Hlavní obsah

Hubnete? Víme, jak poznat, že už to stačí!

Foto: Marie Bartošová

Už zhubnuly pár kilo. Co je čeká dál?Foto: Marie Bartošová

Zhubli jste a zvažujete, co dál... Je potřeba se pořád držet na uzdě, nebo už si ji můžete povolit a dopřát si? Nevrátí se vám ale kila zase zpět?

Článek

Máte to stejně jako tři z vás, které pod dohledem profesionálů hubnou už tři měsíce? A jelikož za týden už budou ve finále, možná vás stejně jako je zajímá, co dělat dál.

Do kdy hubnout?

„Podle mne do spokojenosti,“ uvádí propagátor zdravého životního stylu Václav Krejčík. Tím ale myslí reálné cíle, a ne vysněné nesmyslné tělo modelky. Ty a jim podobné rozhodně nemají nic společného se zdravím. „Nechte to na svém organismu. Ten ukáže sám, kdy bude chtít pauzu na stabilizaci váhy,“ doplňuje kouč Radek Mirovský.

„Hubnutí většinou nemá lineární průběh. Jde po jakési křivce, na které jsou vidět i lokální propady. Takže až váha přestane ukazovat progres, tak bych zařadil několik měsíců takzvaný udržovací režim. V praxi to znamená přidat asi 10-20 % energie každý den ve formě komplexních sacharidů, tedy celozrnného pečiva, rýže, těstovin...“ radí kouč. Pak se znovu můžete vrátit do programu hubnutí, anebo už jíst tak, abyste nenabírali na váze. „Poté už to není o hubnutí, ale stylu života,“ doplňuje ho Václav Krejčík.

Foto: Marie Bartošová

Radka se svým koučem Radkem Mirovským probírají plán na další týdnyFoto: Marie Bartošová

Optimální hmotnost? Vsaďte na zdravý úsudek!

Chcete vědět, jak poznáte, že už jste tak akorát? „To nepozná nikdo,“ odpovídá Radek Mirovský. Existují metody měření (BMI), které udávají optimální hmotnost. Ty jsou ale podle něj založeny na statistice. „Jsou totiž jedinci, kteří těmto statistikám neodpovídají somatotypem, metabolicky... Někdo je zkrátka v optimální kondici při BMI 20 a jiný při BMI 25. Proto bych to nijak přehnaně neřešil,“ říká odborník a dodává: „Pointa je dosáhnout co nejlepší výsledky zdravým způsobem, a ne snižovat váhu za každou cenu. Taková snaha by mohla být začátkem těžkých psychických problémů a potažmo poruch příjmu potravy. Takže se soustřeďte na dodržování správné životosprávy a váhu neberte jako číslo jedna.“

Foto: Marie Bartošová

Když se hubnutí daří, je trenérovi Elen Pavlu Maslákovi do skokuFoto: Marie Bartošová

Aby se vám vyhnul jo-jo efekt

Že nebylo snadné shodit, co jste chtěli? Jak si kila dole tedy zachovat i nadále? „Pokračovat ve zdravém stylu života,“ uvádí Radek Mirovský. Za dobu hubnutí jste si určitě osvojili spoustu nových zvyků, tak by byla škoda se vracet ke starým. Podle něj to nelze blíže specifikovat, protože je to opět otázka individuálních dispozic a osobních preferencí. Mějte režim, který jste schopni bez pocitů omezování dodržovat dlouhodobě. „Podstatné je zkrátka brát na vědomí hodnotu zdraví. Proto je potřeba se hýbat, zajímat se o to, co jíte, a umět i odpočívat,“ doplňuje Václav Krejčík.

Foto: Marie Bartošová

Vašek Krejčík má z pokroků své svěřenkyně Dany radost stejně jako onaFoto: Marie Bartošová

Když si přece chcete plnit sny, potřebuje k tomu zdraví. Co myslíte?

Načítám