Hlavní obsah

5 podzimních tipů, jak prostřít stůl

Foto: thinkstock

Malé i větší dýně ozdobí slavnostní tabuli a příště si z nich něco dobrého uvaříte

24. 10. 2012

Podzim na vašem stole! Pozvat návštěvu na oběd nebo chystat rodinnou slavnost si žádá víc než jen dobře připravené menu. Poradíme vám, jak prostřít, abyste se vy i hosté cítili dobře.

Článek

Milujete dýně? Dáváte přednost listům, nebo spíš plodům podzimu? Možná se však do vašeho moderně zařízeného interiéru nic z toho nehodí anebo máte jiný vkus. Nevadí, nabízíme řešení pro každého!

1. Dýňové pojednání

Zatímco Halloween u nás zcela nezdomácněl, dýňové dekorace se v říjnu objevují všude: na věncích, girlandách, ubrusech a ubrouscích, na nádobí, kuchyňských doplňcích... A když už se nedá dodržet tvar, vychází se z oranžové barvy. Dokud jsou však v obchodech k dostání čerstvé plody, byla by škoda nevyužít je i na stůl.

Foto: IHR

Aranžmá se spoléhá na bílé nádobí a dýně, které doplňuje tradiční motiv na ubrousku. Chcete-li prostírání osvěžit větvičkami s oranžovými plody, zkuste hlohyni šarlatovou (velký keramický talíř za 236 Kč, hluboký za 207 Kč, dezertní za 207 Kč, bílý látkový běhoun 40 x 140 cm za 801 Kč)

Foto: Magnet3Pagen

Prostírání o velikosti 33 x 46 cm ze směsového materiálu se hodí (nejen) na chalupu. Je však natolik výrazné, že si žádá kombinaci s jednoduchými doplňky (165 Kč)

2. Než spadne listí

Další tradiční motiv podzimních dekorací je momentálně poněkud na obtíž (kdo má zahradu s mnoha opadavými listnáči, ví své), ale uznejte sami – nevypadá pěkně? Živé listy však můžete využít i místo ubrousku, na který položíte příbory anebo je do nich rovnou zabalíte, jen je předem omyjte.

Foto: Apropos-shop

V dekoru Liaison Rouge jsou papírové ubrousky za 68 Kč a látkové ubrousky Terracotta 50 x 50 cm za 464 Kč (2 kusy). A pak už jen po stole rozházejte několik listů

Foto: Almara Shop

Kovový věnec se čtyřmi kalíšky na svíčku stačí „proplést“ listím, přičemž po jednom listu vložte také do každého kalíšku, a dekoraci máte hotovou (průměr věnce je 23 cm a stojí 399 Kč)

3. Z přírody nebo zahrady?

Při úpravě stolu mějte na mysli hlavní zásadu – volte jeden hlavní motiv, ať už ve vzoru nebo barvě, a příliš nekombinujte. Máte-li rádi pestřejší stolování, pak dejte přednost opakování designu. A teď už si jen stačí hodit korunou – budete letos prostírat na „jablkách“, „hruškách“, nebo jiných plodech? „Stůl můžete dodekorovat kaštany, barevnými listy, větvičkami – nic to nestojí, a přitom si vytvoříte krásnou atmosféru,“ připomíná Renáta Pešáková z internetového obchodu Apropos-shop.

Foto: IHR

Podzimní motiv Apple Harvest na hrnku a džbánu je nepřehlédnutelný (porcelánový hrnek za 207 Kč, džbán ze stejného materiálu za 395 Kč, ubrousky za 68 Kč)

Foto: Apropos-shop

Bílý stůl a bílé nádobí „unese“ hodně: dekor Chestnut Tree nabízí papírové ubrousky (68 Kč), zelený látkový běhoun 40 x 140 cm (801 Kč), maxi zápalky (94 Kč), svíčku (188 Kč) a další doplňky

Foto: Yankee candle

Zkuste trochu netradičně nabídnout návštěvě místo jablka třeba mango, o šťavnatá sousta nebude nouze. A nezapomeňte zapálit svíčku stejné vůně (Mango Peach Salsa housewarmer střední bude hořet 65 až 90 hodin a aktuálně stojí 374 Kč)

4. Květinové dekorace a věnce

Máte rádi živé květy? Do vázy naaranžujte jiřiny nebo chryzantémy, případně si vyberte jen několik květů. A věnec na stůl si můžete vytvořit podle svého gusta. Stejně jako čtenářka a bloggerka Monika: „Jeden jsem udělala z bílých kvítků rdesna, na další jsem využila břečťan s chilli papričkami. Stejně jsem je chtěla usušit, tak proč toho nevyužít a neumístit je na věnec, kde plní okrasnou i užitnou funkci?“ Po jídle můžete tyto věnce pověsit třeba na dveře.

Ozdobit stůl se však dá mnoha jinými způsoby. Stanislava Stašková z květinářství Plumérie připomíná floristickou hmotu, do které lze zapíchat různé větvičky listnáčů i širokou škálu plodů. Sváteční stolování podpoří přírodní věnec nebo girlanda, tu můžete aranžovat i do běhounu vedoucího středem stolu.

Foto: ISIFA

Chcete oživit stůl? Spolehněte se na výraznou barvu květu a jednoduché aranžmá

Foto: Vintagelover

Věnec z přírodnin si dokážete vyrobit sami, inspirujte se nápady čtenářky Moniky Chmelařové

Foto: Hruškadesign

Líbí se vám originální živé dekorace? Zvládnete to také, stačí jen trochu umu a inspirace, v tomto případě profesionálního floristy Pavla Hrušky

5. Něco pro zahřátí

Uvařte si čaj, svařák nebo grog, a pokud nemáte doma krb, „zahřejte se“ opticky – dekorem dřeva. V menší míře ho nabídnou například svíčky, které imitují malé polínko, ve větší pak vzor na běhounu po celé jeho ploše.

Foto: IKEA

Podzimnímu stolování vévodí bavlněný běhoun Julfint 250 x 40 cm (149 Kč), který doplňuje prostírání Ordentling (49 Kč) a kameninové talíře a misky Dinera (od 39 Kč)

Foto: Ifantazie

Je libo výběr? Jídelní sada Vig značky Broste se nabízí v pěti barvách (například miska 150 ml za 115 Kč, hrnek 300 ml za 99 Kč, dezertní talíř za 155 Kč), v pozadí svíčky coby polínko v dekoru břízy, cena od 255 Kč

Foto: Apropos-shop

Neběhejte pro každou věc do kuchyně, když máte po ruce sadu dřevěných podnosů Alsaka značky LifeStyle (malý stojí 479 Kč, střední 640 Kč a velký 799 Kč)

A jak prostíráte svůj stůl právě v těchto dnech vy? Milujete typické dekorace, nebo dáváte přednost jednoduchosti? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.