Hlavní obsah

9 snadných způsobů, jak dodat bytu šmrnc a styl

Foto: Kika Nábytek

Velkoplošná fototapeta je jednou z možností, jak proměnit váš byt v galerii

Domácnost zařízená v jednom stylu se vždycky časem okouká. Zkuste změnu, a pořiďte si pár interiérových kusů, nad kterými budou návštěvy žasnout.

Článek

Galerie zpravidla nabízejí pastvu pro oči, a totéž si můžete dopřát i doma. Inspirujte se však jen základní myšlenkou – zaujmout, nikoli počtem vystavovaných kusů. Uvidíte, že pak prokoukne i váš interiér.

1. Místo obrazu

Stěnu nemusí zdobit jen obrazy, zarámované fotografie nebo zrcadla. Když nad sebe či vedle pověsíte pár poliček, poslouží pro odkládání pěkných váz, svícnů nebo i nádobí, které běžně používáte. Na menší objekty a drobnosti, jež je dobré mít po ruce nebo na očích, poslouží zase různě tvarované rámečky. A kde chcete více prosvětlit domov, tam se nabízí část stěny nahradit sklem – tvarově připomínajícím třeba obraz.

Foto: Bonami CZ

Odkládací prostor, nebo dekorativní poličky? S originálními rámy Rachette můžete mít všechno dohromady. Dají se využít čistě na ozdobu nebo prakticky pro odkládání knih, deštníků a dalších věcí (5 rámů za 2989 Kč)

Foto: J.A.P.

Prosklení ve stěně z Grafoskla nahrazuje obraz, a navíc propouští světlo z chodby. Aby ladilo se dveřmi, vybavilo se stejným motivem. Sklo je kalené, bezpečnostní a ochrání nejen dekor, ale i vaše ratolesti (různé motivy na výběr, lze přinést i vlastní, cena od 7865 Kč/m^2 )

2. Bez židlí to nejde

I sebeminimalističtější interiér potřebuje pár kusů nábytku, a židle je základ. I ta však může přitahovat pozornost a fungovat jako zajímavý solitér. Od toho ostatně designové židle jsou. A nemusí být jen od současných tvůrců; mnohé kusy se prodávají už desítky let, což také o něčem svědčí.

Foto: Designpropaganda

Řekli byste, že tahle židle s poetickým názvem Brno už má víc než osmdesát let? Původně ji navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe pro slavnou vilu Tugendhat (pochromovaná ocel, kůže – více barev na výběr, cena k doptání v obchodě)

Foto: Cena asi 5100 Kč À La Maison

Židle „pantonka“, která nese jméno svého autora Vernera Pantona, jednoho z nejvýznamnějších designérů minulého století, patří mezi skvosty. Poprvé byla světu představena před více než padesáti lety, dnes se vyrábí z polypropylenu, a jak je vidět, hodí se doslova všude

Foto: Designpropaganda

Autorem této super moderní židle Miss Less je další slavné jméno – Philippe Starck. Když na ní nebudete sedět, zaujme i jako solitér (plast, za 4568 Kč)

3. Na skok do kuchyně

Nádobí, příbory, misky i mísy, hrnky a sklenice jsou natolik běžné, že vás ani nenapadne považovat je za extra zvláštní objekty. Přitom i ony se můžou stát mini přehlídkou skvostů. V tomto segmentu je výběr neskutečně pestrý a na rozdíl od jiných bytových prvků se vejde všude.

Foto: Designbuy CZ

I příbory můžete mít originální. Barvené plastové se jmenují Zlín a stejně jako ty z nerez oceli Bettina navrhl Jan Kaplický pod hlavičkou Future Systems (například set plastových příborů, 4 kusy, za 297 Kč)

Foto: Bonami CZ

Rovněž mezi ručními lisy na citrusy najdete designové legendy, jako například Juicy Salif (hliník, za 1170 Kč)

Foto: DesignBuy CZ

Pětidílná mísa Niche od Zahy Hadid ozdobí vaši domácnost, ať už bude plná drobných pochutin, nebo prázdná (melaninová pryskyřice, za 4455 Kč)

4. Věšák jako socha

Menší byty a moderní domácnosti si na umělecké skulptury nepotrpí, sem se zkrátka nehodí. Zastoupit je však můžou třeba praktické věšáky zajímavých tvarů. Potěší na pohled a současně vám poslouží.

Foto: Designpropaganda

Stojanový věšák Rombo je dalším příkladem, jak se dá obyčejná věc přetvořit v umělecké dílo, které bude sloužit (výška 172 cm, za 15 706 Kč)

Foto: Free Architects

Váza značky Arketipo připomínající tvar kuželu s větvičkami není jen na ozdobu, funguje jako věšák. Berte ji jako inspiraci – když do vhodné nádoby vložíte pár silnějších větví, můžete mít v koupelně podobnou vychytávku

5. Nábytek, který zaujme

Máte rádi přírodní materiály? Pořiďte si třeba malý stolek ze dřeva či kamene, který se hodí í i pro příležitostné posezení. Chcete mít doma více radosti? Zkuste to s vtipnými doplňky, například zvířecích tvarů. Stoprocentně originální však budete tehdy, když si něco vyrobíte sami.

