Hlavní obsah

Hádáte se doma? Pokud je to o těchto 5 věcech, tak je to normální!

Foto: Thinkstock

Některé typy konfliktů k dlouhodobému vztahu patří. Víme, které to jsou!

Hora nádobí, péče o dítě, nedostatek času na koníčky, nezaplacený nájem? Také se o toto hádáte každý den s partnerem? Nebojte, je to naprosto normální!

Článek

Novozélandská organizace spravující portál Relationships Aotearoa, která se zabývá psychoterapeutickou pomocí, uspořádala on-line průzkum s více než 1500 respondenty žijícími v dlouhodobých vztazích. Cílem bylo zaměřit se na problémy, které partnery trápí opakovaně a trvale. Proč?

Hádky? Doba je zlá!

„Mnoho párů, které k nám přicházejí, se ptá na způsob, jak se vypořádat s přetrvávajícími potížemi, tedy nešvary, které se vyskytují pořád dokola, znovu a znovu,“ nechala se slyšet zkušená terapeutka a tisková mluvčí organizace Hilary Smith na webových stránkách zmíněné instituce.

Že jsou neshody běžnou součástí vztahu, potvrzuje i 78 procent dotazovaných, kteří zaznamenávají opakující se hádky týkající se stejných témat.

Nejčastěji se jedná o pracovní přetlak, kdy je partner podrážděný a „startuje na první našlápnutí“ kvůli všem a všemu (31 procent), dál lidé debatují o nedostatku času na partnera a rodinu (29 procent), předmětem neshod jsou i práce v domácnosti (26 procent) a sexuální život (25 procent).

Foto: Thinkstock

Téma peněz, sexu, nebo třeba péče o domácnost... To jsou témata, která lidé řeší (mnohdy vyostřeně) v partnerství dnes a denně. A dle odborníků je to naprosto v pořádku

O peníze jde především

Každá čtvrtá osoba z deseti zároveň uvedla, že věčně „doma“ řeší i otázku peněz (a to bez ohledu na úroveň příjmů), respektive to, jak je s nimi nakládáno. „V této oblasti se nejvíc zvýrazní odlišné hodnoty a priority páru,“ poznamenala odbornice, která odhalila i odpověď na otázku, jak se tyto neshody řeší.

Podle ní mezi nejběžnější a efektivní přístupy stále patří komunikace, tedy mluvit o problému, popřípadě se omluvit za svoje kupříkladu výbušné chování, které má ve většině případů souvislost s návyky v dětském věku. Podobně to vidí i další odborníci.

Proč se nechceme mýlit?

Třeba Lenka Černá z Pure Clinic Praha vysvětluje: „Logicky, v dospělosti poté nejsme ochotni ze svého ustoupit, protože máme naše obavy takzvaně napojené na ztrátu toho nejdůležitějšího – ztrátu lásky, náklonnosti a hodnoty u blízkých. Raději tak trváme na svém, než abychom si řekli, že jsme se mýlili.“ Přitom právě omluvy by měly být přirozeným zakončením konfliktů.

Hlavně nic nedramatizovat!

„Omluva ukazuje na respekt k sobě navzájem, i když s partnerem momentálně nesouhlasíte,“ nechala se slyšet Hilary Smith s tím, že pomsta vypadá dobře jen ve filmech.

79 procent lidí z výzkumu uznalo, že dělat partnerovi naschvály, je velmi neefektivní. K takovému závěru ale každý musí dozrát. Osobně i partnersky. Vždyť délka vztahu hraje roli!

Foto: Thinkstock

Nejdůležitější je komunikace mezi partnery. Bez ní žádný problém ve vztahu nepřekonáte!

Zesílené napětí? Nový člen rodiny!

Ti, kteří mají vztah tři až sedm let, vykazují více opakovaných neshod, kdežto u delších partnerství (21 let a víc) to funguje jinak. „Tito partneři řeší spory způsobem, který lépe podporuje vztah,“ dodala Hilary Smith. (Království za radu, jak na to.) Riziko však přichází pokaždé, když se v rodině objeví nové dítě. Rodičovství totiž zvyšuje tlak.

Přirozená součást života

U párů s dětmi je mnohem vyšší pravděpodobnost opakujících se neshod (86 procent), což je oproti 68 procentům rizika u bezdětných rozdíl. Téma hádek je shodné s výše uvedeným seznamem: peníze, práce, časová tíseň… Týmový přístup většinou nevychází.

Když však nejste příliš impulsivní a věci řešíte s nadhledem, vztahu to může prospět. „Pro čtvrtinu lidí měly párové neshody pozitivní dopad na partnerství, přičemž hlavní roli hraje právě již zmiňovaná efektivní komunikace, jak jinak,“ uzavřela Hilary Smith.

A o čem se s partnerem dohadujete vy – pořád dokola?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek