Hlavní obsah

Jak žít s ekzémem

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Každý by chtěl pokožku bez ekzému

22. 11. 2008

Atopický ekzém je chronické, recidivující, silně svědivé kožní onemocnění, které se většinou objevuje již v raném dětství. Může však přetrvávat až do dospělosti, nebo v dospělosti teprve začíná.

Článek

Časopis Uzlíček

Atopie znamená dědičný sklon k alergickým onemocněním, při kterých organismus reaguje přemrštěnou imunologickou (alergickou) reakcí na zevní podněty (alergeny).

Ekzém nejen atopický

Jiným typem ekzému je např. ekzém kontaktní, kdy podráždění kůže vzniká v místě kontaktu s daným alergenem, nejčastěji kovem. U dětí se vyskytuje ve větší míře až ve školním věku.

U kojenců do tří měsíců se naopak velmi často setkáváme s ekzémem seborhoickým, který se objevuje hlavně ve kštici v podobě zarudlých ložisek s mastnými žlutými šupinami. Někdy se šíří i na obličej, vzácněji dále na tělo.

Nutkavé škrábání

Nejvýznamnějším příznakem ekzému je svědění, které se zhoršuje při změnách teploty a po zapocení. U pacientů s ekzémem bývá navíc snížený práh pro svědění, takže i lehké podráždění kůže vede k úpornému svrbění, které nutí ke škrábání. Tím se ale ekzém zhoršuje a svědění je pak silnější.

Někdy je ekzém méně nápadný:

  • bělavá, drsná olupující se ložiska na obličeji či končetinách
  • hrubá, tmavší a olupující se kůže na očních víčkách
  • trhlinky v ústních koutcích nebo popraskaná kůže na bříškách prstů horních i dolních končetin.

Tři formy atopického ekzému

Podle období vzniku existují tři formy ekzému. Jednotlivé formy na sebe navazují nebo může některá chybět.

Kojenecká forma

Kojenecká forma atopického ekzému začíná mezi 2. a 6. měsícem věku. Na tvářích se objeví zarudnutí s drobnými pupínky a puchýřky, které postupně splývají v mokvavá ložiska pokrytá stroupky a šupinami. Tyto projevy se postupně šíří na celou hlavu, krk, trup i končetiny. V době, kdy dítě již leze, jsou nejvýraznější v místech tření (kolena, nárty, předloktí).

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Děti nekoupejte příliš dlouho

Dětská forma

Další forma výskytu ekzému spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Projevy se stahují především do záhybů končetin, na krk, víčka, okolí úst a ruce. Ložiska jsou nápadně suchá a drsná, již tolik nemokvají, mohou být růžová až rudá s oděrkami po škrábání. U 75 % pacientů ekzém do puberty zmizí.

Forma dospívajících a dospělých

Vyskytuje se již méně často. Místa postižení jsou podobná jako u dětské formy, ale častější jsou ložiska na obličeji, horní polovině hrudníku a na rukou. Ke zhoršení dochází nejčastěji vlivem psychických stresů. V těhotenství u žen s těžkým ekzémem dojde vlivem hormonálních změn často k úplnému vymizení ložisek a naopak některé ženy, které trpěly od dětství jen mírnými projevy, mívají těžké recidivy v kterémkoliv období gravidity.

Jaké jsou příčiny atopického ekzému?

1. DĚDIČNOST V rodině ekzematika najdeme alespoň jednoho rodiče či sourozence s atopií v 70 - 80 %.

2. ZEVNÍ VLIVY Nejčastějšími alergeny u ekzému jsou u kojenců některé potraviny, zejména kravské mléko, vejce nebo lepek. U starších dětí pak dominují inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a prach ze srsti zvířat.

3. OSTATNÍ VLIVY Z ostatních faktorů se uplatňuje deregulace imunitních mechanismů v kůži, porušená bariérová funkce kůže nebo zvýšený výskyt bakterie Staphylococcus aureus na kůži.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek