Hlavní obsah

4 znamení, že jíte moc soli! Chodíte často na záchod?

Foto: Krasula, Shutterstock.com

Foto: Krasula, Shutterstock.com

Sůl je pro organismus nezbytná. Je-li jodidovaná, je zdrojem důležitého jodu, kterého je u nás ve stravě přirozeně málo. Nadbytek soli je ovšem nebezpečný: ohrožuje srdce i mozek, zvyšuje riziko osteoporózy, žaludečních vředů i ledvinových kamenů. Hrozí i vám?

Článek

Průměrná denní spotřeba soli v Česku představuje více než dvojnásobek doporučené dávky. Často ji totiž do sebe dostáváte nenápadně – v kupovaných potravinách, o kterých ani nevíte, že jsou vlastně přesolené. Víte, co vám hrozí při nadbytku soli?

Pozor na srdce, ledviny i žaludek

Když to se solí přeženete jednou za čas, nic zásadního se nestane. Jinak je tomu ale u strávníků, kteří sahají po slánce automaticky, jen co sednou ke stolu. Problémy způsobené chronickým nadbytkem soli v jídelníčku nejsou na první pohled zřejmé a projeví se až po delším čase.

„U lidí, kteří dosolují každé jídlo či jedí potraviny s nadměrným obsahem sodíku, dochází ke zvýšení objemu extracelulární tekutiny, což může mít za následek prosáknutí kůže a podkoží. Dlouhodobé nadužívání soli pak může mít za následek hypertenzi, což je rizikový faktor akutního infarktu myokardu či mozkové příhody,“ varuje Miluše Vostradovská, internistka a praktická lékařka pro dospělé na klinice Canadian Medical. Kromě vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob hrozí také velmi nepříjemné žaludeční vředy nebo ledvinové kameny!

A jak poznáte, že byste měli se solením ubrat? Dávejte si pozor na tyto čtyři příznaky:

1. Žízeň a časté odbíhání na záchod

Jeden ze znaků, že příliš solíte, je častá žízeň. Pocit dehydratace přichází opakovaně a zesiluje při zvýšeném výdeji energie. Jestli sportujete, měli byste na správné množství soli dbát o to víc, jinak se vaše tělo brzy unaví a trénink bude výrazně méně efektivní.

Typické je i časté odbíhání na toaletu – zvýšeným pitím a močením se ledviny snaží filtrovat přebytek sodíku. Při hojném močení organismus přichází nejen o vodu, ale navíc vylučuje potřebný vápník – zvyšuje se tak riziko vzniku osteoporózy neboli řídnutí kostí. Že něco není v pořádku, můžete poznat i podle toho, že je moč tmavší a hustší.

Foto: SedovaY, Shutterstock.com

Jedním z hlavních znaků nadbytku soli ve stravě je neustálá žízeňFoto: SedovaY, Shutterstock.com

2. Váčky pod očima

Nezdravý příjem soli lze poznat i podle toho, že tělo začne zadržovat vodu na neobvyklých místech a vás nepříjemně překvapí třeba kruhy nebo otoky pod očima. Přílišné solení může navíc narušovat krevní oběh a způsobit, že krevní cévy budou pod kůží víc vidět.

3. Chutě na nezdravé jídlo

Charakteristické jsou i zvýšené chutě na nezdravé nebo hodně kořeněné jídlo. Nepříliš vhodné pokrmy, jídla z fastfoodů a polotovary obsahují soli opravdu dost, tělo si na nich vytvoří závislost a bude přesně tento typ stravy vyžadovat.

„Když hodně solíte, nestačí vám přirozená chuť potravin. Jste zvyklí na výraznou slanou chuť a vybíráte si buď potraviny s přidanou solí, nebo ve slaném nálevu, anebo si pokrmy přisolujete. Kdo sahá po slánce dříve, než pokrm vůbec ochutnal, přijímá soli spíše více, než je doporučená denní hodnota, stanovená pro dospělého člověka na pět gramů,“ varuje nutriční terapeutka Jitka Laštovičková.

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Polotovary a jídlo z fastfoodu jsou pro tělo nezdravé z mnoha důvodů. Jedním z nich je i nadbytečný příjem soliFoto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

4. Bolest svalů a otoky

Že byste měli se solí ubrat, zjistíte také podle citlivějších, bolestivějších svalů. Jejich regenerace neprobíhá tak, jak by měla: nadbytek sodíku zadržuje vodu v těle, což u nesportovně založených lidí způsobuje otoky, zavodnění organismu a podstatně větší bolest svalů po fyzicky náročném výkonu.

Jak ubrat?

Máte dojem, ze se vás nezdravé přesolování týká? Snažte se omezit potraviny, které samy o sobě obsahují dost soli, jako jsou uzeniny, sýry, krekry, slané oříšky nebo pečivo. Vyhýbejte se i instantním bujonům a pokrmům. Namísto kupovaných kořenicích směsí (bývá v nich veliký podíl soli) používejte čerstvé či sušené bylinky, jako je petrželka, pažitka, libeček, bazalka apod. Skvělou chuť dodá i česnek či cibule.

Hlídáte si, co jíte? Musíte si všechno dosolovat?

Reklama