Hlavní obsah

Chcete mít pořád plné vázy květin? Vyrobte si je!

Foto: Profimedia

Nemusíte kupovat čerstvé květiny, vázy lze naplnit i těmi z papíru nebo barevných stuhFoto: Profimedia

Už se nemůžete dočkat, až si květiny do vázy půjde nejen koupit, ale třeba i natrhat? Než k tomu dojde, můžete si vázy naplnit vlastnoručně vyrobeným pugetem.

Článek

Věnujte večer, nebo odpoledne výrobě květin. Poradíme vám, jak s minimálními náklady a docela snadno naplníte vázy v celém bytě květy rozmanitých barev a tvarů. Pojďte to s námi vyzkoušet!

Tulipány

Okvětní lístky tulipánů vytvořte z pruhu krepového papíru, nebo stužky s drátkem v okrajích. Asi deset centimetrů dlouhý pruh chyťte v polovině a každou půlku otočte opačným směrem, vznikne tvar mašličky. Pak přehněte, aby vznikl oblý konec. Dole pruh zmáčkněte k sobě a stočte. Vznikne vypouklý lístek, který přilepte nebo nití přivažte ke stonku. Na stonek potřebujete jen trubičku z novinového papíru, nebo špejli. Až k němu přilepíte všechny lístky, omotejte stonek zeleným krepovým papírem a z něho také vytvořte list.

Foto: Eva Malúšová

Tulipánům sluší barvy, které najdete i v přírodě – hlavně červená a žlutá. Pokud chcete dokonalou iluzi, pak ke stonku před připevněním okvětních lístků nalepte střed a pestíkyFoto: Eva Malúšová

Astry

Dejte ještě jednu šanci krepovému papíru. Z něj budou totiž právě astry vypadat jako živé. Stonek vyrobte jako v předešlém případě ze špejle nebo ruličky novinového papíru. Květ pak asi z 30 centimetrů dlouhého a asi 10 centimetrů širokého pruhu papíru. Ten přehněte na polovinu a na jedné straně nastříhejte nůžkami do špiček.

Druhou stranu pak prošijte nití a utáhněte, aby vznikl kruhový květ. Pak tentýž postup opakujte s asi deset centimetrů dlouhým a pět centimetrů širokým pruhem bílé nebo žluté barvy, který ale ihned po nastříhání nalepte kolem konce stonku. Pak stonek protáhněte otvorem v květu, utáhněte a přivažte ke stonku. Nakonec stonek omotejte zeleným papírem.

Foto: Eva Malúšová

Astry můžete udělat přesně tak pestré, jako jsou na záhonku. Fantazii se meze nekladou – krepový papír se prodává ve velké barevné škále a velmi dobře se s ním pracujeFoto: Eva Malúšová

Kopretiny

Ze stužek různých barev, ale i krepového papíru, lze vytvořit i variaci na kopretinu. Postup už znáte z výroby okvětních lístků tulipánu – stejnou metodou vyrobte i dlouhé listy na stonku.

Foto: Eva Malúšová

Květiny ze stužek, které mají v okrajích drátky, můžete dodatečně tvarovat, zavírat a otvírat květ a měnit pozici listů, čili jsou variabilnější než ty krepovéFoto: Eva Malúšová

Růže

Papírové růže můžete vyrobit z barevného papíru, ale i čtvrtek. Záleží na tom, co máte po ruce. Stačí ustřihnout čtverec, který přehnete na polovinu do tvaru trojúhelníku, ten pak ještě na půl a znovu na polovinu. Pak jednu stranu ustřihněte do tvaru obliny budoucího lístku a papír narovnejte – před vámi bude osmilistá kytička.

Postup opakujte třikrát. Z jedné této kytičky odstřihněte jeden díl – jeden lístek. Ze druhé dva a ze třetího tři. Pak slepte tři kytičky odstřihnutými částmi k sobě a hotovým ustřihněte spodní růžek. Pak do sebe vložte a přilepte tavnou pistolí nebo lepidlem – skvěle do sebe padnou. Odstřižené kousky otočte kolem špejle a slepte – z nich vznikne střed růže, který vlepte podle velikosti do středu květu. Špejlí otočte konce listů a je hotovo.

Foto: Eva Malúšová

Růže můžete přilepit ke stonku nasušených růží nebo je můžete použít jako ozdoby na dárkové krabičky, nebo třeba dekorativní košíkyFoto: Eva Malúšová

Pryskyřník

Další papírový květ připomíná pryskyřník. Jeho výroba je snadná. Z barevného papíru vystřihněte kolečko, které vystřihnete do spirály se středem uprostřed kolečka. Papír pak od okraje do centra smotáte a hotový květ přilepíte ke středu.

Foto: Eva Malúšová

Květy můžete vyrobit různě velké, ale i různě zavité, stačí jen víc či méně uvolnit kornoutek, vzniklý smotáním papíruFoto: Eva Malúšová

Jiřina

Květ, připomínající jiřinu, se hodí jako dekorace na dárek. Ze stužky nastříhejte asi deseticentimetrové kousky, které přehněte a konce slepte na sebe tak, aby vznikla plastická vlnka. Ty přilepte tavnou pistolí k základovému kolečku z tvrdého papíru aby byly stejnoměrně, nakreslete si na kolečko dvě až tři kružnice s asi centimetrovým odstupem. Střed vytvořte z knoflíku, korálku, nebo vyrobte šnečka ze stuhy.

Foto: Eva Malúšová

Barev se bát nemusíte, ale elegantnější je, pokud střídáte maximálně dvě, nebo použijete dvoubarevnou stužku. Efektní je, pokud na jednotlivá patra použijete stužku stejné barvy, ale rozdílné šířky, ke středu se pak může stužka zužovatFoto: Eva Malúšová

Orchidej

Dárková stužka, krepový papír a špejle nebo papírová rulička na stonek. To jsou opět suroviny potřebné na výrobu květu orchideje. Ze stužky ustřihněte tři stejně dlouhé kousky, které jen přehněte a dole svažte k sobě tak, aby vyrvořily květ. Doprostřed můžete dát kousek rozstříhaného krepového papíru jako pestíky. Květy přilepte do listů z krepového papíru na stonku.

Foto: Eva Malúšová

Orchideje můžete vyrobit třeba i ze sametu, budou vypadat luxusněFoto: Eva Malúšová

Foto: Eva Malúšová

Květy lze samozřejmě nakombinovat do velké kyticeFoto: Eva Malúšová

Máte doma ve váze vlastnoručně vyrobené květiny? Rozhodně se podělte s výsledky svého snažení a fotografie vložte do této fotogalerie!

Reklama