Hlavní obsah

Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!

Foto: thinkstock

Než si vyberete dekorativní stěrku, poraďte se nejprve s odborníky

Potřebujete vyrovnat zdi? Opravit praskliny v podlaze? Více izolovat? Pak vsaďte na technickou stěrku. Ovšem moderní varianty stěrek už mají i jinou funkci – zdobí!

Článek

Materiál označovaný jako stěrka se dříve používal hlavně k opravám nebo technickým vylepšením interiéru. Když vám však dnes designér nebo architekt nabídne stěrku, často bude mít na mysli její dekorativní funkci. Nejvíce je k vidění na stěnách a podlahách, ale používá se i na schodiště, krby nebo třeba do koupelny.

Když chcete vylepšovat

„Stěrky se v zásadě dělí do dvou velkých skupin. Ta první plní funkci technologickou, sem řadíme stěrky vyrovnávací, sanační, izolační a podobně," vysvětluje architekt Martin Poledníček ze studia Free Architects a pokračuje: „Například vyrovnávací stěrky slouží k úpravě vnitřních povrchů stěn a stropů, kdy je můžete použít pod podkladovou vrstvu pod malbu, tapetu nebo vnímat i jako konečnou povrchovou úpravu."

Foto: Free Architects

Dekorativní stěrka imitující betonový povrch potěší milovníky čistých minimalistických tvarů. Díky této stěrce totiž získáte dojem betonu i tam, kde by to jinak nebylo možné

My jen dodejme, že stěrky na stěnách můžou být nejen hladké, ale i strukturované (otázka závěrečné výmalby, stejně jako volba malířské techniky je na vás).

Když chcete dekorovat

Druhá skupina už výhradně zdobí. Jde o dekorativní stěrky tvořící povrchovou úpravu stěn, podlah i stropů nebo objektů a jejich hlavním požadavkem je výsledný efekt. „Na jedné straně jsou poměrně rozšířené techniky s dlouhodobou tradicí jako benátský i marocký štuk či klasická stěrka, doplněná speciálními malířskými úpravami. A na druhé straně se objevily jejich modernější verze," upřesňuje Martin Poledníček.

Foto: Free Architects

Dekorativní stěrka může odrážením světla v různých úhlech evokovat vzhled sametového povrchu. Zde použitý materiál obsahuje metalické pigmenty podporující hru světel a stínu

Podle druhu je pak výsledkem povrch hladký nebo strukturovaný, matný nebo lesklý, případně imitující kov či beton, barevný i bezbarvý.

Foto: Rigips

Ukázka různých malířských technik, které lze aplikovat na vrstvy takzvané technologické stěrky. Například z 25kilogramového pytle sádrové Rimano Glet XL zrealizujete až 25 m^2 stěrky v tloušťce 1 mm

Stěrka současnosti? Jako z betonu!

Pro někoho na pohled chladný, pro jiného právě tím zajímavý je beton a také jej mnohé moderní stěrky napodobují.

Foto: Free Architects

Speciální stěrka Ottocento firmy Oikos je luxusní nejen vzhledem, 1 m^2 stojí přibližně 3400 Kč, včetně práce

„Imitací betonu lze dosáhnout většiny povrchů litého betonu, které se vyskytují všude kolem nás. Může být hrubý, hladký, zaleštěný, s kamínky,“ uvádí Martin Poledníček. Pokud ale máte rádi barvy, pak volte už probarvenou stěrku. Na trhu samozřejmě najdete i vhodné k použití do koupelen (odolné vůči vlhkosti) nebo třeba žáruvzdorné (aplikují se na krb).

Foto: MonolitDesign

Aby v interiéru vynikl na míru vyráběný nábytek, architekt doporučil realizovat čistou bílou podlahu z dekorativní stěrky firmy Ardex

Z čeho jsou?

U technických stěrek se nejčastěji vychází ze sádry, vápna nebo cementu, prodávají se v několikakilogramových baleních v řádu stokorun (připočtěte si ještě cenu aplikace, penetrace a finální úpravy. Tou může být olejování, voskování, nátěry, například polymerové a jiné. Péče se pak odvíjí od použité konečné vrstvy).

Moderní dekorativní stěrky se mnohdy rovněž označují jako cementové, avšak s nejrůznějšími speciálními příměsemi – podle účelu použití. Ostatně když zvolíte stěrku místo podlahové krytiny, je zřejmé, že musí více odolávat zátěži než stěrka použitá na zdi. V tomto případě se uvádějí ceny včetně aplikace materiálu a jde o velmi široké rozpětí: například 1 m2 imitace betonu může stát od 800 korun i dvoj- nebo trojnásobek, probarvené stěrky ještě více.

Foto: MonolitDesign

Dekorativní stěrku lze použít i na schody – v tomto případě firma MonolitDesign upravila barevnost na požadovaný odstín kaštanově hnědé

Foto: Perfecto design

Dekorativní pastelově modrá stěrka Atria 5024 sjednocuje prostor umyvadel a sprchového koutu a současně kontrastuje s minimalistickým charakterem vybavení koupelny

Foto: Perfecto design

Hladké a lesklé povrchy jsou v protikladu ke struktuře barevné stěrky Magic Touch 570M značky Zero, třpytící se zrnky stříbrného prachu (1 m^2 za 1208 Kč, včetně práce)

Jak se vám líbí moderní dekorativní stěrky? Šli byste do nich, nebo se raději držíte při zemi?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek