Hlavní obsah

Antidieta, aneb potřebujete přibrat?

Foto: shutterstock.com

Jídlo z fast foodu vás spolehlivě zakulatí

Extrémní vyhublost není v módě. Zaprvé je nezdravá a zadruhé oblejší tvary, tj. větší prsa a plnější zadeček, se mužům líbí víc. Pokud toužíte po právě takové postavě, nechte si poradit od dietoložky! Budete mít jistotu, že přiberete zdravě.

Článek

Podle průzkumu veřejnosti provedeného ve střední Evropě v loňském roce, by si přibrat na váze přálo téměř deset procent žen a dvaadvacet procent mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let. Proč tento věkový rozptyl? Obecně totiž platí, že čím je člověk starší, tím méně se zabývá svoji postavou.

Fast food – nezdravé, ale okamžité

„Když chce člověk přibrat na váze a trochu se takříkajíc zakulatit, nejrychlejší metodou je pravidelné stravování se v rychlých občerstveních. Stačí, abyste si dávala třeba dva týdny k večeři hamburger a hranolky, a zaručeně to na svém těle poznáte. Bohužel ale tuto metodu nemohu příliš doporučovat, neboť nepatří mezi ty zdravé,“ vysvětluje dietoložka Jana Karpíšková z Brna. A hned také dodává, že stravovat se často smaženými sýry, masy, navíc v kombinaci s tatarkou a hranolkami poškozuje žaludek. „Je prokázáno, že právě přemíra smažených a výrazně solených pokrmů způsobuje žaludeční vředy a problémy s játry a ledvinami,“ říká dietoložka Jana Karpíšková.

Plnotučné jogurty a máslo

Proto byste raději než do rychlého občerstvení měla zajít na nákupmléčných výrobků. Zapomeňte ale na lehké a light jogurty. „Kupujte pouze jogurty, které mají ve svém názvu slovo ‚smetanový‘. Ty totiž musí obsahovat alespoň třicet procent tuku. Mají i plnější chuť a jsou obecně kvalitnější,“ radí dietoložka Karpíšková. A podobně je to i s nákupem třeba obyčejného másla. Neměla byste kupovat margaríny, ale naopak jíst klasické máslo prodávané po kostkách. I zde je totiž vyšší obsah živočišných tuků a energetická hodnota produktu je výrazně vyšší. A stejným způsobem postupujte i u nákupu ostatních mléčných produktů; ve vašem košíku by se tedy měly objevovat i plnotučná mléka, kvalitní tvrdé sýry (nikoli tavené) a slazené jogurtové nápoje.

Foto: shutterstock.com

Pijte jen plnotučné mléko

Klasické české polévky a pečivo

Při hlavním jídle nezapomínejte na polévku. Zejména hutné polévky z vývarů budou pro vaši antidietu tím pravým. Obsahují také velké množství tuků a energie, která se ve vašem těle na tuky přemění. Navíc, zvyknete-li si jíst pravidelně polévku, naučíte se spolu s tím také sníst větší množství jídla, případně se nebudete zdráhat dát si třeba večeři po více chodech. „Pokud jde o večeře, klidně jezte i hodně pozdě anebo před spaním. Když nic neděláte, tělo vše lépe a v klidu tráví, a právě díky tomu budete přibývat na váze. Pouze byste měla hlídat, abyste se nepřejídala. Neměl by vás po jídle nikdy bolet žaludek nebo mít pocity na zvracení. Vždy je lepší jíst pokrmy tučnější, než za každou cenu jíst velké množství jídla,“ dodává dietoložka Karpíšková.

Sladké povoleno

Při antidietě je povoleno i sladké, zejména sladké pečivo. Hodně kalorií mají také sušenky a nejrůznější čokoládové tyčinky. Pokud jde o čokoládu samotnou, počítejte spíše s tím, že vám dodá energii, zasytí vás a zlepší celkovou náladu. Že byste ale díky pravidelné konzumaci čokolády nějak výrazně přibrala, nečekejte. Mnohem více se na vaší postavě podepíše třeba pravidelné snídání müsli. „Müsli je vlastně energetická bomba. Většinou obsahují hodně cukru a medu. Jako snídaně jsou müsli s mlékem nebo jogurtem ideální a navíc i zdravé,“ vysvětluje Jana Karpíšková.

Obecně tedy platí, že pokud chcete pár kilo přibrat, jezte kvalitní potraviny a nebojte se těch, které mají vyšší obsah tuku. Je vždy zdravější a na antidietu i účinnější, když sníte menší množství energeticky i kaloricky bohatší potravy, než pokud sníte hodně nekvalitních jídel.

A co funguje vám? Řešila jste někdy podobný problém? Máte nějaké tipy, jak zdravě přibrat na váze? Napište nám na info@prozeny.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek