Hlavní obsah

12 kroků ke štěstí. Takhle ho dosáhnete i vy!

Foto: thinkstock

Po štěstí touží snad každý. A přitom cesta k němu není zas tak složitá

18. 11. 2013

Co člověk potřebuje ke štěstí? Lásku? Peníze? Zdraví? Nejspíš od všeho tak akorát. Jenže jak toho dosáhnout? Nad tím se zamyslelo sto světových expertů a dalo dohromady dvanáct kroků ke štěstí!

Článek

Každý spatřuje smysl svého života v něčem jiném. Přesto lze cestu za štěstím zobecnit. Existuje Světová kniha štěstí (The World Book of Happiness), do níž autor Leo Bormans shromáždil závěry stovky světových odborníků na lidskou psychiku a chování. Ti se dotazovali tisíců lidí na to, co je činí šťastnými. Výsledkem je dvanáct rad, jak pocitu spokojenosti dosáhnout.

1. Sněte rozumně

Spokojení lidé nemívají žádná gigantická přání a nedosažitelné sny. Jejich touhy jsou reálné. Jednoduše řečeno, touží po věcech, kterých mohou dosáhnout.

2. Práce není za trest

Práce vás má bavit a naplňovat. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč setrvávat v zaměstnání, v němž se trápíte. Peníze? Chyba! Hodně lidí tráví svá nejlepší léta snahou vydělat peníze, a to i za cenu vlastního zdraví či rodiny. Jenže později pak tyto vydělané peníze dost často utratí právě za své uzdravení či na záchranu vztahu.

3. Žijte dneškem

Nepřemýšlejte nad minulostí, nezaobírejte se tím, co se stalo špatně. Stejně tak neupírejte své myšlenky k tomu, co bude. Důležité je to, co se děje právě teď! Když nedokážete být šťastní dnes, myslíte, že zítra to bude jinak?

Foto: thinkstock

Něco se vám povedlo? Radujte se! Užívejte si daný okamžik, netrapte se minulostí ani budoucností

4. Hlasujte pro štěstí

Jednoduše si zvolte, že chcete být šťastní! Je to vaše rozhodnutí. Nebojte se udělat krok zpět a přehodnotit své cíle a plány. Představte si svůj život jako příběh, který můžete pozměňovat, jak je vám libo.

5. Rozdávejte radost

Štěstí úzce souvisí s tím, jaké máte vztahy se svými nejbližšími a lidmi v okolí. Koneckonců pocity spokojenosti dost často čerpáte právě z nich. Pamatujte si, že tak, jako oni dokážou udělat radost vám, i vy působíte na ně.

6. Zakažte si nudu

Nebraňte se jakékoli aktivitě, společnosti lidí, čemukoli, co vás nenechá v nečinnosti. Budujte a zlepšujte svůj sociální život. „Je to vážně obohacující, zábavné a smysluplné. Je prokázáno, že aktivní a společenští lidé jsou výrazně šťastnější a také zdravější,“ vysvětluje Eunkook M. Suh z Yonsei University v Soulu.

Foto: thinkstock

Šťastní lidé se nenudí! To je jedno ze základních pravidel

7. Žádné srovnávání

Mít ambice je v pořádku, ale nemělo by se to zvrtnout v závist. „Srovnávat se s ostatními má význam ve chvíli, kdy se tím od jiných lidí něco naučíte. Jinak je lepší se ostatními příliš nezabývat a zaměřit se na sebe a své vlastní plány,“ upřesňuje Claudia Senik z pařížské Sorbonny.

8. Buďte sami sebou

Stejně tak kašlete na to, co si o vás kdo myslí. Buďte sami sebou. Šťastní lidé se totiž nenechají svázat názory ostatních, naopak říkají přesně to, co si myslí a cítí. Jsou opravdoví!

9. Přestaňte se strachovat

Strach není příjemná emoce. Není důvod panikařit nad něčím, co možná někdy přijde. Vzpomeňte si na bod tři. Na strach je dost času až ve chvíli, kdy nějaká nepříjemnost skutečně dorazí.

Foto: thinkstock

Vztahy, láska, rodina. To pocity spokojenosti velmi ovlivňuje

10. Nepodceňujte organizaci

Možná to vypadá, že šťastní lidé žijí uvolněně, nejsou svázáni konvencemi, nic neplánují. Omyl! Pro spokojenost je potřeba umět plánovat a jasně si stanovit, co od života chcete. Můžete přece dosáhnout jen toho, o čem víte, že po tom toužíte. A také musíte mít jasný hodnotový žebříček, abyste měli stanovené priority.

11. Myslete pozitivně

Proč hned vše vidět v těch nejčernějších barvách? Mottem spokojených lidí je rčení „Zbav se ošklivých myšlenek, nebo se ony zbaví tebe!“ „Úspěšní sportovci se také zaměřují na vítězství, nikoli na prohru. Musíte se umět přepnout a naučit se vidět sklenici z poloviny plnou, ne z poloviny prázdnou,“ vysvětluje britská psycholožka Miriam Akhtar.

12. Ať vaše štěstí roste

Ti nejšťastnější lidé si jsou vědomi toho, že štěstí jim nejen prodlužuje život, ale také do těch roků navíc nalévá energii, aby šlo o smysluplně prožitá léta. A také vědí, že štěstí je vlastně už i ta cesta za ním, hledání smyslu života, toho, co zrovna vás naplňuje. A s každým krůčkem navíc jste vlastně šťastnější a šťastnější.

Tak co? Vydáte se na cestu za štěstím?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.