Hlavní obsah

Chcete v paneláku propojit kuchyň s obývákem?

Foto: thinkstock

Probouráním kuchyně s obývákem dáte svému bydlení nový rozměr

18. 12. 2012

Chcete-li spojit obývací pokoj a kuchyň, budete muset odstranit spojovací stěnu. A v tom je v paneláku potíž. Vyhněte se při případné rekonstrukci problémům. Máme tipy!

Článek

Základním problémem při spojování obýváku s kuchyní v paneláku je totiž to, z čeho taková stěna je. Možná máte štěstí a je to klasická „papírová“ příčka. Anebo je z betonu, a pak mohou nastat potíže. A co vaše bytové jádro? Je zděné, nebo umakartové? Máme rady pro každé řešení!

Bourání papíru

Nejběžnější situace vypadá tak, že obývací pokoj přímo sousedí s kuchyní a mezi nimi je pouze jednoduchá, relativně tenká „papírová“ interiérová příčka. Poznáte ji tak, že na ni zaklepete, jako když ťukáte na dveře, a měli byste slyšet „dutý“ zvuk. Stěna je také na dotek „měkká“. V takovém případě máte vyhráno.

Foto: Ten Faxon

Spojením obývacího pokoje a kuchyně vytvoříte jednu velkou příjemnou místnost i v malém panelovém bytě

„Budete li chtít obě místnosti spojit, pak buď pouze zvětšíte dveřní otvor, který ve stěně je, anebo celou stěnu vybouráte. ,Papírová´ stěna se dá totiž velmi snadno řezat obyčejnou pilou na dřevo nebo pilou k takovému účelu vyráběnou. Budete-li ale chtít stěnu vybourat celou, pak taková úprava trvá asi dvě hodiny. Stačí vám řemeslník z jakékoli stavební firmy. Částka za vybourání firmou by se měla pohybovat koulem 2500 Kč. Odpad pak musíte odvést do sběrného dvora či na skládku. S ohlašováním takové operace na stavebním úřadu si hlavu dělat nemusíte,“ říká Ing. arch. Tomáš Holý.

Foto: Home Finder

„Papírovou“ příčku vybouráte snadno. S železobetonovou stěnou to bude problém

Foto: Trend Zona

Vybourání „papírové“ příčky vás vyjde asi na 2500 Kč

Straší vás beton?

Jedná-li se o panelovou příčku, máte problém. Je to výjimečné, ale může se to stát. „Panelové stěny jsou betonové a jsou vyztuženy ocelovými pruty. Takže vybourat takovou stěnu anebo zvětšit dveřní prostor je těžký stavební zásah, který zabere i několik dní. Ohlašovat ho na stavebním úřadě nemusíte," radí architekt Tomáš Holý.

Foto: Patriot home

Přechod mezi obývacím pokojem a kuchyní můžete vyřešit pomocí barového pultu

Ve výjimečných případech mohou být ale tyto stěny takzvaně nosné, což ovšem znamená, že na nich spočívá tíha celého domu. Pak už budete muset žádat o povolení stavebního úřadu na stavebním oboru obecního úřadu, budete si pak muset pozvat statika, a teprve po schválení si můžete objednat firmu, která se pustí do práce. A zaplatíte také za odvoz suti a přistavení kontejneru celkem asi 5000 Kč. „Zkrátka je to komplikované a odrazoval bych od toho,“ dodává Ing. arch. Tomáš Holý.

Foto: 627buckingham

Abyste mohli železobetonovou stěnu vybourat, musíte už získat povolení stavebního úřadu

Máte umakartové jádro?

Byty v panelových domech mívají takzvaná bytová jádra z umakartu nebo z jiného plastu. Jádro obsahuje rozvod vody, a s jádrem tedy těsně sousedí kuchyň, jejíž mycí centrum vodu i odpad potřebuje. Kuchyňské linky pak bývají zavěšeny na stěnách jádra.

„Budete li propojovat kuchyň s obývacím pokojem, tak vytvoříte jednu velkou místnost, která ale bude mít stěny ze dvou různých materiálů. Jednou to budou stěny z původního obýváku, a tedy stěny panelové či ,papírové´, a některé stěny mohou být současně umakartové. Aby to nevypadalo neuspořádaně, budete muset stěny sjednotit. Umakart se ale nedá vymalovat, a tak vám nezbude nic jiného než použít například tapety, a dát tak všem stěnám jednotný vzhled,“ radí Ing. arch. Pavel Bauer.

Foto: Sýkora

I v paneláku si můžete dopřát takový luxus. Jen je potřeba zjistit, z jakého materiálu je stěna mezi kuchyní a obývacím pokojem

Foto: Sýkora

Důležité bude sjednotit barvu stěn obou spojených místností

Z čeho máte stěnu mezi obývákem a kuchyní vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek