušenost se vztahem s mužem v uniformě? Pak nám napište a vyhrajte 500 korun! A co nás zajímá? Existuje rozdíl mezi muži „v kroji“ ve srovnání s těmi ostatními? Je život s nimi peříčko, nebo vojna? Jak jejich práci vnímáte vy jako žena?

Článek

Uniformy. V někom pohled na ně způsobuje vzrušení, v jiném respekt. Představují autoritu, ale jsou i vděčným tématem vtipných historek, o čemž ví především strážci zákona, nad jejichž úsměvnými příhodami se mnohdy baví celá hospoda. Zkrátka chlapi v uniformě jsou jiní. Ať už pro jiný životní styl, pohled na svět či horlivost a touhu sloužit třeba státu. Co však takové oblečení do uniformy udělá s partnerským vztahem?

Zpocený mluví ze spaní

Třiatřicetiletá Martina žije s profesionálním hasičem. Je šťastná? „Když Patrik před několika lety přišel s tím, že se chce dát ke státním složkám, nebyla jsem proti. Stálý, jistý plat se vždycky hodí, a jelikož jsme čekali miminko, platilo to dvojnásob. Nemusím ale nikomu vyprávět, jak moc se o něj  bojím, když pomáhá u povodní nebo sundává sebevraha ze střechy. Nikdo nikdy neví, k čemu ho povolají.“

Martina také přiznává, že psychická vyčerpanost jejího muže se občas podepisuje na harmonii vztahu: „Sem tam se stává, že mu práce přeroste přes hlavu. Pak na něj nesmím mluvit. Neexistuje pro nikoho, ani pro dítě, které se ptá, proč s ním táta nejde ven. Nemá cenu se v tom vrtat. Evidentně se v práci nedařilo a já ani nechci vědět, jestli při autonehodě zemřel mladý člověk nebo těhotná žena. Vidět to musí být opravdu strašné. Stačí mi, že manžel ze spánku říká hrozné věci.“

Vojákům, těm je hej?

„Já chodím s vojákem už přes tři roky a nestěžuji si,“ vypráví sympatická vysokoškolačka Renata. „Každý rok mě s sebou bere na volarézu jako člena rodiny (rehabilitační dovolená, pozn. red.), takže za ubytování ani jídlo neplatím skoro nic. Výhody soužití s vojákem určitě jsou, jen se žena na partnera nemůže spolehnout v každé situaci, protože spoustu času tráví na cvičeních nebo i zahraniční misi. Ale na druhou stranu, já mám zase čas sama pro sebe a studium, takže mně to takhle vyhovuje.“

Po krátké odmlce Renata dodává: „Jen fajn využívat toho, co stát nabízí, i když to bývá vykoupeno zas něčím jiným. Příspěvky na bydlení, stravu nebo svatbu, kulturní vyžití od muzikálů po filmové premiéry, na které by se člověk normálně nedostal, jsou tím plusem. Neustálá absence partnera ale může někomu vadit, což chápu. Zvlášť když jsou děti.“ Na otázku, jak prožívá čas během odloučení od přítele na několikaměsíční misi, odpověděla: „Stýská se mi, ale co mám dělat? Jako výsadkáři mu zbývá ještě šest let do výsluhy. Pak už bude všechno fajn.“

Výhody „státních prominentů“ jsou vykoupeny např. přesčasy či problémy v partnerství. Nebo ne? Je, nebo není snadné žít s mužem v uniformě, ať už má jakoukoliv barvu? Jestli máte po svém boku partnera v zeleném či modrém, napište nám na info@prozeny.cz, jakou příchuť má život s ním? Sladkou? Hořkou? Těšíme se na vaše životní příběhy z pohledu něžnějších poloviček!

Reklama

Související témata:

Načítám