Foto: Designpropaganda

Jeden kus nábytku poslouží jako stolička, odkládací stolek či jen věc hezká na pohled. Stoličku Zig Tag z teaku navrhl Jan Kurtz (za 2178 Kč)

Foto: Bonami CZ

Z jiného tvůrčího soudku je pštros Struzzo, ale i on se stane spolehlivou stoličkou či stolkem v obýváku, v ložnici nebo v dětském pokoji. A hlavně vás bude bavit (MDF deska s jasanovými prvky, za 4999 Kč)

Foto: Balakryl

Originální kus nábytku není vždy třeba kupovat a staré věci mnohdy nepatří do popelnice. Autorka X.style využila starý kufr, který proměnila na předsíňové posezení

6. Návrat v čase

Retro nábytek a doplňky stále frčí, byť dnes se vyrábí v poněkud modernější podobě a tvůrci se tímto stylem inspirují po svém. Jako retro se mnohdy vnímají 50. a 60. léta 20. století, ale obecně jde o „návrat v čase“, takže může hledat inspiraci i v jiných letech. Pak ani zaoblené tvary a výhradně veselé barvy už nejsou podmínkou. Milujete retro? Poradíme, jak si zařídit takovou kuchyni!

Foto: Dřevojas

Koupelnová řada nábytku v nadčasovém retro stylu se inspiruje 50. lety minulého století, skříňky jsou oboustranně lakované a na výběr máte různé barvy (skříňka o šířce 120 cm včetně umyvadla z umělého kamene v ceně od 34 990 Kč)

Foto: Concept Store Karlín

Retro evokuje i komodka Square, která může stát o samotě, posloužit jako televizní stolek nebo úložný a odkládací prostor v jednom. Dvířka jsou pokryta eko kůží (cena k doptání v prodejně)

7. Světlo jako dekorace

Je to stejné jako se zmiňovanou židlí – bez lustrů, lamp a lampiček se doma neobejdete. Právě svítidla můžou skvěle nahradit nebo doplnit dekorativní kusy, aniž by to nějak ubíralo jejich základní, tedy praktické funkci. Při používání více světel v jedné místnosti, což se dnes také doporučuje, je vhodnější všechna nebo alespoň většinu volit v jednotném duchu.

Foto: Le Patio

I svítidla můžou evokovat květiny v prostoru, což je případ originálních výrobků z filipínských mušlí Capiz. Design vychází ze stylu Art Deco. Na foto (zleva): lampa za 9900 Kč, lustr za 13 500 Kč

Foto: Eglo

Do stylového interiéru se hodí osvětlení z řady Diadema, které samo o sobě vypadá jako klenot. Na výběr máte dvě velikosti lustrů a dále nástěnné svítidlo (například menší lustr o průměru 38 cm, za 4690 Kč)

8. Staré s novým

Jak oživit současný interiér? Nebojte se kombinovat a k modernímu nábytku přidejte pár kusů z doby dávno minulé – třeba taburetku, toaletní stolek, komodu... Chce to jen trpělivě obcházet bazary a starožitnictví. „Pak si jen musíte najít šikovného řemeslníka, který nábytek opraví, protože ne každé starožitnictví tuhle službu zajišťuje,“ upozorňuje designérka Jitka Kobzová z Ambience Design. Kdo hledá, časem většinou najde, i za příjemnou cenu.

Foto: Ambience Design

Kombinace moderního nábytku s kusy z let minulých (viz stoleček a židle vlevo ve stylu biedermeier) vždycky vypadá zajímavě a interiér díky ní získá na atraktivitě

Foto: KIKA Nábytek

Další inspirace: starobylý nábytek, zde zrcadlo a stolek, se může spojit nejen s novými kusy, ale i s moderními prvky, jako je designová tapeta

9. Trochu jinak

Proměnit svůj byt v malou soukromou galerii můžete i s poněkud většími prvky. Stěnu se nabízí obložit třeba sklem či jinými materiály (další tipy najdete v článku Nápady, jak v bytě obložit stěny), naopak do skla lze zalaminovat i textil, a sladit pak stejný dekor i na závěsech či ji odekorovat některou z kreativních technik, včetně plastických.

Foto: Cool Interior

Skleněná stěna se zajímavým dekorem může fungovat i místo malby, tapety nebo velkoplošného obrazu (cena k doptání v obchodě)

Foto: Luxusní povrchy Němec

Když se stěrka dá dohromady s grafickým motivem, vznikne originální stěna. Nejprve se nanáší stěrka v hrubší vrstvě, pak se přiloží šablona s vybraným vzorem a přes ni se znovu aplikuje stěrka, která se uhladí. Šablona se sejme a po zaschnutí se celá stěna přetře vybraným barevným odstínem, zde betonovým (cena od 3200 Kč/m^2 )

Foto: Kratochvíl parket profi

Dřevěná podlaha s olejovaným povrchem netradičně? Značka Kährs nabízí unikátní možnost potisku právě takové podlahy individuálním motivem, s ohledem na materiál jen doporučuje tisknout například hesla, jména, názvy či jednoduché jednobarevné obrázky (cena k doptání v prodejně)

Originalitě se ovšem meze nekladou, což dokládá i jedna z novinek – možnost vyzdobit dřevěnou podlahu písmem nebo jednoduchými obrázky. A návštěvy můžou žasnout!

A jak to máte doma vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama