Hlavní obsah

Vyšperkujte si terasu i balkon. Tyhle doplňky se povedly!

Foto: tchibo

Zařiďte si svůj balkon nebo terasu tak, abyste se tu cítili příjemně. Tomu napomůžou i rostliny umístěné v květináči na nožkách s nastavitelnou výškou, cena 1390 Kč

Zní to jako klišé, ale funguje to – jen co vás pošimrají na tváři sluneční paprsky, hned máte dobrou náladu. Ještě lepší ji budete mít, když vyšperkujete byt hezkými jarními dekoracemi.

Článek

Březen, za kamna vlezem? To by byla škoda! A navíc, kde vzít ta kamna…? Tak si raději, jen co počasí dovolí, užívejte volné chvilky na terase nebo balkonu. Víme, jak si je co nejvíce zpříjemnit.

1. Zase nový květináč?

Zase. Aspoň jeden nový květník nebo obal na rostliny vám udělá radost. Praktické tipy pro jejich správný výběr jsme pro vás nachystali v článku Krásné květináče pro vaše rostliny: Vyberte si podle designu i velikosti.

Foto: Le Patio

I na vaší terase můžou stát originální obaly na květináče, které se vyrábějí na zakázku, cena k doptání v obchodě

Foto: Ikea

Lem ocelového květináče Skurar připomíná krajku, cena 49 Kč

2. Užitečné „přenosky“ i „trvalky“

Na každé terase se hodí dekorativní nádoba, stojánek, košík, bedýnka nebo box, které se dají snadno přemístit. Jestli do nich uložíte drobné nářadí, umístíte rostliny, vytvoříte zde zátiší se svíčkami či jim dočasně ponecháte ozdobnou funkci, to už je na vás. Nebo raději dáte přednost stabilnějším kouskům nábytku?

Foto: bella rose

Stylový dřevěný box Print No. poslouží na každé terase, tři velikosti, cena od 169 Kč/kus

Foto: Butlers

Nádoba na květiny, nebo ohniště – vyberte si, jakou roli přisoudíte kovové míse Great Basin, ruční výroba, cena 5790 Kč

3. Když je málo místa

Multifunkčně poslouží také malé stolečky či posezení. Některé mají odnímatelnou desku, která funguje jako tác, jiné zaujmou použitým materiálem. Pokud chcete na původně odkládacím stolečku občas posedět, ověřte si předem jeho nosnost.

Foto: Nordic Day

Skládací dřevěnou stoličku s koženým sedákem užijete doma i na terase, cena 5669 Kč

Foto: Bonami

Stolek Herbal Garden slibuje více funkcí, cena 1349 Kč

4. Proti chladu i na parádu

Židle nebo křesílka vybavte novými podsedáky nebo si ven vezměte pár polštářků. Poslouží také deka a velice efektně bude vypadat kožešina, kterou považujeme za jeden z hitů nadcházející sezony. „Venkovní prostor zútulníte i syntetickými koberečky. Jsou omyvatelné, snadno se udržují v čistotě a na terase vám vykouzlí stejně pohodovou atmosféru jako v obývacím pokoji,“ nabízí další tip Martina Svadbíková z Bella Rose.

Foto: À la Maison

Polštářky Abelia jsou k dostání v různých barvách. Bavlněný potah chrání výplň z peří, rozměry 40 x 40 cm, cena od 1050 Kč/kus

Foto: Nordic day

Ovčí kožešina se prodává v různých barvách i velikostech, například Orchide 50 x 90 cm za 6649 Kč, suché čištění

Foto: Ikea

Syntetické koberečky určené pro venkovní použití se snadno udržují v čistotě, stačí je jen otřít vlhkým hadříkem nebo opláchnout vodou. Například Rörholt o rozměrech 200 x 75 cm, cena 249 Kč

5. Něco na zub

Pár nových hrnků, misek nebo prostírání – to vše podpoří váš apetit. I když je pravda, že na vzduchu vždycky lépe chutná. Že byste potřebovali spíše shodit? Zkrátka Hubnete? Vyhněte se potravinám, po kterých budete mít brzo hlad!

