Hlavní obsah

Vyzdobte si domov atmosférou Provence: Tyhle dekorace vyrobíte sami!

Foto: Profimedia

Styl Provence přinese do vašeho bytu levandule, ale i dekorace v odstínech fialové, bílé a šedéFoto: Profimedia

Rádi byste do svého bytu vnesli trochu venkovské romantiky ve stylu jižní Francie? Provence styl je velmi oblíbený a možná i proto většinou i dost drahý. Proč si ale pár maličkostí nevyrobit?

Článek

Nechce se vám zbytečně utrácet za něco, co si za pár korun můžete vyrobit sami? Pak by se vám mohlo hodit pár tipů, které jsme připravili ve velmi oblíbených barvách a romantice jižní Francie. Její hlavní barvou je bílá, nejrůznější odstíny fialové, šedá. Motivem pak levandule, ale i srdíčka, mašle a nápisy všeho druhu. Ale dost teorie, pojďme se do toho pustit!

Budko, budko, kdo v tobě přebývá?

V obchodech pro výtvarníky, ale někdy i květinářstvích nebo prodejnách s doplňky lze koupit podobnou budku z tenoučké překližky. Zaplatíte za ni sotva dvacku a na její přerod na zajímavou dekoraci už potřebujete jen bílou barvu, ubrousek, lepidlo a peříčko – vše se vejde do padesátikoruny.

Budku natřete bílou barvou a nechte zaschnout. Pak vystřihněte z ubrousku pruh, který pokryje střechu a motiv, který ozdobí stěny – v našem případě šlo o kostky, ale mohou to být květy nebo jiné motivy. Po vystřižení sloupněte z ubrousku spodní bílou vrstvu a horní nalepte na předem natřenou plochu na budce. Po zaschnutí ještě přetřete lepidlem i z vrchní strany. Pak už stačí doladit pírkem nebo mašličkou.

Foto: Eva Malúšová

Budku můžete postavit na poličku, ale i na parapet. Pokud ji přelakujete bezbarvým lakem, můžete ji dát i venFoto: Eva Malúšová

Levandule v rámu

Obrázků s levandulí je k dostání spousta, ale vy můžete mít originál – a bude vás stát jen pár korun za rámeček – v tomto případě 49 korun, barvu – kelímek bílé a šedé barvy pro modeláře vyšel na 12 korun, štětec, mašličku a snítku levandule. Dohromady tedy náklady do 80 korun.

Rámeček rozeberte a natřete zvlášť rám a zvlášť podkladovou desku. Zbude vám sklo, které v tomto případě nepoužijete. Pak už jen stačí snítku levandule s mašličkou přilepit tavnou pistolí a najít pro obrázek to nejlepší místo.

Foto: Eva Malúšová

Levandule vynikne i na bílém podkladu, záda obrázku můžete také polepit ubrouskem nebo látkou – a místo levandule do rámu umístit třeba stříbrné srdíčkoFoto: Eva Malúšová

Soukromá kavárna

Možná pokukujete po plechové ceduli, která by se hodina nad váš kuchyňský stůl – pokud vás odrazuje cena a to, že velmi často doplňky střídáte, čili by asi brzy skončila ve skříni, pak máme náhradní řešení.

Stačí si koupit v papírnictví desky na spisy – samozřejmě v příslušně fialové – a dozdobit. Desky stojí do desetikoruny, zbytky stužek asi deset korun, lepidlo a fixy doma jistě máte, ale i při nákupu to nebude velká investice. Pak už jen stačí vyndat z deset kovovou sponu, slepit je a ozdobit dle vlastní fantazie.

Foto: Eva Malúšová

Papírovou ceduli můžete dát do rámu od obrázku, ale klidně ji lze zavěsit jako obrázek i samostatně. Pokud příbory namalujete, pak ji můžete vložit do průhledných desek a používat jako prostíráníFoto: Eva Malúšová

Kornout levandule

Levandule není nikdy dost, takže pokud ji chcete ležérně položit na komodu, nebo jí udělat zajímavý obal ve váze či ji zavěsit na zeď, stačí vyrobit jednoduchý kornout. Vyrobíte ho pouhým smotáním a slepením papírových desek na dokumenty. Přehyb pak zakryjte stužkou – samozřejmě opět s motivem levandule. Desky vyšly na osm korun, stužka na 49 korun, ale použijete sotva třetinu délky.

Foto: Eva Malúšová

Pokud v zadní části kornoutu uděláte otvor nebo nalepíte poutko, můžete ho i s levandulí zavěsit na zeď, ale i na zrcadlo v předsíni či do skříněFoto: Eva Malúšová

Váza i svícen

Jako váza, ale i jako svícen, může posloužit obyčejná sklenice, kterou velmi jednoduše dozdobíte. Až si budete na předchozí dekorace v papírnictví kupovat desky, vezměte rovnou i ty plastové. Zaplatíte za ně kolem deseti korun. Pak už je všechno velmi rychlé – odstřihněte jednu stranu desek, udělejte z ní kornout kolem vyšší hladké sklenky a konce kornoutu slepte. Vše, co přesahuje nahoře a dole odstřihnete. Do fólie můžete vystřihat srdíčka nebo je na ni jen namalovat. Nakonec dozdobte snítkou levandule a mašlí.

Foto: Eva Malúšová

Pokud budete sklenku používat jako svícen, vyplatí se vybrat sklenici širší a nižší – aby se nerozpalovala od svíčky, ale dobře se v ní se svíčkou manipulovaloFoto: Eva Malúšová

Držák na utěrky

Myslíte si, že na držák na utěrky levanduli prostě dostat nemůžete? Omyl! Stačí ho vyrobit z menšího dřevěného válečku na těsto. Koupíte ho za cenu kolem padesáti korun, a pak už jen stačí na něj nalepit levandulové ubrousky, nebo jako v našem případě pruh látky s tímto motivem. Z ohebného, ale pevnějšího drátku potom stačí vyrobit závěs, na kterém bude role utěrek držet.

Foto: Eva Malúšová

Váleček se může stát i háčkem na pomůcky v kuchyni. Pro lepší údržbu radíme na závěr natřít bezbarvým lakemFoto: Eva Malúšová

Vyráběli jste si také nějaké dekorace v Provence stylu? Uvítáme, když jejich fotografie vložíte do této fotogalerie, aby se mohli inspirovat i ostatní.

Reklama