Článek
Než se vrhnete do obchodu
Než se vydáte na nákupy, rozmyslete si několik věcí. Krása zahrady vynikne nasvícením jejích částí, jednotlivých zákoutí. Zapomeňte proto na jedno centrální světlo. Popřemýšlejte a případně si nakreslete, kterou část zahrady byste chtěla vyzdvihnout a úhel, pod kterým bude světlo dopadat. Pomůže vám to při výběru světel. Řiďte se pravidlem „méně znamená více", ať zahrada nepřipomíná spíše cirkusovou manéž. Někdy pomohou i pohybová čidla, která nasvítí jen tu část, kterou potřebujete.
Osvětlete jezírko i terasu
Stejně, jako tomu je v interiéru, tak i na zahradě se pro jednotlivé prostory hodí jiný druh osvětlení. Pro zdůraznění výjimečných míst, detailů a objektů (skalka, shluk stromů) jsou nejlepší reflektory. Na chodníčky a cestičky raději vyberte nízké svítilny, nebudou překážet, až se budete procházet. Jezírko je samo o sobě specifické. Na jeho okraj se hodí vyšší svítidlo, díky rozptylu světla totiž docílíte nezaměnitelné atmosféry. Na vodní hladinu a pod ní se vyrábějí speciální typy světel, jejichž výběr se řídí umístěním a velikostí jezírka.
Terasám nejlépe sluší „bodovky". Pozor - světlo k sezení by nemělo být umístěno přímo u stolu, nad stolem nebo vedle stolu. Ke zdroji se slétá spousta hmyzu a ten dokáže příjemný večer pěkně otrávit.

Solární světla vám ušetří penízeFoto: pro-helios.com
Velký boom zažívají solární světla, která se vyplatí i ekonomicky. Při jejich umisťování nemusíte rozkopat celou zahradu, nabíjí se ze slunečních paprsků přes den (cca 4 hodiny) a večer dělají parádu velmi dlouho. Nyní na jaře to bude pár hodin, v létě ale dokážou zářit do noci až 14 hodin. Zaplatíte o něco více, ale na provozu se vám to vrátí.
Rada: Venkovní osvětlení musí čelit každému počasí. Při nákupu proto vybírejte takové, na kterém je uvedena zkratka IP a číslo .Čím vyšší číslo, tím lépe je světlo chráněné proti nečistotám a prachu.
Světelný zdroj je základ
V osvětlení zahrady hraje velkou roli světelný zdroj. Jestliže volíte variantu osvětlení se síťovým napětím 220 V, raději se sama do přípravných prací nepouštějte a svěřte je do rukou odborníků - elektroinstalatérské firmě. Připravte se ale, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cena se dá snížit pouze tím, že si místa pro kabely připravíte sama. Předpisy velí jasně: Kabely by měly ležet minimálně v hloubce 40 cm (lépe 80 cm), takže zábavu neočekávejte a připravte se na pořádnou dřinu.
Další překážku představuje hotová zahrada. Výkopové práce v ní jistě zanechají stopy. Počítejte tedy s následnou úpravou terénu.
Když dáte přednost nízkému napětí s transformátorem, stačíte na přípravu i ukotvení světel sama.

Svítidla není těžké v zemi upevnitFoto: www.zabartegarden.com
Osvětlení v zahradě není jen estetickou záležitostí. Je praktické, a když se povede, tak i krásné.
Tak ať jsou vaše večerní zahradní party rozzářené!