Foto: Bella Rose

Termo konvice Nordic Sky o objemu 1 l zajistí, aby vám káva nebo čaj nevychladly, cena 514 Kč

Foto: bonami

Keramické misky a mističky s různými výrazy obličeje vám zaručeně zvednou náladu, například velká miska o obsahu 500 ml, cena 389 Kč

Foto: La almara

Melaminový podnos Camille působí dekorativně sám o sobě, cena 98 Kč/kus

6. Kdy se hodí konzoly

Pokud chcete venku snídat či večeřet častěji, pověste si někde poblíž na háček, věšáček nebo třeba konzolu pár utěrek, abyste kvůli každé drobné nehodě nemuseli běhat do kuchyně. Třeba konzoly jsou mnohdy dekorativní samy o sobě, ale podle Martiny Svadbíkové je lze využít i k zavěšení truhlíků, nebo na ně položte kousek prkna a vytvořte si polici.

Foto: Dedra

Ozdobný věšák se čtyřmi háčky je záměrně patinovaný, rozměry 50 x 31,5 x 3 cm, cena 699 Kč

Foto: bella Rose

Kovové konzole poslouží mnoha způsoby, na foto (zleva): kovové konzole White monogram, cena 419 Kč, a Fleur, cena 189 Kč

7. Trochu jinak

Chcete zkusit méně obvyklou, avšak velice užitečnou dekoraci? Pak vám doporučujeme vsadit na zrcadlo. „Potěší ozdobným rámem, a navíc zvětšuje prostory,“ nabízí tip Monika White z Le Patio. Poněkud subtilnější, přesto stejně milý a netradiční doplněk představují dřevěné či plechové cedulky s nápisy.

Foto: Apropos

Zrcadlo Snake L v kovovém rámu má pásek na věšení z umělé kůže, cena 10 278 Kč

Foto: Almara

Vítací cedule se dávají ke vchodu domu, ale stejně dobře můžou posloužit i na balkoně, jako dekorace, cena 1240 Kč

Foto: La Almara

Nebojte se netradičních doplňků a pořiďte si ven krásný litinový zvonek, cena 459 Kč

8. Intimní osvětlení

Další drobnost, která poslouží i potěší: na tácu nemusíte servírovat jen něco k snědku, ale třeba i svícínky se svíčkami, nebo náladová světýlka schovejte do luceren. Na provázek zavěste barevné žárovky a hodí se i šikovná solární lampa.

Foto: À la Maison

Bambusová lucerna se skleněným válcem uvnitř přenese i k vám na balkon trochu exotiky, výška 28 cm, cena 1680 Kč

Foto: Tchibo

Solární pyramidové svítidlo se zapne samo, jak se setmí, cena 1990 Kč

9. Pro radost i užitek

Na závěr si vyberte dekoraci, která se vám v první řadě jen líbí. Byť platí: čím menší venkovní prostor zdobíte, tím spíš užijete doplňky s přidanou hodnotou. Na zdi se můžou krásně vyjímat hodiny, na poličce zase soška a na zemi třeba stará cínová konev. Ostatně věci s patinou jsou v oblibě čím dál víc.

Foto: Le Patio

I balkonek doslova jako dlaň se dá krásně zařídit. Starý kamenný prvek je úlovkem majitelů z francouzské Provence. Inspirujte se a dejte si na terasu také osobní ozdobný prvek z cest

Foto: archiv firmy

Hodiny designérky Petry Šafářové z kolekce Colours Ecstasy, o průměru 30 cm, jsou ručně vyráběné z kameniny s glazurou a mosazi, cena 13 600 Kč

Foto: Magnet3Pagen

Sova je vyrobená z polyresinu, do lucerničky lze vložit čajovou svíčku, cena 355 Kč, k dostání u Magnet3Pagen

A co spolehlivě potěší vás?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama