Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V přibližně 80metrovém bytě s dispozicí 3+1 v paneláku na pražském Barrandově žije Patrik téměř od narození, tedy od roku 1992, a před devíti lety se k němu přistěhovala přítelkyně Marie. Kromě několika částečných úprav byl byt v původním stavu: s umakartovým jádrem, devadesátkovým linoleem i starou kuchyňskou linkou.
„Bylo tu velmi málo světla, koupelna byla malá, kuchyň úzká a oddělená od obývacího prostoru, skříně byly sice vyrobené na míru, ale jejich hloubka nevyhovovala ani pro klasická ramínka. Interiér zkrátka nebyl řešený ideálně a ve dvou lidech už tu bylo dost těsno, takže jsme se rozhodli pro rekonstrukci. A protože jsme čekali rodinu, začalo to být poměrně urgentní,“ říká Patrik.
Ať se všechno stihne
Oslovili tedy společnost Silveko – a byla to láska na první pohled. Protože chtěli rekonstrukci stihnout ještě před narozením dcery, přizvali na jejich doporučení ke spolupráci designérky Andreu Solperovou a Jitku Kobzovou ze studia Ambience Design.
„Důvodem byla naše momentální vytíženost a nedostatek kapacit na tvorbu vizualizací, které běžně nabízíme, a potřeba zajistit hladký průběh stavebních úprav. Studio na základě potřeb rodiny zpracovalo návrhy, vybralo materiály a dořešilo detaily. My jsme poté převzali projekt do realizační fáze, doladili jsme technické detaily a zajistili výrobu a montáž všech truhlářských prvků,“ popisuje průběh rekonstrukce Alena Kosinová z truhlárny Silveko.

Pracovní stůl v obývacím pokoji je schovaný ve skříni. Když není potřeba, je elegantně skrytýVideo: Barbora Pešková a SILVEKO
Noční směny
Spolupráce podle všech zúčastněných stran probíhala efektivně a rekonstrukci se povedlo dokončit včas také díky tomu, že se návrhy schvalovaly i ve večerních a nočních hodinách. Malá Elenka se tak narodila už do nového. „Truhlárna měla velmi krátký a konkrétně vyhraněný čas na zaměření a pak velmi krátký čas na samotnou práci a montáž, vše ale zvládli s přehledem,“ pochvalují si majitelé.
Jasné představy
U většiny řešených prostor měla zejména paní Marie velmi konkrétní představu, jak by měly vypadat. Chtěla walk-in šatnu v ložnici, v koupelně vanu i sprchový kout a velkou kuchyň s prostorem alespoň pro šest osob. „Chtěli jsme také minimalizovat chodby, respektive nevyužitý prostor. Zároveň jsme ale před sebou měli s prvním dítětem velkou neznámou: museli jsme myslet na místo pro kočárek a tak dále,“ dodává Patrik.
Skloubit design, rozpočet a praktičnost
Všechny prostory měly působit minimalisticky, ale zároveň útulně. Největším oříškem bylo podle Aleny Kosinové najít balanc mezi designem, rozpočtem a praktičností: „Klíčové místnosti jsou zařízené nábytkem na míru, zatímco ostatní obsahují kombinaci nábytku zakázkového a sériově vyráběného. Důraz byl kladen na jednotnou paletu materiálů, které celý interiér propojují.“ Například v kuchyni se podařilo skloubit cenově dostupné lamino s luxusní kamennou deskou, což vytvořilo harmonický a elegantní prostor.
Zázrak v malé koupelně
Výzvou bylo rozvržení malé koupelny, kde bylo potřeba využít doslova každý milimetr. „Museli jsme například otočit toaletu a dostat z ní odpad do stoupaček, což se při původních návrzích zdálo jako nemyslitelné. Výsledek je ale dokonalost sama, což si před zrcadlem opakujeme každý den. Máme tu sprchový kout i vanu, pračku i sušičku, dostatek úložného prostoru a místa, že se sem vejdeme celá rodina, a ještě bychom mohli pozvat návštěvu,“ říká s úsměvem Patrik.
Vizitka firmy
Truhlárna Silveko sídlí v Dolní Rokyté u Mnichova Hradiště. Specializují se na návrhy a realizace interiérů. Klientům dokážou poradit po technické stránce tak, aby vše bylo funkční a dotažené k dokonalosti. Vyrábějí kuchyně i celé interiéry. Dílnu mají mj. vybavenou CNC strojem a robotickou rukou, aby jejich práce byla kvalitní, efektivní a přinášela potěšení. Více na www.silveko.cz.