Hlavní obsah

Hypnóza: Umožní bezbolestný porod i lepší sex

Foto: Image-Point-Fr, shutterstock.com

Máte psychosomatické potíže, trápí vás fobie nebo závislost? Zkuste se svěřit do rukou zkušeného hypnotizéra

Hypnózu si stále mnoho lidí spojuje s jakýmsi šarlatánstvím, kdy má hypnotizér nad člověkem absolutní moc a diktuje mu příkazy. Tento řadou mýtů opředený obor má však velmi rozmanité účinky.

Článek

Zmínky o hypnóze, jako o metodě vhodné k léčení nemocí zejména psychosomatického původu, pocházejí už z antického Řecka. Od té doby prošla technika vývojem a její možnosti jsou velmi překvapivé. Dovedete si představit například porod v hypnóze?

Stav uvolnění a relaxace

Hypnózu lze definovat různými způsoby. V žádném případě ale nejde o spánek či magický rituál. „Vnímám ji jako změněný stav vědomí, kdy dochází ke snížení vědomých aktivit, a vzniká prostor pro větší svobodu těch nevědomých, kdy se vše děje bez vašeho zásahu. Laik si hypnózu může představit jako stav, kdy se cítí uvolněně, relaxovaně a je ochotný pustit na chvilku otěže kontroly a zažít nový, příjemnější a užitečnější způsob jednání,“ objasňuje lektor Ing. Vojtěch Lust ze Školy hypnózy.

Člověk se dočasně odpoutá od svého okolí a přijímá podněty od hypnotizéra, je vnímavější, ale ne zcela ovládaný.

Proč není pro každého?

Předpoklady k úspěšnému zhypnotizování jsou dva. Je to schopnost terapeuta techniku ovládat a hypnabilita, tedy schopnost jedince se do hypnózy pohroužit. „Metoda je nevhodná pro jedince, který by ji podstupoval pod nějakým tlakem, nebo pod účinkem látek ovlivňujících vnímání. Osobně také nepracuji s dětmi, protože se pro léčbu nemohou samy rozhodnout,“ říká Vojtěch Lust.

Foto: wavebreakmedia, shutterstock.com

Hypnóza dokáže ulevit od různých bolestí

Nejrozšířenější mýty

Kolem hypnózy koluje mnoho mylných představ. Nejčastější jsou tyto:

Mýtus č. 1: Hypnotizér může člověka v hypnóze donutit k čemukoli, včetně spáchání trestného činu.

Pravda:Během hypnózy nelze člověka donutit k něčemu, co je zcela proti jeho přesvědčení a co se mu příčí, protože není úplně bez sebe, určitá složka je stále vědomá.

Mýtus č. 2: V případě, že hypnotizér během sezení zemře, dotyčný už se z daného stavu nedostane.

Pravda: Každá hypnóza má konec, protože transový stav přechází do spánku a posléze probuzení.

Mýtus č. 3: Je možné zhypnotizovat kohokoli i proti jeho vůli.

Pravda: Transové stavy působí v různé míře na každého, ale je to podobné jako s reklamou, záleží na tom, kolik pozornosti jí věnujete.

Mýtus č. 4:Zhypnotizovaný si nic z průběhu sezení nepamatuje.

Pravda: To se může stát, ale většinou v případě, kdy je to součástí záměru hypnotizování.

V hypnóze se i rodí

Využití hypnózy je různé. Dokáže pomoci s léčbou psychických potíží (deprese, bipolární poruchy, fobie). Pozitivní vliv má při boji s poruchami příjmu potravy či se závislostmi (kouření, alkohol, drogy), alergiemi nebo obezitou.

„Z mé zkušenosti na hypnózu nejlépe reagují lidé s poruchami spánku. Také v oblastech, kdy lidé řeší nízké sebevědomí a nízkou sebedůvěru, se mi hypnóza velmi osvědčila,“ uvádí psycholožka PhDr. Lucie Lebdušková.

Foto: wavebreakmedia, shutterstock.com

Změněný stav vědomí může pomoci i s porodem

Díky své schopnosti ulevit od fyzické bolesti bez použití farmak se dá trans navodit i při porodu. V takovém případě se obvykle bolest převádí na jiný pocit – tlak či teplo. Důležitá je pečlivá příprava a nutnost absolvovat speciální kurz.

Hypnóza pomáhá také za předpokladu, že se zdravý pár neúspěšně snaží o miminko. Problémy mohou pramenit z hluboko ukrytých traumat nebo ze strachu z porodu.

Pro lepší sex

Prožití transu otevírá dveře k intenzivnějším zážitkům v sexuální oblasti. „Navštívila mě například žena, která se trápila sníženou schopností prožívání sexu s partnerem, což se negativně odráželo na jejich vztahu. Při použití hypnózy si dovolila vstoupit do stavu snížené kontroly a nechala tělo fungovat svým přirozeným způsobem. I po mnoha letech si sexualitu nadšeně užívá, protože se dostala ke zdroji své vlastní ženskosti,“ uzavírá Vojtěch Lust.

Šli byste do toho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.