Hlavní obsah

Byt si navrhli kompletně sami. Poznali byste, že je v paneláku?

Foto: Archiv autorky, Tomáš Mikšovský (11x)

Kuchyňská linka má tvar písmene L a byla vyrobena na míru firmou JN Interiér. Spotřebiče jsou značky Bosch

14. 7. 2014

Panelákové byty, zejména ty starší, vzbuzují různé představy, od příjemných až po odmítavé. Někdy ale stačí udělat radikální řez a byt se změní k nepoznání. Tady je inspirace, kde se to povedlo krásně!

Článek

Řekli byste, že si design vybavení navrhli majitelé? „Původně jsem chtěla, aby nám byt zařídil a navrhl architekt, ale manžel nechtěl. Řekl, že v bytě budeme bydlet a žít my, proto by měl být zařízen tak, aby to odpovídalo a vyhovovalo především našim potřebám,“ přiznala majitelka Soňa, která nakonec sama vše navrhla a vymyslela. A je pravda, že velice dobře, za takový design by se ani architekt nemusel stydět.

Rekonstrukce změnila půlku bytu

Manželé byt na pražském sídlišti koupili před několika lety, a přestože v něm už nějaké úpravy byly provedeny, rozhodli se v nich pokračovat.

Rekonstrukce probíhala ve dvou fázích a s odstupem dvou let. Spočívala v propojení původně oddělené kuchyně a obývacího pokoje, výměně linky, kompletní výměně podlah, elektroinstalace a rozvodů, dveří a jejich zárubní a zabudování vestavných skříní. Dále byl zvětšen otvor pro posuvné dveře a byla vybudována speciální štuka podél stěny, aby měly kam zajíždět. Udělaly se i podhledy, v nichž se nyní skví nová svítidla.

Foto: Archiv autorky

Sedací souprava od slovenských designérů Mobilier byla pořízena v roce 2002 (cena 65 000 Kč). Původně byla béžová, nově potažená vypadá jako nová, a ladí s okolím

Skleněné dveře jsou elegantní

Původní dispozice 3 + 1 se vybouráním příčky změnila na 3 + kk. Ale luxusní! Byt má rozlohu 89 m2. Kromě kuchyně a obývacího pokoje jsou zde dvě ložnice – jednu užívá syn, druhou jeho rodiče – které zůstaly v původní dispozici. Součástí bytu je dále komora, příslušenství, místnost sloužící jako šatna a lodžie. Dveře jsou nyní z mléčného skla v kombinaci s kovem, interiéru to dodává eleganci. Přestavbou a uvedenými detaily se prostor propojil, byt tak působí celistvě.

Foto: Archiv autorky

Stejně jako celý byt je i lodžie originální. Na dlažbě je dřevěná podlaha, nábytek byl pořízen v JYSK a vybízí k odpolednímu odpočinku

Za skříně neutráceli

Celý interiér bytu je moderní a svěží. Majitelka má ráda pořádek a přehled, a ten se udrží pouze tehdy, pokud v bytě má vše své místo a není v něm nadbytek předmětů. A to i dárků, které dostáváme, ale často nejsou praktické ani se nikam nehodí.

Foto: Archiv autorky

V ložnici vás upoutá postel s nebesy. Pochází z IKEA, a je to jediná vysoká postel, z níž se nemusíte zvedat nahoru, ale slézáte. Bylo nelehké takovou sehnat

„Většinu z nich jsem uložila v krabicích do sklepa. Nakonec jsem zlikvidovala i květiny, rostly jako divé a nebylo už na ně místo,“ prozrazuje majitelka, autorka koncepce přestavby. V bytě nejsou samostatné skříně, pouze vestavné, věci se ukládají do šatny a komory (a nejsou nafukovací).

Foto: Archiv autorky

Dětský pokoj je na přání syna laděn do modra. Nábytek byl pořízen v IKEA, XXL LUTZ, KARE Design, ergonomická zdravotní židle je značky SpinaliS a splňuje potřeby 9letého kluka

Harmonie nevšedních rozměrů

Část nábytku byla vyrobena na míru a zkombinována s původními nebo dokoupenými částmi. Přesto spolu vše neskutečně ladí, jak barevně, tak stylem. Majitelka má nevšední cit pro materiály, tvary i design předmětů. A hlavně ji baví věci vybírat a vymýšlet, jak je zkombinovat a slaďovat. Zároveň upřednostňuje funkčnost, praktičnost a jednoduchost.

Foto: Archiv autorky

Koupelna má obklady Sincro, sanita je značky Ravak. Koupelnový nábytek byl vyroben na míru v JN Interiér

Výsledkem je skutečný pořádek a příjemný a útulný interiér, jehož přestavba včetně kuchyňské linky s vestavěnými spotřebiči vyšla na 550 tisíc korun. Jak se líbí vám?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek