Hlavní obsah

Týrala svého muže 7 let, on jí odpustil. Proč?

Foto: thinkstock

Obětí domácího násilí nemusí být vždy jen ženy, mohou se jí stát i mužiFoto: thinkstock

Celých sedm let svého manžela fyzicky napadala. Pokaždé byla opilá tak, že si nic nepamatovala. Přišla o něj i o jejich tři děti. Příběh Britky Emmy Bushen má ale dobrý konec, manžel jí odpustil!

Článek

Většinou to bývá opačně. V tomto příběhu o domácím násilí ale jako násilník figuruje dvaatřicetiletá trojnásobná matka Emma Bushen. Obětí je její o dva roky starší manžel James!

Vše odstartoval porod

Dokud Emma nepřivedla na svět své první dítě, fungoval její vztah s Jamesem skvěle. Rozhodně jeho součástí nebylo násilí. „Nikdy předtím jsem s násilím nepřišla do kontaktu, nikdy jsem nebyla jeho obětí, ani doma jsem nebyla svědkem žádného agresivního chování. Vše začalo, když jsem před sedmi lety porodila naše první dítě,“ říká Emma, která o svém příběhu mluvila v britské televizní show This Morning.

Mateřství Emmu velmi vyčerpávalo a útěchu bohužel hledala v alkoholu. „Liam skoro vůbec nespal, vlastně do tří let nedokázal v noci pořádně spát. Byla jsem hodně vyčerpaná a začala jsem pít. Během nocí, kdy byl vzhůru, jsem tak vypila i řadu drinků. Pila jsem čím dál víc, a nakonec jsem začala být i agresivní,“ vzpomíná Emma.

Celých sedm let tak v opilosti fyzicky napadala svého muže, ovšem druhý den si nic nepamatovala. „James mi jen vždycky říkal, podívej, co jsi mi včera zase udělala. Ale já si nemohla na nic vzpomenout. Byla jsem tak opilá, že jsem měla okno,“ říká Emma.

Přišla o vše, co měla

Její chování se ale stále zhoršovalo, a navíc jí lékaři diagnostikovali bipolární poruchu (psychická porucha projevující se mimo jiné velkými a náhlými změnami nálad) a předepsali jí léky. „Samozřejmě mi zakázali kvůli lékům pít alkohol, ale já je neposlechla a v pití pokračovala. To je podle mě důvod, proč se mé útoky zhoršovaly, byly čím dál iracionálnější a častější. Byla to smrtící kombinace alkoholu a léků,“ tvrdí Emma.

Po sedmi letech tak jejímu manželovi došla trpělivost a s Emmou se rozešel. „Loni v říjnu jsem si tak sáhla na skutečné dno. Přišla jsem o Jamese, děti mi odebrala sociálka. Už jsem nechtěla žít. Předávkovala jsem se, ale James zavolal policii. Neozývala jsem se mu, nereagovala na jeho volání, tak o mě měl strach,“ vypráví Emma.

Foto: dailymail.co.uk

Emma (vpravo) o svém agresivním chování promluvila v televizní show. To, že i muži mohou být týráni, potvrdila i Liz OstrowskiFoto: dailymail.co.uk

Chci zpět svůj život!

Když se probrala, myslela prý na jediné. „Chtěla jsem zpět svou rodinu, lidi, které miluji. A James se zachoval úžasně. Tak jako vždy, i tentokrát se za mě postavil, věřil mi a dokázal mi odpustit. Zachránil mi tím život,“ říká Emma, která je nyní přes rok střízlivá. Je prý šťastnější, než si kdy dovedla představit. „Alkoholu už se nikdy nedotknu, nemohu dopustit, aby se naše životy opět dostaly do toho děsivého kruhu pití a násilí. James je skvělý, ví, že jsem to nebyla já, ale alkohol, kdo nás ničil,“ dodává Emma.

Se svým příběhem se veřejně svěřila prý jen z jediného důvodu. „Chci, aby lidé v podobné situaci, jako jsem byla já, věděli, že takhle žít nemusí. Že jsou lidé, kteří jim pomohou pomoci. Tak jděte a nechte si pomoct!“ vzkazuje Emma, která si je prý vědoma, jak moc těžké to muselo pro jejího muže být. O tom, že ho žena týrá, totiž nikdy nikomu neřekl.

Podle Liz Ostrowski z britské organizace zabývající se domácím násilí je ale taková reakce zcela běžná. „Mnoho mužů odmítá o svém týrání mluvit. Je jim to trapné a stydí se. Ze čtyř set osob dopouštějících se domácího násilí jsou totiž dvě procenta ženy,“ říká Liz Ostrowski.

Co tomu říkáte? Znáte ze svého okolí podobný případ?

Reklama

Související témata: