Hlavní obsah

Jak bojovat s těhotenskou nevolností

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Některé ženy nevolnost v těhotenství netrápí

27. 4. 2009

Důvody, proč se čerstvě těhotným ženám často zvedá žaludek, jsou rozmanité. Některé zavání profesionálním vědeckým bádáním, jiné jsou z říše babských povídaček. Ten úplně pravý důvod nebyl dodnes se stoprocentní jistotou zjištěn.

Článek

Časopis Uzlíček

Zostřený čich

Máte zostřený čich, takže intenzivněji vnímáte všechny vůně a nevůně. Centrum sídlící v mozkovém kmeni, které je zodpovědné za vznik pocitu nevolnosti, je v tomto období intenzivněji drážděno.

Vysoká hladina hormonů

}Toto centrum je rovněž drážděno zvýšenou hladinou estrogenu a hormonu hCG, kterým se přezdívá těhotenské hormony. Nevolnost tak pociťují ženy zejména v prvních měsících těhotenství.

Povolení napětí hladké svaloviny

Tyto hormony zodpovídají rovněž za povolení napětí hladké svaloviny, mimo jiné také trávicího ústrojí, takže zpomalené pohyby a žaludeční šťávy dělají také své...

Zmírnění rizika požití nebezpečné potraviny

Příroda takto chytře ovládá březí samičku, aby náhodou nezhltla něco, co by mohlo být zkažené nebo rizikové. Proto se vám nejčastěji otočí žaludek při pohledu na vejce, maso nebo ryby - vše je rizikové z hlediska různých bakterií v případě, že by to nebylo úplně čerstvé. Ovšem, jak poté vysvětlit vibrující žaludek při pohledu na okurku nebo meloun či na celozrnný rohlík?

Zvětšující se děloha? Babská pověra

Někdy se můžete setkat i s teorií, že na žaludek tlačí zvětšující se děloha, proto je vám zle. Ovšem děloha v tuto chvíli ještě není tak velká, aby mohla viditelně fyzicky žaludek nadzvednout a tak ho jakkoliv ovlivňovat. Proto lze toto tvrzení zařadit do kategorie Babské pověry.

Vše je otázkou dědičnosti

Ovšem pravdivá může být poslední teorie, že vše je záležitostí dědičnosti. Ano, míra dráždění mozkového centra může být dědičná, proto je pravděpodobné, že pokud blinkala vaše matka, budete asi blinkat též...

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Na čerstvém vzduchu se vám uleví

„Běžné zvracení" plodu neublíží

Důležité je ovšem v tuto chvíli vědět, že můžete zvracet jakkoliv (s výjimkou velmi vážných stavů) a dítěti to neublíží. Chová se ve vašem břiše jako malý příživník a umí si i z hodně pobledlé, pohublé a zdevastované maminky vzít přesně to, co potřebuje. Takže o miminko strach mít nemusíte, snad jen je dobré se pojistit v případě, že vaše strava není zrovna ukázková a hodna racionálního jídelníčku, nějakými multivitaminy pro těhotné.

A jak proti nevolnosti bojovat?

Může to být boj velmi krátký, špatně vám může být jen při letmém pohledu na stánek s rychlým občerstvením, nebo ve chvíli, kdy se pustíte do výroby vývaru z kostí a z hrnce se začne linout vůně masa, nebo vám nemusí být špatně vůbec a i to je normální. Ty méně šťastné však s nevolností bojují více. Zhruba ve třech procentech vás to může dovést až na nemocniční lůžko s rukou napojenou na infuze. Budete dostávat do žil lék proti zvracení. Stejnou účinnou látku, kterou vám v prvních fázích může gynekolog předepsat ve formě čípků a i ty mohou celkem dobře zabrat.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek