Hlavní obsah

Osvětlení zahrady: Ať se rozzáří!

Foto: channel4.com

Nebojte se moderního osvětlení zahrady

Jarní podvečery lákají posedět na zahradě. A aby atmosféra byla vskutku dokonalá, stačí různá zahradní zákoutí správně osvětlit. Navíc toto osvětlení může sloužit i k lepší orientaci v prostoru, k bezpečnému pohybu a také k odlákání případných nezvaných hostů.

Článek

Než se vrhnete do obchodu

Než se vydáte na nákupy, rozmyslete si několik věcí. Krása zahrady vynikne nasvícením jejích částí, jednotlivých zákoutí. Zapomeňte proto na jedno centrální světlo. Popřemýšlejte a případně si nakreslete, kterou část zahrady byste chtěla vyzdvihnout a úhel, pod kterým bude světlo dopadat. Pomůže vám to při výběru světel. Řiďte se pravidlem „méně znamená více", ať zahrada nepřipomíná spíše cirkusovou manéž. Někdy pomohou i pohybová čidla, která nasvítí jen tu část, kterou potřebujete.

Osvětlete jezírko i terasu

Stejně, jako tomu je v interiéru, tak i na zahradě se pro jednotlivé prostory hodí jiný druh osvětlení. Pro zdůraznění výjimečných míst, detailů a objektů (skalka, shluk stromů) jsou nejlepší reflektory. Na chodníčky a cestičky raději vyberte nízké svítilny, nebudou překážet, až se budete procházet. Jezírko je samo o sobě specifické. Na jeho okraj se hodí vyšší svítidlo, díky rozptylu světla totiž docílíte nezaměnitelné atmosféry. Na vodní hladinu a pod ní se vyrábějí speciální typy světel, jejichž výběr se řídí umístěním a velikostí jezírka.

Terasám nejlépe sluší „bodovky". Pozor - světlo k sezení by nemělo být umístěno přímo u stolu, nad stolem nebo vedle stolu. Ke zdroji se slétá spousta hmyzu a ten dokáže příjemný večer pěkně otrávit.

Foto: pro-helios.com

Solární světla vám ušetří peníze

Velký boom zažívají solární světla, která se vyplatí i ekonomicky. Při jejich umisťování nemusíte rozkopat celou zahradu, nabíjí se ze slunečních paprsků přes den (cca 4 hodiny) a večer dělají parádu velmi dlouho. Nyní na jaře to bude pár hodin, v létě ale dokážou zářit do noci až 14 hodin. Zaplatíte o něco více, ale na provozu se vám to vrátí.

Rada: Venkovní osvětlení musí čelit každému počasí. Při nákupu proto vybírejte takové, na kterém je uvedena zkratka IP a číslo .Čím vyšší číslo, tím lépe je světlo chráněné proti nečistotám a prachu.

Světelný zdroj je základ

V osvětlení zahrady hraje velkou roli světelný zdroj. Jestliže volíte variantu osvětlení se síťovým napětím 220 V, raději se sama do přípravných prací nepouštějte a svěřte je do rukou odborníků - elektroinstalatérské firmě. Připravte se ale, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cena se dá snížit pouze tím, že si místa pro kabely připravíte sama. Předpisy velí jasně: Kabely by měly ležet minimálně v hloubce 40 cm (lépe 80 cm), takže zábavu neočekávejte a připravte se na pořádnou dřinu.

Další překážku představuje hotová zahrada. Výkopové práce v ní jistě zanechají stopy. Počítejte tedy s následnou úpravou terénu.

Když dáte přednost nízkému napětí s transformátorem, stačíte na přípravu i ukotvení světel sama.

Foto: www.zabartegarden.com

Svítidla není těžké v zemi upevnit

Osvětlení v zahradě není jen estetickou záležitostí. Je praktické, a když se povede, tak i krásné.

Tak ať jsou vaše večerní zahradní party rozzářené!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek