Hlavní obsah

Víte, které léky nesmíte kombinovat?

Foto: Thinkstock

Každý lékař by měl být informován o všech lécích, které užíváte

29. 12. 2011

Víte s určitostí, že vám léky, které denně užíváte, výrazně neškodí, a jen pomáhají? Neberete nevhodné kombinace nebo příliš velké množství medikamentů? Vězte, že nesprávně zvolená skladba léků může zanechat na vašem zdraví velmi těžké následky.

Článek

Tabletky bezesporu zlepšují prevenci i léčbu mnoha onemocnění. Navíc chrání před pocitem bolesti, čímž život zkvalitňují a prodlužují. Ovšem věděli jste, že nevhodnou kombinací dvou nebo více léčiv může být vaše zdraví v ohrožení?

Veškeré informace soustřeďte u jednoho lékaře

Nejčastější příčinou nevhodné skladby léků bývá to, že lidé navštěvují více lékařů, kteří se vzájemně neinformují. Potom snadno může dojít k předávkování, nebo naopak ke snížení účinku daného příravku. Přitom mnohdy stačí i kontrola samotného pacienta – když si pečlivě přečte přibalový leták všech léků, které užívá.

Foto: Thinkstock

Kombinace některých léků může být velice nebezpečná!

Dalším příkladem jsou volně dostupné léky, kdy si je nemocný k těm předepsaným lékařem sám koupí, aby svůj zdravotní stav „vylepšil“, a už vůbec nepřemýšlí o možném riziku. „Lidé v naší společnosti zcela neúměrně užívají různá nesteroidní antirevmatika, například Brufen, Diclofenac, Flamexin a podobně. Tyto léky v kombinaci s některými dalšími medikamenty mohou způsobit poruchy funkce ledvin, krvetvorby nebo onemocnění zažívacího systému. Jejich užívání by proto mělo být kontrolovanější,“ soudí Doc. MUDr. Jan Kábrt.

Podívejte se na přehled nejčastějších léků a účinných látek, které vám mohou v kombinaci s dalšími látkami přivodit nepříjemné potíže či zhoršení zdravotního stavu:

Špatně zvolené léky můžou mít fatální následky

O špatné kombinaci léků ví paní Eva (42) své. „Pravidelně beru lék na ředění krve warfarin. Jednou mě rozbolely zuby. Jako většina lidí i já nerada chodím k zubaři. Léčila jsem to obklady a samozřejmě tabletkami proti bolesti," vypráví Eva. „Doma jsem měla acylcoffin, tak jsem si naordinovala tři tabletky denně. Bolest vždy na chvíli ustoupila, radovala jsem se, že se vyhnu zubaři. Asi po týdnu se mi zamotala hlava a začala jsem zvracet krev. Naštěstí manžel zavolal záchranku a v nemocnici vše dostali do normálu transfúzí krve. Samozřejmě první jejich otázka byla, jaké léky užívám."

Renata Podracká z Edukafarmy k tomu dodává: „Obzvláště u warfarinu musí pacient, potažmo jeho lékař, hlídat skladbu léků. Zrovna volně prodejný acylcoffin způsobuje krvácivé stavy nejen s warfarinem, ale také s ibuprofenem, který se používá proti bolesti velmi často, a některými perorálními antidiabetiky – léky proti cukrovce. Může dojít až ke krvácivosti s fatálním koncem!“ A zakončuje: „Proti bolesti je možné požít například léky s obsahem metamizolu, třeba Novalgin, tramadolu, to je například Tramal, Tralgit, Protradon a podobně, a dalších derivátů morfinu. Naopak je nutné se vyhnout přípravkům s obsahem kyseliny acetylsalicylové – Acylpyrinu, Anopyrinu, Superpyrinu, Aspirinu."

Pozor na bylinky!

Metabolismus léků mohou výrazně ovlivnit i bylinky, například třezalka, na kterou se musí dávat pozor v případě, kdy využíváte preparáty založené na účinku simvastatinu. Ten se předepisuje při vysoké hladině cholesterou, je to tedy poměrně rozšířený lék. Při denní spotřebě jednoho litru třezalkového čaje nebo užívání extraktu z třezalky ve formě tablet se může účinnost tohoto léku snížit na méně než desetinu.

Fytoterapeutka Jitka Volná doplňuje: „Kardiaci by se měli vyvarovat bylinek rdesno blešník a tužebník jilmový. Lidé s poruchou ledvin zase rozmarýnu lékařského, majoránky zahradní, podbělu lékařského a čubetu benediktu. Vždy stojí za to, důkladně prostudovat účinky užívaných léčivek.“

Foto: Thinkstock

Je nezbytně nutné, abyste četli všechny příbalové letáky léků, které máte užívat!

Genetické vyšetření napoví

Současná medicínská věda dnes dokonce umožňuje zjistit s naprostou přesností, jakou máte individuální citlivost k určitému medikamentu, a také jak rychle ho dokážete vstřebávat a z organismu odstraňovat. A právě podle toho vám může lékař následně naordinovat účinnou látku přesně tak, aby byl organismus zatěžovaný co nejméně a výsledky léčby co nejlepší.

Samotné genetické vyšetření na daný lék není nijak komplikované. Stačí odběr krve, jako při běžných kontrolách u lékaře. Musíte vědět, kdy jste daný lék naposledy užívali a jaké je jeho předepsané dávkování. Vyšetření se provádí zejména u pacientů užívajících lék potlačující srážení krve (warfarin), u nemocných diabetem mellitus II. typu (cukrovkou) nebo u léků podávaných při vysokých koncentracích tuků v krvi a některých nádorových onemocnění.

Toto molekulárně genetické vyšetření má však jeden háček – provádí ho pouze jediné lékařské zařízení v České republice, klinika Program H plus. Vyšetření stojí kolem 8000 korun.

Mluvte s lékaři. Přemýšlejte o svém zdraví. Vždyť komu by na něm mělo záležet nejvíc, než vám samotným? Protože štěstí je, když vás nic nebolí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek