Hlavní obsah

Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!

Foto: thinkstock

Než si vyberete dekorativní stěrku, poraďte se nejprve s odborníky

Potřebujete vyrovnat zdi? Opravit praskliny v podlaze? Více izolovat? Pak vsaďte na technickou stěrku. Ovšem moderní varianty stěrek už mají i jinou funkci – zdobí!

Článek

Materiál označovaný jako stěrka se dříve používal hlavně k opravám nebo technickým vylepšením interiéru. Když vám však dnes designér nebo architekt nabídne stěrku, často bude mít na mysli její dekorativní funkci. Nejvíce je k vidění na stěnách a podlahách, ale používá se i na schodiště, krby nebo třeba do koupelny.

Když chcete vylepšovat

„Stěrky se v zásadě dělí do dvou velkých skupin. Ta první plní funkci technologickou, sem řadíme stěrky vyrovnávací, sanační, izolační a podobně," vysvětluje architekt Martin Poledníček ze studia Free Architects a pokračuje: „Například vyrovnávací stěrky slouží k úpravě vnitřních povrchů stěn a stropů, kdy je můžete použít pod podkladovou vrstvu pod malbu, tapetu nebo vnímat i jako konečnou povrchovou úpravu."

Foto: Free Architects

Dekorativní stěrka imitující betonový povrch potěší milovníky čistých minimalistických tvarů. Díky této stěrce totiž získáte dojem betonu i tam, kde by to jinak nebylo možné

My jen dodejme, že stěrky na stěnách můžou být nejen hladké, ale i strukturované (otázka závěrečné výmalby, stejně jako volba malířské techniky je na vás).

Když chcete dekorovat

Druhá skupina už výhradně zdobí. Jde o dekorativní stěrky tvořící povrchovou úpravu stěn, podlah i stropů nebo objektů a jejich hlavním požadavkem je výsledný efekt. „Na jedné straně jsou poměrně rozšířené techniky s dlouhodobou tradicí jako benátský i marocký štuk či klasická stěrka, doplněná speciálními malířskými úpravami. A na druhé straně se objevily jejich modernější verze," upřesňuje Martin Poledníček.

Foto: Free Architects

Dekorativní stěrka může odrážením světla v různých úhlech evokovat vzhled sametového povrchu. Zde použitý materiál obsahuje metalické pigmenty podporující hru světel a stínu

Podle druhu je pak výsledkem povrch hladký nebo strukturovaný, matný nebo lesklý, případně imitující kov či beton, barevný i bezbarvý.

Foto: Rigips

Ukázka různých malířských technik, které lze aplikovat na vrstvy takzvané technologické stěrky. Například z 25kilogramového pytle sádrové Rimano Glet XL zrealizujete až 25 m^2 stěrky v tloušťce 1 mm

Stěrka současnosti? Jako z betonu!

Pro někoho na pohled chladný, pro jiného právě tím zajímavý je beton a také jej mnohé moderní stěrky napodobují.

Foto: Free Architects

Speciální stěrka Ottocento firmy Oikos je luxusní nejen vzhledem, 1 m^2 stojí přibližně 3400 Kč, včetně práce

„Imitací betonu lze dosáhnout většiny povrchů litého betonu, které se vyskytují všude kolem nás. Může být hrubý, hladký, zaleštěný, s kamínky,“ uvádí Martin Poledníček. Pokud ale máte rádi barvy, pak volte už probarvenou stěrku. Na trhu samozřejmě najdete i vhodné k použití do koupelen (odolné vůči vlhkosti) nebo třeba žáruvzdorné (aplikují se na krb).

Foto: MonolitDesign

Aby v interiéru vynikl na míru vyráběný nábytek, architekt doporučil realizovat čistou bílou podlahu z dekorativní stěrky firmy Ardex

Z čeho jsou?

U technických stěrek se nejčastěji vychází ze sádry, vápna nebo cementu, prodávají se v několikakilogramových baleních v řádu stokorun (připočtěte si ještě cenu aplikace, penetrace a finální úpravy. Tou může být olejování, voskování, nátěry, například polymerové a jiné. Péče se pak odvíjí od použité konečné vrstvy).

Moderní dekorativní stěrky se mnohdy rovněž označují jako cementové, avšak s nejrůznějšími speciálními příměsemi – podle účelu použití. Ostatně když zvolíte stěrku místo podlahové krytiny, je zřejmé, že musí více odolávat zátěži než stěrka použitá na zdi. V tomto případě se uvádějí ceny včetně aplikace materiálu a jde o velmi široké rozpětí: například 1 m2 imitace betonu může stát od 800 korun i dvoj- nebo trojnásobek, probarvené stěrky ještě více.

Foto: MonolitDesign

Dekorativní stěrku lze použít i na schody – v tomto případě firma MonolitDesign upravila barevnost na požadovaný odstín kaštanově hnědé

Foto: Perfecto design

Dekorativní pastelově modrá stěrka Atria 5024 sjednocuje prostor umyvadel a sprchového koutu a současně kontrastuje s minimalistickým charakterem vybavení koupelny

Foto: Perfecto design

Hladké a lesklé povrchy jsou v protikladu ke struktuře barevné stěrky Magic Touch 570M značky Zero, třpytící se zrnky stříbrného prachu (1 m^2 za 1208 Kč, včetně práce)

Jak se vám líbí moderní dekorativní stěrky? Šli byste do nich, nebo se raději držíte při zemi?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.