Článek
„Jéé, ty máš ale plachťáky. To jsou tvé nové přijímače? Ty máš uši jak Rákosníček…“ Nejen tyto, ale i mnohé další posměšky mohou být příčinou, proč se děti nemusejí smířit se svou drobnou odchylkou v podobě odstátých uší. „Jedná se o vrozenou vývojovou vadu ucha, kdy dochází k nedostatečné modelaci a nadbytečnému růstu chrupavky boltce,“ vysvětluje doktor Petr Janoušek z ambulance pro nemoci ušní, nosní a krční pro děti i dospělé v Palackého ulici v Praze.
A přestože se v podstatě jedná pouze o estetickou záležitost, jakou je i křivý nos nebo disproporce délky prstů, a tato vada není na škodu dobrému sluchu, může přinést spoustu problémů, zvláště dětem. Proto se často jako argumenty k operaci zvažují i psychosociální důvody, tedy výsměch a pocit méněcennosti. Pak lze operaci provést ještě před nástupem dětí do školy v šesti letech.
„Děti si ve většině případů v tomto věku již uvědomují jistý handicap a operaci si samy přejí. U mladších dětí je sice zákrok technicky možný, ale často nespolupracují při převazech a jejich motivace k výkonu je většinou nulová,“ objasňuje Martin Kloud z ambulance plastické a estetické chirurgie v Jičíně. Nejčastější doba k operaci přichází však až mezi 7. a 9. rokem života.
Až ucho dospěje
„Obecně vzato se nedoporučuje jakkoli z kosmetických důvodů zasahovat do rostoucí tkáně, neboť to může vést k zastavení růstu, respektive k dalšímu nerovnoměrnému růstu. Z čistě anatomického hlediska je tedy nejlepší vyčkat s operací co nejdéle, až dojde k definitivnímu vytvarování boltce,“ upřesňuje Petr Janoušek. Další významnou metou je hranice dosažení deseti let věku dítěte, do kdy tento zákrok hradí při zdůvodnění pojišťovna.
„Mně nechali rodiče přišít uši v pěti, protože to hradila do deseti let pojišťovna. Dnes jsem za to moc ráda a nikdy jsem s tím neměla žádné problémy, snad jen, že jsou uši trochu citlivější, protože jsem měla sekanou chrupavku. Takže když je silný vítr, uši víc cítím," říká čtenářka Pavla z Teplic.
Cena za operaci jednoho boltce je 6 až 10 tisíc. „K zákroku je však třeba připočíst veškerou s ním spojenou péči včetně anestezie. Celková cena za operaci obou boltců včetně hospitalizace a anestezie tak může být i 20 tisíc korun,“ vypočítává doktor Janoušek. U dětí se provádí operace v celkové anestezii, u starších dětí, tak okolo devíti let, je možné i místní znecitlivění. Pokud se provádí zákrok na obou uších, trvá okolo jedné hodiny. U dospělých nejsou žádná zásadnější omezení.
Rizika aneb Co se může stát?
Principem operace je odstranění nadbytečné části kůže a modelace chrupavky, která způsobuje odstávání boltce. „Možné komplikace jsou stejné jako u každého chirurgického výkonu. Může to být krvácení, infekce, špatná i nevhodně umístěná jizva, záleží na tom, kdo a s jakou kvalifikací operaci provádí. Jinak poranění sluchu při standardní operaci je prakticky vyloučené,“ uvádí Štefan Lišaník z Plastické a estetické chirurgie Ostrava.
U dětí, které mají chrupavku měkčí než dospělí, bývají většinou pooperační bolesti jen minimální a málokdy vyžadují podání analgetika. Rekonvalescenci pak doktoři doporučují nejméně do 10. pooperačního dne s tím, že by se děti měly poté vyhnout častým návštěvám kolektivu a nadměrné fyzické zátěži.
Také jste nechali vašemu dítěti přišít uši nebo se na to chystáte? Podělte se s námi i s ostatními rodiči o vaše zkušenosti v diskusi.